Jesteś tutaj: HomeKruszwicaW regionalnych cukrowniach trwa kampania sokowa

W regionalnych cukrowniach trwa kampania sokowa

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Kruszwica poniedziałek, 04 kwiecień 2022 16:44
Cukrownia w Kruszwicy Cukrownia w Kruszwicy Fot: KSC

W cukrowniach należących do Krajowej Spółki Cukrowej trwa kampania sokowa, która rozpoczęła się w marcu. W naszym województwie przerobionych będzie ponad 60 ton soku gęstego. Mowa o Kruszwicy i Nakle nad Notecią.

 

W Cukrowni Kruszwica przerobiono ok. 43 tys. ton soku gęstego. W drugiej Cukrowni KSC w województwie Kujawsko-Pomorskim – Cukrowni Nakło - kampania sokowa w rozpocznie się 20 kwietnia i potrwa do połowy maja. W tym okresie zostanie tutaj przerobionych blisko 21 tys. ton soku gęstego.

 

 

- Cieszę się ze wszelkich nowoczesnych rozwiązań, stosowanych w cukrowniach Krajowej Spółki Cukrowej, również z tych, które mogłem obserwować w czasie niedawnej wizyty w Cukrowni Kruszwica. Proces odkładania części soku z buraków w trakcie kampanii przerobu korzeni, soku, z którego krystalizuje się cukier w kolejnych miesiącach jest jak najbardziej zasadny. Skracając czas przerobu surowca dowożonego z chłopskich pół zmniejszamy m.in. straty związane z przechowywaniem na pryzmach wykopanych korzeni, które przy niestabilnej pogodzie późnej jesieni i zimy często ulegają gniciu. Przerób odłożonego soku już po okresie krojenia i dyfuzji jest jednocześnie sposobem na wydłużenie pracy zakładu, co wpływa na jego rentowność – podkreśla poseł Jan Krzysztof Ardanowski, Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Poseł Ardanowski w ubiegłym tygodniu był gościem Cukrowni Kruszwica.

 

Cukrownia Kruszwica / Fot: KSC

 

- Od kilku lat trzy nasze cukrownie: Kruszwica, Nakło i Werbkowice prowadzą kampanie sokowe. To proces, który z jednej strony wydłuża kampanie cukrownicze, jednak znacznie podnosi efektywność zakładów oraz generuje oszczędności. Ostatnią kampanię zakończyliśmy z dobrym wynikiem 928 tys. ton cukru, więc potrzebujemy trochę czasu na sprzedaż, co przełoży się na większe możliwości w zakresie magazynowania cukru – ocenia Krzysztof Kowa, Prezes Zarządu KSC S.A.

 

Jak dodaje Jan Krzysztof Ardanowski: - Krajowa Spółka Cukrowa, która jest naszym dobrem narodowym i nieocenionym wsparciem polskiego rolnictwa, niedługo stanie się jeszcze większą państwową grupą kapitałową, ponieważ w oparciu właśnie o KSC powstaje Krajowa Grupa Spożywcza. Wyrażam wielkie zadowolenie z faktu, że od lat mogę jej towarzyszyć w rozwoju i pracy na rzecz polskich rolników i konsumentów.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

  • Śmierć i zniszczenie – to dzieło waszych przyjaciół!

     To zdjęcia zniszczonego wojną Chersonia, znajdującego się obecnie pod okupacją rosyjską. Okupacyjne władze kilka dni temu zapowiedziały włączenie go do Federacji Rosyjskiej jako terenu anektowanego. Kilka dni temu ukazał się raport, z którego wynika, że w rejonie Chersona Rosjan wspierali Syryjczycy związani z reżimem Al Assada, którego – co najbardziej przeraża – niektórzy lokalni politycy z naszego regionu próbowali prezentować jako przyjaciela.

  • Gdyby zwiększyć liczbę okręgów kto zyska,a kto straci?

    W ostatnim czasie pojawiło się sporo spekulacji na temat zmiany ordynacji wyborczej. Publicznie nikt w obozie rządzącym tego jednak nie potwierdza, stąd też trudno mówić o jakimkolwiek konkrecie. Nie mniej jednak Prawo i Sprawiedliwość reformuje swoje struktury, tworząc 100 komitetów okręgowych – struktury w okręgu bydgoskim będą podzielone na okręg bydgoski (północny) i inowrocławski (południowy). Niektórzy uważają, że to wstęp do zwiększenia liczby okręgów do Sejmu z 41 obecnie do 100. Jakby taka zmiana przełożyła się na wynik wyborów?

Wiadomości z regionu