Jesteś tutaj: HomeKruszwicaW regionalnych cukrowniach trwa kampania sokowa

W regionalnych cukrowniach trwa kampania sokowa

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Kruszwica poniedziałek, 04 kwiecień 2022 16:44
Cukrownia w Kruszwicy Cukrownia w Kruszwicy Fot: KSC

W cukrowniach należących do Krajowej Spółki Cukrowej trwa kampania sokowa, która rozpoczęła się w marcu. W naszym województwie przerobionych będzie ponad 60 ton soku gęstego. Mowa o Kruszwicy i Nakle nad Notecią.

 

W Cukrowni Kruszwica przerobiono ok. 43 tys. ton soku gęstego. W drugiej Cukrowni KSC w województwie Kujawsko-Pomorskim – Cukrowni Nakło - kampania sokowa w rozpocznie się 20 kwietnia i potrwa do połowy maja. W tym okresie zostanie tutaj przerobionych blisko 21 tys. ton soku gęstego.

 

 

- Cieszę się ze wszelkich nowoczesnych rozwiązań, stosowanych w cukrowniach Krajowej Spółki Cukrowej, również z tych, które mogłem obserwować w czasie niedawnej wizyty w Cukrowni Kruszwica. Proces odkładania części soku z buraków w trakcie kampanii przerobu korzeni, soku, z którego krystalizuje się cukier w kolejnych miesiącach jest jak najbardziej zasadny. Skracając czas przerobu surowca dowożonego z chłopskich pół zmniejszamy m.in. straty związane z przechowywaniem na pryzmach wykopanych korzeni, które przy niestabilnej pogodzie późnej jesieni i zimy często ulegają gniciu. Przerób odłożonego soku już po okresie krojenia i dyfuzji jest jednocześnie sposobem na wydłużenie pracy zakładu, co wpływa na jego rentowność – podkreśla poseł Jan Krzysztof Ardanowski, Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Poseł Ardanowski w ubiegłym tygodniu był gościem Cukrowni Kruszwica.

 

Cukrownia Kruszwica / Fot: KSC

 

- Od kilku lat trzy nasze cukrownie: Kruszwica, Nakło i Werbkowice prowadzą kampanie sokowe. To proces, który z jednej strony wydłuża kampanie cukrownicze, jednak znacznie podnosi efektywność zakładów oraz generuje oszczędności. Ostatnią kampanię zakończyliśmy z dobrym wynikiem 928 tys. ton cukru, więc potrzebujemy trochę czasu na sprzedaż, co przełoży się na większe możliwości w zakresie magazynowania cukru – ocenia Krzysztof Kowa, Prezes Zarządu KSC S.A.

 

Jak dodaje Jan Krzysztof Ardanowski: - Krajowa Spółka Cukrowa, która jest naszym dobrem narodowym i nieocenionym wsparciem polskiego rolnictwa, niedługo stanie się jeszcze większą państwową grupą kapitałową, ponieważ w oparciu właśnie o KSC powstaje Krajowa Grupa Spożywcza. Wyrażam wielkie zadowolenie z faktu, że od lat mogę jej towarzyszyć w rozwoju i pracy na rzecz polskich rolników i konsumentów.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

  • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

    Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

  • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

    Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

Wiadomości z regionu