Jesteś tutaj: HomeKruszwicaCóż to jest prawda? - przed kruszwickim Misterium Męki Pańskiej

Cóż to jest prawda? - przed kruszwickim Misterium Męki Pańskiej

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Kruszwica czwartek, 07 kwiecień 2022 18:21

Po raz drugi organizatorzy kruszwickiego Misterium Męki Pańskiej zapraszają w Niedzielę Palmową na premierę filmu, który ma nawiązywać do ostatniej drogi Jezusa Chrystusa, ale z wątkiem współczesnym. Drugi rok będzie to medium filmowe, z uwagi na wciąż trwającą pandemią COVID-19.

Głównym bohaterem filmu będzie prokurator Judeu Piłat z Pontu i słynne jego pytanie – Cóż to jest prawda?


To właśnie wokół jego postaci dzieją się najważniejsze wątki pasji Jezusa z Nazaretu. Twórcy misterium zainspirowali się powieścią Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”, w szczególności właśnie wątkiem Piłata. Oprócz tego skorzystali w fragmentów powieści Romana Brandstaettera „Jezus z Nazaretu”. Całość historii męki pańskiej została w tym filmie przeniesiona we współczesność, po to by jeszcze bardziej wybrzmiał problem prawdy poruszony w kruszwickim misterium, w tym wszystkie dylematy jednego z głównych bohaterów, jakim jest Poncjusz Piłat.

 

- Z całych sił staraliśmy się podejść do tematu Pasji Chrystusa w zupełnie nowy, nietuzinkowy sposób. Jestem przekonany, że historia ukazania w filmie będzie czymś innym i nowym. Z jednej strony pragnęliśmy jak najlepiej przedstawić znaną nam wszystkim historię ostatnich chwil Jezusa, z drugiej strony poprzez współczesne ukazanie tych wydarzeń oraz skupienie się na temacie prawdy pragniemy skierować uwagę widza na zupełnie innym odbiór pasji. – mówi Filip Pawlak.

 

Film tworzony jest między innymi w Kruszwickiej Kolegiacie oraz Muzeum Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Praca nad produkcją rozpoczęła się na początku grudnia i trwać będzie do pierwszych dni kwietnia. W film zaangażowana jest młodzież z KSM, Wojownicy Maryi oraz wielu zaprzyjaźnionych aktorów, których od lat widywać możemy w Kruszwickim Misterium.


Premiera odbędzie się w niedzielę palmową (10 kwietnia) o godzinie 19:30 na YouTube Misterium Kruszwicy, a także poniżej:

 

Już dzisiaj zapraszamy do obejrzenia zwiastunu misterium:

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

  • Śmierć i zniszczenie – to dzieło waszych przyjaciół!

     To zdjęcia zniszczonego wojną Chersonia, znajdującego się obecnie pod okupacją rosyjską. Okupacyjne władze kilka dni temu zapowiedziały włączenie go do Federacji Rosyjskiej jako terenu anektowanego. Kilka dni temu ukazał się raport, z którego wynika, że w rejonie Chersona Rosjan wspierali Syryjczycy związani z reżimem Al Assada, którego – co najbardziej przeraża – niektórzy lokalni politycy z naszego regionu próbowali prezentować jako przyjaciela.

  • Gdyby zwiększyć liczbę okręgów kto zyska,a kto straci?

    W ostatnim czasie pojawiło się sporo spekulacji na temat zmiany ordynacji wyborczej. Publicznie nikt w obozie rządzącym tego jednak nie potwierdza, stąd też trudno mówić o jakimkolwiek konkrecie. Nie mniej jednak Prawo i Sprawiedliwość reformuje swoje struktury, tworząc 100 komitetów okręgowych – struktury w okręgu bydgoskim będą podzielone na okręg bydgoski (północny) i inowrocławski (południowy). Niektórzy uważają, że to wstęp do zwiększenia liczby okręgów do Sejmu z 41 obecnie do 100. Jakby taka zmiana przełożyła się na wynik wyborów?

Wiadomości z regionu