Jesteś tutaj: HomeKruszwicaNa 600 urodziny Kruszwicy mieszkańcom rozdawano drzewa gruszy

Na 600 urodziny Kruszwicy mieszkańcom rozdawano drzewa gruszy

Napisane przez  Redakcja / MojaKruszwica.pl Opublikowano w Kruszwica środa, 08 czerwiec 2022 17:43
Na 600 urodziny Kruszwicy mieszkańcom rozdawano drzewa gruszy Multimedia: MojaKruszwica.pl

W herbie Kruszwicy najbardziej wyrazistym symbolem jest drzewa, dlatego w 600. rocznicę nadania praw miejskich przez króla Władysława Jagiełłę nawiązano do tego symbolu. Uroczystość rozpoczęła się przed godziną 12:00. Mieszkańcy mieli okazję pierwszy raz publicznie usłyszeć kruszwicki hejnał. W rocznicę nadania praw miejskich rozdawane są ponumerowane grusze.

Na rynku odbyła się także promocja okazjonalnego znaczka pocztowego, który został wyprodukowany przez Pocztę Polską z okazji 600-lecia Kruszwicy. Inicjatorem jego powstania był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Zaintersowanie drzewami gruszy było na tyle duże, że ustawiły się kolejki mieszkańców.

 

 

 

 

Główne uroczystości związane z urodzinami Kruszwicy odbędą się pod koniec czerwca. Historycy spierają się, że Kruszwica mogła mieć prawa miejskie nawet ponad 700 lat, niestety zaginęły dokumenty z XIII wieku. Więcej o tych rozważaniach piszemy - Kruszwica wchodzi w jubileusz 600-lecia, choć prawa miejskie miała znacznie dłużej

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
  • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

    Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

  • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

    W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

    Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu