Jesteś tutaj: HomeKruszwicaNa 600 urodziny Kruszwicy mieszkańcom rozdawano drzewa gruszy

Na 600 urodziny Kruszwicy mieszkańcom rozdawano drzewa gruszy

Napisane przez  Redakcja / MojaKruszwica.pl Opublikowano w Kruszwica środa, 08 czerwiec 2022 17:43
Na 600 urodziny Kruszwicy mieszkańcom rozdawano drzewa gruszy Multimedia: MojaKruszwica.pl

W herbie Kruszwicy najbardziej wyrazistym symbolem jest drzewa, dlatego w 600. rocznicę nadania praw miejskich przez króla Władysława Jagiełłę nawiązano do tego symbolu. Uroczystość rozpoczęła się przed godziną 12:00. Mieszkańcy mieli okazję pierwszy raz publicznie usłyszeć kruszwicki hejnał. W rocznicę nadania praw miejskich rozdawane są ponumerowane grusze.

Na rynku odbyła się także promocja okazjonalnego znaczka pocztowego, który został wyprodukowany przez Pocztę Polską z okazji 600-lecia Kruszwicy. Inicjatorem jego powstania był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Zaintersowanie drzewami gruszy było na tyle duże, że ustawiły się kolejki mieszkańców.

 

 

 

 

Główne uroczystości związane z urodzinami Kruszwicy odbędą się pod koniec czerwca. Historycy spierają się, że Kruszwica mogła mieć prawa miejskie nawet ponad 700 lat, niestety zaginęły dokumenty z XIII wieku. Więcej o tych rozważaniach piszemy - Kruszwica wchodzi w jubileusz 600-lecia, choć prawa miejskie miała znacznie dłużej

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

  • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

    W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

    Etykiety: kolej
  • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

    Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu