Jesteś tutaj: HomeKruszwicaPoczta Polska specjalnymi wydawnictwami uczciła jubileusz 600-lecia praw miejskich Kruszwicy

Poczta Polska specjalnymi wydawnictwami uczciła jubileusz 600-lecia praw miejskich Kruszwicy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Kruszwica czwartek, 09 czerwiec 2022 14:52

8 czerwca 1422 roku król Władysław Jagiełło nadał Kruszwicy prawa miejskie na prawie magdeburskim. Dokładnie 600 lat później Poczta Polska wprowadziła do obiegu okolicznościową kartkę pocztową i znaczki. 8 czerwca 2022 roku historycznie zagrał także pierwszy raz hejnał.

Na okolicznościowej kartce pocztowej wyeksponowana jest Mysia Wieża, na jednej stronie jest to zdjęcie nocne, przedstawiające ten obiekt podświetlony biało-czewoną iluminacją, po drugiej prezentujący jej całą okazałość. Na znaczku pocztowym Mysia Wieża przedstawiona jest od malowniczej strony jeziora Gopło.

 

- Kruszwica to miasto, które liczy około 9 tys. mieszkańców. To ważny gospodarczy punkt  na mapie województwa kujawsko-pomorskiego. Znajdują się tutaj zakłady przemysłu spożywczego, ale przede wszystkim jest to miejsce, w którym ważną rolę odgrywa turystyka, nawiązująca do początków polskiej państwowości. W tym wyjątkowym świętowaniu urodzin legendarnej stolicy Polski nie mogło zabraknąć Poczty Polskiej. Istnieje kilka legend związanych z Mysią Wieżą. Nazwa nawiązuje do legendy o Popielu, legendarnym władcy Polski, wygnanym przez księcia Polan, Siemowita (przodka Mieszka I). Legenda ta jest przytoczona w Kronice polskiej Galla Anonima i zna ją zapewne każdy z nas. Kartkę okolicznościową upamiętniającą to ważne dla mieszkańców Kruszwicy wydarzenie można nabyć w Urzędzie Pocztowym Kruszwica 1 oraz w Urzędzie Pocztowym Bydgoszcz 1. Zachęcam wszystkich, aby podczas swoich podróży po Polsce Kruszwica stała się ważnym i obowiązkowym punktem do zwiedzania. - podkreślił Karol Górski Dyrektor Regionu Sieci w Bydgoszczy.

 

Fot: Waldemar Kawiński  / Poczta Polska

 

Oprócz kartki i znaczka pocztowego do użytku trafił specjalny datownik promujący Kruszwicę jako ,,Legendarną Stolicę Polski”. Datownik ten wykorzystywany będzie w kruszwickim Urzędzie Pocztowym.

 

Oficjalna uroczystość związana z wejściem tych wydawnictw do obiegu była połączona z uroczystościami miejskimi, w czasie których władze miasta w obecności wojewody Mikołąja Bogdanowicza i dyrektora Karola Górskiego rozdano mieszkańcom 600 grusz, bo w herbie Kruszwicy znajduje się drzewo.

 

 

 

 

Na wydawnictwach oprócz informacji, że jest to 600-lecie nadania praw miejskich, pojawia się wzmianka ,,na prawie Magdeburskim”. Ma to związek z tym, że według hipotez historyków Kruszwica tradycje miejskie może mieć nawet ponad 700 letnie, ale zaginęły dokumenty.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
  • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

    Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

  • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

    W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

    Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu