Jesteś tutaj: HomeKruszwicaKruszwiccy radni przez kilkanaście miesięcy mogli pobierać za wysokie wynagrodzenia. Czy oddadzą gminie pieniądze?

Kruszwiccy radni przez kilkanaście miesięcy mogli pobierać za wysokie wynagrodzenia. Czy oddadzą gminie pieniądze?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Kruszwica wtorek, 22 sierpień 2023 14:31

W listopadzie 2021 roku, radni Kruszwicy postanowili wykorzystać nowe uwarunkowania prawne i przyznali sami sobie podwyżkę – dieta przeciętnego radnego z niecałych 600 zł wzrosła do 1,1 tys. zł, w przypadku przewodniczącego Rady Gminy Budnera z 1,8 tys. zł do 2,6 tys. zł (podobnego poziomu co zarabia przewodniczący Rady Miasta Stołecznego Warszawy i wyższej od uposażenia przewodniczącej Rady Miasta Bydgoszczy). Okazało się, że podwyżkę nie tylko krytykowało wielu sołtysów i mieszkańców, ale mogła ona być przyznana niezgodnie z prawem. Czy radni będą musieli zwracać niesłusznie odebrane uposażenie?

Mniej więcej rok po przyznaniu przez radnych podwyżek – w listopadzie 2022 roku Prokurator Rejonowy w Inowrocławiu zauważył, że uchwała nie została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa, czyli może nie mieć mocy prawnej. Prokurator wniósł swoje wątpliwości do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, a ten 27 lutego bieżącego wydał wyrok potwierdzający, iż uchwała jest nieważna. Z tego powodu w marcu radni ponownie uchwalili sobie podwyżki.

 

Co z uposażeniem odbieranym przez 17 miesięcy?

O ile uposażenia odbierane przez radnych od kwietnia nie budzą już wątpliwości formalnych, o tyle słuszne jest pytanie czy za okres od listopada 2021 roku do kwietnia 2023 roku radni nie powinni zwrócić gminie pieniędzy. Mówimy tu o nie małych kwotach, bo jest to na radnego ponad 8 tys. zł, a w przypadku przewodniczącego ponad 13 tys. zł. W czerwcu wójt gminy Dariusz Witczak w tej sprawie zapytanie skierował do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Ta pod koniec lipca oceniła, iż w jej ocenie do kwietnia bieżącego roku obowiązywała uchwała z 2014 roku, czyli stawki sprzed podwyżki, rekomendując gminie Kruszwica działań, które doprowadziłyby do zwrotu przez z radnych zawyżonych części diet

 

Warte obejrzenia

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu