Jesteś tutaj: HomeMagazynHistoria regionuW 745 rocznicę śmierci Kazimierza I Kujawskiego

W 745 rocznicę śmierci Kazimierza I Kujawskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Historia niedziela, 16 grudzień 2012 20:57

Od 1233 roku przez prawie 30 lat Kujawami władał Kazimierz Konradowicz zwany Kujawskim. Uznawany jest on za założyciela Inowrocławia.

 

Kazimierz I Kujawski był synem Konrada I Mazowieckiego. Urodził się około 1211 roku. Od ojca w 1233 roku otrzymał ziemie Kujawską. Z kolei z tytułu posagu swojej drugiej żony Konstancji otrzymał ziemie Lądzką (dzisiejsze okolice Konina). Dzięki wspieraniu ojca w wojnie przeciwko książęta gdańskim Kazimierz I Kujawski uzyskał także Wyszogród, który mieścił się na terenie zajmowanym przez bydgoską dzielnicę Fordon.

 

Po śmierci Konrada Mazowieckiego w 1247 roku pomiędzy jego synami doszło do kilku konfliktów dotyczącego podziału majątku. Doprowadził to do poszerzenia władanych przez Kazimierza terenów o ziemię sieradzką i łęczycką.

 

Warto tu zaznaczyć, że w 1238 Kazimierz Kondradowicz nadał Inowrocławowi prawa miejskie.

 

Jednym z synów Kazimierza I Kujawskiego był Władysław Łokietek, przyszły król Polski. Kondradowicz zmarł 14 grudnia 1267 roku.

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021