Jesteś tutaj: HomeMagazynKatyń 1943 ogromna rana narodu polskiego

Katyń 1943 ogromna rana narodu polskiego

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Magazyn środa, 13 kwiecień 2022 21:28

Poniższy tekst powstał przede wszystkim z myślą o czytelnikach ukraińskojęzycznych. Zawiera pewne analogie do ostatnich wydarzeń, w tym odkrycia masowych grobów w podkijowskiej Buczy, celem czego jest pokazanie, że pewna mentalność wśród Rosjan nadal się nie zmieniła. Główny cel publikacji to jednak przybliżenie Ukraińcom skali tragedii jakiej dopuszczono się na Polakach z rozkazu Stalina, a także niekorzystnych dla Polaków następstw politycznych.

Oryginalna ukraińskojęzyczna publikacja dostępna - Катинь 1943 р. - величезна рана для польського народу

 

Dzisiaj w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Zbrodni Katyńskiej - 13 kwietnia 1943 roku Niemcy ujawnili bowiem masowe groby polskich oficerów. Z rozkazu Stalina Rosja sowiecka zamordowała ponad 20 tys. polskich oficerów i przedstawicieli polskich elit. Rosja do tej zbrodni się długo nie przyznawała. Rosjanie przyznali się dopiero w 1991 roku.

Dzisiaj świat mówi o zbrodniach jakie dokonywali Rosjanie w miejscowościach obok Kijowa. Szczególnym symbolem stała się Bucza, nazywana już ,,zbrodnia w Buczy”, czy ,,masakrą w Buczy”. Do tej pory potwierdzono ponad 400 ofiar, głównie cywilów. Symbolem dzisiaj jest też zamordowanie sołtys wsi Motyżyn Olgi Suchenko i jej rodziny przez Rosjan. Pokazuje to bowiem, że najeźdźcy skupiają się na eksterminacji ukraińskich elit. Pokazuje to, że przez te 80 lat w mentalności rosyjskiej wiele się nie zmieniło.

 

Polska w trudnym położeniu

W 1943 roku położenie Polski było dość trudne, od blisko 4 lat Polacy byli istotnym elementem sił alianckich w walce przeciwko III Rzeszy Adolfa Hitlera. Polska zaatakowana z dwóch stron – przez Niemców i Związek Radziecki nie była wstanie się długo bronić, dlatego emigracyjny rząd polski znajdował się w Londynie. Od czerwca 1941 roku, gdy Niemcy wypowiedzieli wojnę Rosji – Rosja Stalina stała się częścią obozu alianckiego. Z punktu widzenia interesów państw zachodnich ważniejszym od Polski. Gdy w 1943 roku dokonano odkrycia masakry w Katyniu, alianci wręcz naciskali na Polskę, aby o Katyniu nie mówić. W 1944 roku brytyjskie władze wprowadziły cenzurę wobec polskich wydawnictw, aby nie oskarżać Rosji o tę zbrodnię. W dalszym następstwie alianci pozwolili na zainstalowanie przez Stalina w Polsce swoich władz, które podporządkowały Polskę Moskwie. Przeciwników Stalina już po wojnie mordowano.

 

W 2010 roku świat poznał prawdę

Rosja dopiero w 1991 roku przyznała się do tej zbrodni. Do 1989 roku gdy Polska była podporządkowana Moskwie o Katyniu nie wolno było nawet mówić. Przełomowym momentem dla świata był 2010 rok, gdy w Smoleńsku rozbił się samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Śmierć polskiego prezydenta sprawiła, że cały świat pytał po co leciał on do Rosji, wówczas opinia światowa usłyszała o tych ponad 20 tys. bestialsko zamordowanych polskich oficerów.

 

Dzisiaj zbrodni w Buczy oraz w innych miejscowościach nikt nie kwestionuje. Cały świat wie, że za tymi zbrodniami stoi Putin i Rosjanie.

 

Warte obejrzenia

« Październik 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

  • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

    Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

  • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

    W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

    Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu