Jesteś tutaj: HomeMagazynDo poczytania w okresie wielkanocnym

Do poczytania w okresie wielkanocnym

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn sobota, 16 kwiecień 2022 15:42

Przed nami kilka luźniejszych dni świątecznych, jest to zawsze okazja do nadrobienia w lekturach, dlatego przygotowaliśmy zestawienie naszych publikacji z ostatnich miesięcy, które warto przeczytać.

 

Ostatnie wybory do Reichstagu przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości - o bydgoskiej reprezentacji parlamentarnej w Reichstagu w kadencji 1912-2019

 

Historia z K2 na jesienno-zimowe wieczory - W 2018 roku cały świat patrzał z podziwem jak zespół ratunkowy z doświadczonym himalaistą Krzysztofem Wielickim na czele ratował zaginionych Elisabeth Revol i Tomasza Mackiewicza. Francuskę udało się uratować, Polak stał się kolejną ofiarą K2.

 

W Rosji jeszcze w XIX wieku było niewolnictwo. Czy to przejawia się na współczesność? - Książka Borysa Kierżencewa to tak naprawdę samobiczowanie się Rosjan za czasy pańszczyźniane. Dużo złego można powiedzieć o pańszczyźnie również w Polsce, to jednak ta w rosyjskim wydaniu traktowała w wyjątkowo podły sposób obywateli. Pańszczyzna została zniesiona w Imperium Rosyjskim dopiero w drugiej połowie XIX wieku, do tego czasu około 3 mln obywateli było niewolnikami, z którymi właściciele ziemscy mogli robić co chcieli np. przegrywać w karty - Żywy towar, którym handluje się na bazarach – pada sformułowanie w książce.

 

Kolej odgrywa w czasie wojny na Ukrainie ważną rolę. Ukraińcy chcą na nią stawiać też po wojnie. Budujmy z nimi partnerstwo - Prezes ukraińskiej kolei Aleksander Kamyszyn nazywa kolej ,,filarem bezpieczeństwa” oraz apeluje o budowanie w zachodniej części kraju nowych terminali. Ukraina może być ważnym graczem w handlu Europy z Chinami w Nowym Jedwabnym Szlaku. Wesprzyjmy ją, na partnerstwie zyskamy bowiem wspólnie.

 

Wnuk Żołnierza Wyklętego wozi satelity Elona Muska na Ukrainę. Kluczowe komponenty dla zachowania łączności - Pocztowiec, członek stowarzyszenia weteranów misji pokojowej ONZ, wnuk jednego z „Żołnierzy Wyklętych”. Pan Janusz, pracownik warszawskiej centrali Poczty Polskiej, kładzie na szali własne życie wożąc najpotrzebniejsze przedmioty na Ukrainę.

 

Ten rok może okazać się kluczowy dla zielonej transformacji - Produkcja energii wciąż odpowiada za ok. 70 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych. Bez natychmiastowych działań nie będzie możliwe ograniczenie tych emisji o połowę przed 2030 rokiem.

Warte obejrzenia

« Październik 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

  • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

    Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

  • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

    Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

Wiadomości z regionu