Jesteś tutaj: HomeMagazynPolskie porty zaczynają dominować na Bałtyku

Polskie porty zaczynają dominować na Bałtyku

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Magazyn poniedziałek, 25 kwiecień 2022 19:41
Polskie porty zaczynają dominować na Bałtyku Fot: Zarząd Portu Morskiego w Gdańsku

Geopolityczne skutki rosyjskiej agresji wobec Ukrainy zmieniają również układ sił na Bałtyku jeżeli o znaczenie portów. Spadają przeładunki w rosyjskich portach, umacniają się natomiast polskie porty – w szczególności Gdańsk.

 

W pierwszym kwartale bieżącego roku jeżeli chodzi o całkowitą masę przeładunków dominuje rosyjski port Ust-Ługa z masą ponad 26 mln ton, ale z tylko niewielką dynamiką wzrostową. Na drugie miejsce awansował natomiast Gdańsk z ponad 14,8 mln ton i wzrostem dynamiki na poziomie 11,3%. Wyprzedził on dwa inne rosyjskie porty: Primorsk i Petersburg.

 

Gdańsk utrzymał też pozycję lidera jeżeli chodzi o przeładunki kontenerów z ponad 561 tys. TEU w pierwszym kwartale (9% dynamika wzrostowa). Drugi Petersburg zanotował 12% spadek do nieco ponad 437 tys. TEU. Trzecie miejsce przypadło Gdyni z ponad 237 tys. TEU.

 

- Naszym podstawowym zadaniem, które konsekwentnie realizujemy jest modernizacja infrastruktury portowej. Finalizujemy kluczowe projekty związane z infrastrukturą dostępową zarówno od strony wody, jak i lądu. Robimy to z myślą, o naszych obecnych, jak i przyszłych partnerach handlowych. Dzięki tym działaniom Port w Gdańsku jest dziś liderem na Bałtyku. Udowadniamy to, stale rosnącymi przeładunkami. W tym roku szacujemy wynik na poziomie 55 mln ton. Jeżeli zrealizujemy nasze cele, które wyznaczyliśmy sobie na ten rok, to mamy szansę nawet na jeszcze wyższy wynik. Jednak musimy pamiętać, że planowanie w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej jest dużo bardziej utrudnione i należy brać pod uwagę wiele scenariuszy – mówi Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.

 

Przeładunki kontenerowe w Gdańsku i w Gdyni powinny nas w sposób szczególny interesować, bowiem terminal intermodalny Bydgoszcz – Emilianowo będzie się specjalizował w przeładunkach kontenerów z tych portów w ramach koncepcji bramy zewnętrznej. Porty w Gdańsku i w Gdyni w ciągu 4 miesięcy przeładowały blisko 800 tys. TEU, gdyby tylko jedna trzecia tego wolumenu była przeładowywana w Bydgoszczy, wówczas bylibyśmy jednym z najważniejszych terminali w Europie. Terminal Bydgoszcz – Emilianowo ma zostać uruchomiony w 2027 roku.

 

Warte obejrzenia

« Październik 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

  • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

    Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

  • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

    Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

Wiadomości z regionu