Jesteś tutaj: HomeMagazynO tym dlaczego dla samorządów wpływy z podatku PIT są tak ważne

O tym dlaczego dla samorządów wpływy z podatku PIT są tak ważne

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Magazyn wtorek, 21 czerwiec 2022 19:31

Mam nadzieję, że do debaty pomiędzy prezydentem Bydgoszczy i przedstawicielem rządu ostatecznie dojdzie, zanim jednak to nastąpi, warto abyśmy zrozumieli istotę tego sporu, a dokładniej czym jest dla samorządów podatek PIT, który był w ostatnich latach przez rząd obniżany. Niech będzie to wstęp do tej debaty.

 

W 2019 roku podatek PIT został obniżony z 18% do 17%, od 1 stycznia 2022 roku kwota od podatku wzrosła do ponad 30 tys. zł, jest to wzrost kilkukrotny, czyli wszyscy zapłacimy mniejszy PIT, od lipca ten podatek będzie jeszcze bardziej obniżony. Z jednej strony możemy się cieszyć, ale z drugiej denerwują się samorządowcy, a o tym dlaczego tak jest napiszę w dalszej części.

 

Zanim przyjrzymy się udziałom w PIT poszczególnych samorządów, zerknijmy na uchwalony budżet Bydgoszczy na 2022 rok, a dokładniej na część dotyczącą dochodów, które zaplanowano na kwotę 2 mld i 336 mln zł. Tę kwotę jak podzielimy procentowo na źródła to ułoży się następująco:

- udział w podatkach PIT i CIT – 23,2% (w roku ubiegłym, czyli przed podniesieniem kwoty wolnej było to ponad 24%) - z czego sam PIT stanowi niecałe 21% ogólnych wpływów budżetu
- subwencja oświatowa (na utrzymanie oświaty, którą rząd zleca samorządom) – 20,7%
- wpływy z podatków lokalnych (np. od nieruchomości) – 13,6%
- dotacje z budżetu państwa na zadania zlecone 11,2%
- środki unijne na inwestycje – 8%
- pozostałe dochody – mniej niż 14%

 

Jak widzimy, największą pozycję w tych wpływach stanowią wpływy z podatku PIT (21% według budżetu na 2022 rok), które stanowią ponad 1/5 wpływów. Spadek dochodów spowodowany podniesieniem kwoty wolnej od podatku samorządom według zapowiedzi ma być rekompensowany, tak samo jak planowana na lipiec obniżka podatku PIT, spór się toczy jednak czy w wystarczającym stopniu. Gdyby (teoretycznie) tej rekompensaty nie było, to skutki podniesienia kwoty wolnej stanowią 3,4% wartości dochodów (w liczbach bezwzględnych to ok. 84 mln zł) w projekcie budżetu na 2022 rok.

 


Jak dzielony jest nasz podatek PIT

Warto wiedzieć też jak dzielony jest płacony przez nas podatek PIT – z każdego zapłaconego przez nas 100 zł tego podatku:
- ok. 39 zł trafia do gminy, w której płacimy podatek
- ok. 10,2 zł trafia do powiatu, w którym płacimy podatek
- ok. 1,6 zł trafia do budżetu województwa, w którym płacimy podatek
- ok. 49,2 zł trafia do budżetu państwa.

Bydgoszcz jest miastem na prawach powiatu, co oznacza, że do budżetu miasta trafia ze wspomnianych 100 zł ok. 49 zł do budżetu miasta.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
  • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

    Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

  • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

    W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

    Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu