Jesteś tutaj: HomeMagazynZagraniczne wojska w Polsce (Raport)

Zagraniczne wojska w Polsce (Raport)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn poniedziałek, 25 lipiec 2022 13:06
Przylot amerykanów do Polski / Poznań Przylot amerykanów do Polski / Poznań

Od kilku lat, gdy doszło do pierwszych prób naruszenia integracji terytorialnej Ukrainy, w Polsce mamy do czynienia z większymi siłami wojskowymi sojuszniczych armii NATO w Polsce. Dodatkowo w czerwcu nastąpiło ich wzmocnienie, co miało być wyraźnym sygnałem dla Moskwy. Przyglądamy się jak wyglądają zagraniczne siły w Polsce.

 

W Polsce dominują wojska amerykańskie, ale nie można przeceniać też obecności Brytyjczyków, są też mniejsze reprezentacje pozostałych nacji. Szacuje się, że w Polsce przebywa ok. 11,6 tys. zagranicznych żołnierzy, przez co jesteśmy największym skupiskiem wojsk sojuszniczych na wschodniej flance NATO (w państwach na południe od Słowacji do Bułgarii jest to około 8,5 tys. żołnierzy, na północ Listwa, Łotwa, Estonia ok. 10 tys. żołnierzy).

 

Z analizy Ośrodka Studiów Wschodnich wynika, że w Polsce przebywa ponad 10 tys. amerykańskich żołnierzy, około 500 brytyjskich, 120 rumuńskich i 4 chorwackich. Międzynarodowy batalion pod dowództwem USA posiada 60 kołowych transporterów opancerzonych, 38 śmigłowców, 16 śmigłowców szturmowych, 28 czołgów, 18 samobieżnych armatohaubic, 14 bojowych wozów piechoty, 6 samobieżnych dział przeciwlotniczych, 2 baterie obrony powietrznej średniego zasięgu (Patriot) oraz brytyjską baterię obrony powietrznej krótkiego zasięgu (Sky Sabre).

 

Od kilku miesięcy mamy do czynienia też ze wzmożonymi patrolami na polskim niebie samolotów z NATO. Amerykańskie startują głównie z Ramstein w Niemczech, brytyjskie natomiast w Brize Nortow w Wielkiej Brytanii.

Warte obejrzenia

« Sierpień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
  • Kreml coraz więcej inwestuje w propagandę. Także tą adresowaną do obywateli Unii Europejskiej

    W ubiegłym roku Kreml przeznaczył 1,5 mld dol. na media masowe, które odgrywają kluczową rolę w działaniach propagandowych i dezinformacyjnych rosyjskiego rządu – wynika z raportu think tanku DebunkEU.org. Tegoroczne wydatki mogą się okazać jeszcze wyższe, bo w I kwartale tego roku, kiedy nastąpiła agresja na Ukrainę, budżet na media masowe zwiększył się trzykrotnie w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. – Narzędzia, które kształtują świadomość i opinię publiczną oraz przedstawiają wyłącznie pozytywny wizerunek Putina oraz Kremla, są nieodzowne do tego, żeby ta władza była kontynuowana – mówi Jakub Kubś, analityk DebunkEU.org.

  • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

    Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

Wiadomości z regionu