Jesteś tutaj: HomeMagazynPolska obrona terytorialna spełnia standardy amerykańskiej Gwardii Narodowej

Polska obrona terytorialna spełnia standardy amerykańskiej Gwardii Narodowej

Napisane przez  WOT / ppor. Krzysztof WÓJCIK Opublikowano w Magazyn wtorek, 16 sierpień 2022 20:06
Polska obrona terytorialna spełnia standardy amerykańskiej Gwardii Narodowej Fot: WOT

Instruktorzy Gwardii Narodowej Stanu Illiois w Stanach Zjednoczonych w ramach współpracy biorą udział w szkoleniach żołnierzy polskiej Obrony Terytorialnej. Jak na tę współpracę patrzy gen. Rodney Boyd? Więcej w wywiadzie z wojskowym.


Jak Gwardia Narodowa Stanu Illinois ocenia współpracę w zakresie realizacji szkoleń z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej?
Gen. Rodney Boyd: Jako Gwardia Narodowa przyglądamy się standardom, które mamy w Illinois, a następnie wykorzystujemy te same standardy do oceny [działania żołnierzy] Polskich Sił Zbrojnych. Nie zmieniamy naszych standardów. W efekcie, jeśli uznaje się, że są gotowi, oznacza to, że spełniają te same standardy co żołnierze Gwardii Narodowej Stanu Illinois.

 

Jaka jest Pana opinia na temat poziomu przygotowania szkolenia oraz polskich żołnierzy?

Gen. Boyd: Powiem o tym, co podoba mi się w szkoleniu: polscy żołnierze podchodzą do niego bardzo poważnie, tak jak nasi instruktorzy. Gdy zarówno instruktorzy, jak i słuchacze traktują szkolenie bardzo poważnie, oznacza to, że wiele z niego wyniesiecie. I to jest coś, co widzieliśmy dzisiaj, oni są bardzo zaangażowani w to, co robią, instruktorzy byli bardzo rzetelni i w rezultacie mamy świetnych, wyszkolonych żołnierzy.

 

Trzecie pytanie: czy Gwardia Narodowa Stanu Illinois będzie kontynuować współpracę w zakresie szkoleń z Wojskiem Polskim?
Gen. Boyd: Oczywiście! Rozmawiałem z dowódcą szkolenia o tym co jeszcze możemy zrobić, by doskonalić gotowość Wojska Polskiego, a zwłaszcza Wojsk Obrony Terytorialnej, gdy tylko skończymy to szkolenie.

 

Czy to pierwsza wizyta Pana Generała w Polsce? Jak ocenia Pan swój pobyt u nas i nasz kraj?
Gen. Boyd: Po pierwsze, to moja trzecia wizyta [w Polsce]. Byłem członkiem zespołu, który szkolił wielonarodową brygadę w Lublinie w 2018 r. To piękny kraj. Jest to moja pierwsza wizyta w Centrum (szkolenia WOT) i powiem tak: rozwijacie się, kształtujecie ten ośrodek, to wspaniały początek. Macie wiele dobrych podstaw by wzrastać, takich jak to szkolenie. Jestem pod wrażeniem tego, co tutaj robicie i będę czekał na kolejne informacje o tym, jak rozwijacie wasze centrum szkoleniowe.

 

Warte obejrzenia

« Listopad 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

  • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

    Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

  • W Dzień Kolejarza województwo otrzymało 5 nowych pociągów od PESA

    25 listopada to dla kolejarzy szczególny dzień, tego też dnia PESA Bydgoszcz przekazała Województwu Kujawsko-Pomorskiemu 5 nowych pociągów Elf2, które pasażerów mają wozić już od soboty. Zamówienie w głównej mierze sfinansuje Unia Europejska, w ramach niewykorzystanych przez województwo środków z perspektywy finansowej 2014-2020. Uroczystego przekazania pociągów dokonano na stacji Toruń Główny.

Wiadomości z regionu