Jesteś tutaj: HomeMagazynTa książka to przewodnik po wyobraźni

Ta książka to przewodnik po wyobraźni

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn niedziela, 09 październik 2022 16:47

Ludzie fantazjują od zawsze, wyobraźnia jest bardzo ważna u dzieci, ale fantazjują przecież też dorośli już o bardziej dorosłych sprawach. Bez fantazjowania świat nie zmieniałby się tak jak się zmienia, bowiem bez marzeń o bardziej idealnym ustroju i podbijaniu kosmosu zapewne nie byłoby takiego postępu cywilizacyjnego. Książka dr Łukasza Jacha ,,Wyobraź to sobie!” to swego rodzaju instrukcja o bujaniu w obłokach.

Najnowsze dzieło dr Jacha (premiera w sierpniu) to nie typowa książka naukowa, za dużo mądrych formuł w niej nie znajdziemy, co nie oznacza jednak, że jest pozbawiona wiedzy naukowej, tej w niej jest pod dostatkiem. Autor chce jednak, abyśmy poprzez lekturę ją odkrywali, czego nie uczynimy bez wchodzenia w głębie swojej wyobraźni. Łukasz Jach lubi posiłkować się przykładami z popkultury, przede wszystkim dzieł filmowych, które większość z nas dobrze zna – Jeżeli dobrze się rozejrzymy, to zauważymy, że konflikt pomiędzy Wielkim Elektronem a Panem Kleksem w dzisiejszym świecie trwa w najlepsze – pisze autor odwołując się do kultowego dzieła polskiej kinematografii (co prawda młodsze pokolenia mogą go nie znać tak dobrze jak starsze). Takich odwołań do popkultury znajdziemy znacznie więcej.

 

Książka ma jednak przede wszystkim pomóc zrozumieć nam jak funkcjonuje wyobraźnia. Rozdziały kończą się praktycznymi ćwiczeniami, w których każdy z nas może poeksperymentować ze swoją wyobraźnią i więcej się o niej dowiedzieć.

Książka Wyobraź to sobie! To coś w rodzaju podróży (…) po zagadnieniach związanych z działaniem ludzkiej wyobraźni – tak w jednym z ostatnich akapitów wstępu opisuje swoje dzieło dr Jach.

 

Doktor Łukasz Jach jest naukowcem młodszego pokolenia, na co dzień pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w badaniu zjawisk obszarów psychologii ewolucyjnej, psychologii zdrowia oraz psychologii nauki. Oprócz książek ma na swoim koncie też wiele prac naukowych.

 

,,Wyobraź to sobie!” wydało Wydawnictwo Poznańskie.

 

Warte obejrzenia

« Listopad 2014 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

13 kwietnia 1346 roku

Król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

  • Na chwilę przed kolejną ciszą wyborczą

    Po północy z piątku na sobotę rozpocznie się ponownie cisza wyborcza – do czasu zamknięcia lokalów wyborczych w niedzielę (najprawdopodobniej o godzinie 21:00 – jeżeli nie dojdzie do istotniejszych incydentów) nie będzie wolno agitować. Cisza wyborcza dotyczy jednak tylko tych gmin, gdzie odbywa się druga tura wyborów na prezydenta, wójta czy burmistrza. W Bydgoszczy i w Grudziądzu jest już po wyborach, w kilku miejscach województwa kujawsko-pomorskiego mieszkańcy pójdą w niedzielę głosować.

  • Po kujawsko-pomorskim statystycznie jeździ najwięcej pijanych kierowców

    W 2023 roku policja zatrzymała ponad 95 tys. pijanych kierowców – to ogromna liczba, przy czym optymizmu dodaje to, że z roku na rok jest ona coraz mniejsza. Rankomat.pl opracował raport z którego wynika, że województwo kujawsko-pomorskie jest liderem jeżeli chodzi o to niechlubne zjawisko, przed województwem dolnośląskim.

Wiadomości z regionu