Jesteś tutaj: HomeMagazynTa książka to przewodnik po wyobraźni

Ta książka to przewodnik po wyobraźni

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn niedziela, 09 październik 2022 16:47

Ludzie fantazjują od zawsze, wyobraźnia jest bardzo ważna u dzieci, ale fantazjują przecież też dorośli już o bardziej dorosłych sprawach. Bez fantazjowania świat nie zmieniałby się tak jak się zmienia, bowiem bez marzeń o bardziej idealnym ustroju i podbijaniu kosmosu zapewne nie byłoby takiego postępu cywilizacyjnego. Książka dr Łukasza Jacha ,,Wyobraź to sobie!” to swego rodzaju instrukcja o bujaniu w obłokach.

Najnowsze dzieło dr Jacha (premiera w sierpniu) to nie typowa książka naukowa, za dużo mądrych formuł w niej nie znajdziemy, co nie oznacza jednak, że jest pozbawiona wiedzy naukowej, tej w niej jest pod dostatkiem. Autor chce jednak, abyśmy poprzez lekturę ją odkrywali, czego nie uczynimy bez wchodzenia w głębie swojej wyobraźni. Łukasz Jach lubi posiłkować się przykładami z popkultury, przede wszystkim dzieł filmowych, które większość z nas dobrze zna – Jeżeli dobrze się rozejrzymy, to zauważymy, że konflikt pomiędzy Wielkim Elektronem a Panem Kleksem w dzisiejszym świecie trwa w najlepsze – pisze autor odwołując się do kultowego dzieła polskiej kinematografii (co prawda młodsze pokolenia mogą go nie znać tak dobrze jak starsze). Takich odwołań do popkultury znajdziemy znacznie więcej.

 

Książka ma jednak przede wszystkim pomóc zrozumieć nam jak funkcjonuje wyobraźnia. Rozdziały kończą się praktycznymi ćwiczeniami, w których każdy z nas może poeksperymentować ze swoją wyobraźnią i więcej się o niej dowiedzieć.

Książka Wyobraź to sobie! To coś w rodzaju podróży (…) po zagadnieniach związanych z działaniem ludzkiej wyobraźni – tak w jednym z ostatnich akapitów wstępu opisuje swoje dzieło dr Jach.

 

Doktor Łukasz Jach jest naukowcem młodszego pokolenia, na co dzień pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w badaniu zjawisk obszarów psychologii ewolucyjnej, psychologii zdrowia oraz psychologii nauki. Oprócz książek ma na swoim koncie też wiele prac naukowych.

 

,,Wyobraź to sobie!” wydało Wydawnictwo Poznańskie.

 

Warte obejrzenia

« Marzec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

  • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

    Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

  • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

    Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu