Jesteś tutaj: HomeMagazynArchiwum PK: Powrót kapitana na Kujawy, historyczny awans Zawiszy do Ekstraklasy

Archiwum PK: Powrót kapitana na Kujawy, historyczny awans Zawiszy do Ekstraklasy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn wtorek, 22 listopad 2022 10:22

W ramach jubileuszu 10-lecia Portalu Kujawskiego chcemy przypomnieć najważniejsze momenty ostatniej dekady przy których byliśmy obecni. Będzie to cykl publikacji, który podzielimy na odcinki 2-letnie. Na początek przyjrzyjmy się 2013 i 2014 roku.

 

Rok 2013 był szczególny dla Pałuk, decyzją Sejmu RP był to rok poświęcony wybitnemu polskiemu naukowcowi, który do dzisiaj nie jest należycie pamiętany profesorowi Janowi Czochralskiemu. Co prawda nigdy akademickiego tytułu profesora nie otrzymał, ale jako samouk wynalazł metodę produkcji monokryształów krzemu, czym na zawsze zrewolucjonizował świat. Jego okrycie jest dzisiaj obecne w każdym urządzeniu elektronicznym, także w tym na którym obecnie czytacie tą publikację. Czochralski urodził się i mieszkał w Kcyni, tam też odbywały się główne obchody tego roku - Tutaj w aptece Pod Orłem młody Jak kupował chemikalia do swoich niebezpiecznych doświadczeń, o czym nie raz przypominała Leonia Czochralska – Wojciechowska – mogliśmy usłyszeć 22 kwietnia, gdy pod wspomnianą apteką odsłonięto tablicę upamiętniającą prof. Czochralskiego. Dokładnie 60 lat po jego śmierci.

 

 

Rok 2013 to także okres, w którym zapadła historyczna dla Inowrocławia decyzja o budowie obwodnicy. Do jej powstania od tego momentu minie jeszcze kilka lat, ale to właśnie w 2013 roku zapadła kluczowa decyzja.


W czerwcu 2013 roku w Bytomiu miejscowa Polonia przegrała w rozgrywkach I ligi z Zawiszą Bydgoszcz 0:4. Ten wynik sprawił, że po wielu latach Zawisza wrócił na boiska Ekstraklasy. Do Bytomia przyjechało sporo kibiców Zawiszy, byli też przedstawiciele ratusza, było to pewne bydgoskie święto, które na Śląsku także relacjonowaliśmy.

 

 

Niestety już pierwszy rok w Ekstraklasie wywołał konflikt głównego udziałowca Radosława Osucha, w rezultacie gdy w 2014 roku Zawisza zdobył historyczny Puchar Polski, najwierniejsi kibice bojkotowali ten mecz na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zaczęły się też pojawiać coraz większe wątpliwości co do intencji Osucha i dalszej przyszłości klubu. Jak wiemy kolejne lata przyniosły już spadek klubu na samo dno do B klasy. O tym jednak w kolejnych publikacjach.

 

Rok 2013 zakończyliśmy 95-tą rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Była ona wyjątkowa, bowiem na Kujawy sprowadzono szczątki kpt. Pawła Cymsa, który w pierwszych dniach 1919 roku wyzwolił Inowrocław spod okupacji niemieckiej. Jego decyzja o szturmie wywołała ogromne kontrowersje w tamtym okresie, dzisiaj jednak historycy uważają, że była słuszna. Droga kpt. Cymsa rozpoczęła się w Gnieźnie i wiodła przez Kujawy do Inowrocławia. 27 grudnia 2013 roku z rana odbyła się Msza Święta z udziałem jego szczątków w Inowrocławiu, następnie drogą zmagań powstańczych wróciły do Gniezna, gdzie pochowano go po raz kolejny w Akropolu Bohaterów:

 

 

Rok 2014 to z kolei 10-lecie funkcjonowania Centrum Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy.

 

 

A także rok jubileuszowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, których gospodarzami była Bydgoszcz i Osielsko.

 

Warte obejrzenia

« Marzec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

  • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

    Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

  • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

    Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu