Jesteś tutaj: HomeMagazyn,,Bez wstydu” o sekspracy

,,Bez wstydu” o sekspracy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn niedziela, 27 listopad 2022 11:30

W 2018 roku na łamach Onetu ukazał się reportaż Karoliny Rogaskiej, która zatrudniła się w popularnej przed laty sieci klubów ze striptizem (obecnie sieć nie istnieje) chcąc w ten sposób pokazać czytelnikowi jak wygląda praca od strony pracownicy. Po kilku latach Rogaska odeszła z Onetu, dalej interesowała się jednak tematyką sekspracy w Polsce, będącej ogromnym tematem tabu – w maju miała premiera jej książki ,,Bez wstydu. Sekspraca w Polsce”.

 

Serwisy przedstawiające filmy i zdjęcia porno należą do najpopularniejszych na świecie – popularniejsze od nich są tylko tacy giganci jak Google, YouTube, Facebook i kilka innych. Pokazuje to jak ogromne pieniądze generuje ta branża. W Polsce to jest jednak temat tabu, choć jak ktoś się zainteresuje zobaczy, że ten rynek też się rozwija. Karolina Rogaska postanowiła opisać to, spotykając się z osobami, które w ten sposób zarabiają, począwszy od wspomnianych klubów ze striptizem, przez imprezy swingierskie i tradycyjną prostytucję, kończąc na usługach seksualnych w internecie np. tzw. seks kamerkach. Tak się składało, że materiały do książki zbierała w czasie pandemii, gdy forma internetowa przeżywała wyraźny rozkwit. Jej książka opisuje rzeczywistość z perspektywy osób zarabiających w ten sposób, po jednej strony są co do zasady dobre zarobki, po drugiej jednak szereg problemów, z kluczowym brakiem akceptacji ze strony społeczeństwa. Nie zawsze najbliżsi w ten sposób pracujących akceptują co robią.

 

Karolina Rogaska opracowała pierwszy tak powszechny reportaż o polskim rynku sekspracy, o którym za dużo się nie mówiło, co wynika głównie z wzorców kulturowych polskiego społeczeństwa.

 

W książce pojawia się też dyskusja o przyszłości nazwijmy to sekspracy w Polsce. Autorka pokazuje, że w wielu krajach osoby tak pracujące mogą liczyć na pomoc wielu organizacji, w Polsce dopiero ten proces się zaczyna. Formalnie w Polsce prostytucja nie jest zakazana, zakazane jest jedynie – pod groźbą wysokich kar – czerpanie korzyści z pracy innych, czyli np. prowadzenie tzw. burdelów. Zakaz ten wprowadzony został głównie dla przeciwdziałania handlowi ludźmi lub wykorzystywania cielesności innych do zarobkowania. Toczona jest jednak dyskusja, gdzie z jednej strony z lewej strony sceny politycznej pojawia się postulat legalizacji prostytucji, ale też są postulaty depenalizacji lub oparcia się na modelu Szwedzkim. Niektóre bohaterki książki wprost optują za depenalizacją, czyli likwidacją kar za czerpanie korzyści z sekspracy, co miałoby przysłużyć się tej branży, jednocześnie krytykując ewentualną legalizację. Pojawia się przykład Grecji, gdzie zalegalizowano prostytucję, tym samym wprowadzając ustawowo zasady np. minimalnej odległości domu publicznego od szkoły czy świątyni. Branża erotyczna czegoś takiego, jak można wywnioskować po lekturze reportażu Rogaskiej, niespecjalnie chce tego. Model szwedzki z kolei szczególnie lansują feministki, zakłada on wprowadzenie kar dla klientów prostytutek.

 

,,Bez wstydu” Karoliny Rogaskiej, wydane przez Wydawnictwo Poznańskie prezentuje i wprowadza do debaty publicznej, punkt widzenia osób, które pracują w sekspracy.

 

Warte obejrzenia

« Listopad 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu