Jesteś tutaj: HomeMagazynArchiwum PK: Polityczna zmiana warty, kryzys więzów w województwie i historyczna inwestycja

Archiwum PK: Polityczna zmiana warty, kryzys więzów w województwie i historyczna inwestycja

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 02 grudzień 2022 17:12

W kolejnym wydaniu naszego cyklu, w którym podsumowujemy najważniejsze wydarzenia w 10-lat działalności Portalu Kujawskiego przyglądamy się wydarzeniom z lat 2015-2016, w tym czasie mieliśmy podwójne wybory, które doprowadziły do sporych zmian na scenie politycznej, ale też rosnące wątpliwości co do sensu dalszego funkcjonowania Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Zaczynamy od kampanii w wyborach na Prezydenta RP w 2015 roku, które wygrał Andrzej Duda. Była to kampania co prawda ogólnopolska, ale były również regionalne akcenty: ówczesny prezydent Bronisław Komorowski gościł na Kujawach dwa razy – najpierw na wiecu w Pakości oraz ostatniego dnia kampanii wyborczej wizytował bydgoską PESA, nowy prezydent Andrzej Duda odwiedził natomiast Kruszwicę, gdzie podziwiał Kujawy ze szczytu Mysiej Wieży. Więcej o przebiegu kampanii w naszym wideo podsumowaniu:

 

 

W roku 2015 przypadło też 650-lecie założenia przez Sędziwoja Pałukę Szubina

 

Rok 2015 roku to też wybory parlamentarne, które wygrało Prawo i Sprawiedliwość, po 8 latach rządów koalicji PO-PSL.

 

Zachęcamy też do obejrzenia naszego materiału, w którym podsumowujemy 2015 rok:

 

W Bydgoszczy rok 2016 rozpoczął się od otwarcia linii tramwajowej do Fordonu, to historyczna inwestycja dla miasta, uruchomiona z lekkim opóźnieniem (wcześniejszy plan zakładał przed końcem 2015 roku). Budowę tramwaju do Fordonu planowano już w latach 70-tych, dopiero jednak po 2010 roku, gdy uzyskaliśmy dostęp do środków unijnych, udało się to zrobić. Otwarcie nowych 10 km linii tramwajowej, to najwyższy wynik w Polsce po 1989 roku.

 

W 2016 roku było widoczne nasilenie się głosów krytykujących sposób rządzenia województwem przez marszałka Piotra Całbeckiego. Zarzucano mu faworyzowanie Torunia przy wydatkowaniu funduszy unijnych, samorządowcy z Włocławka zaczęli nawet postulować o odłączenie się do województwa łódzkiego. Z tego też powodu we Włocławku odbyła się nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa, która miała pomóc odbudować zaufanie.

 

Rok 2016 był ważny również od strony religijnej, w tamtym roku świętowaliśmy 50-lecie ukoronowania wizerunku Matki Bożej Pięknej Miłości przez kardynała Stefana Wyszyńskiego w towarzystwie Karola Wojtyłę, późniejszego papieża Jana Pawła II.

 

Rok 2016 to również wielki upadek Zawiszy, z powodu niezłożenia wniosku formalnego licencyjnego przez ówczesnego prezesa Radosława Osucha klub zniknął z piłkarskiej mapy Polski. Kibice Zawiszy oddolnie zaczęli w tym roku odbudowywać klub od B-klasy, najniższej klasy rozgrywkowej. W ten proces włączył się Portal Kujawski, przygotowaliśmy skróty meczowe z prawie wszystkich spotkań w sezonie 2016-2017. Poniżej podsumowanie rundy jesiennej 2016:


W 2016 roku Bydgoszcz jako pierwsza w historii zorganizowała Mistrzostwa Świata U-21 w lekkie j atletyce.

 

W listopadzie przypadła 60-rocznica wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981. Gościem uroczystości był węgierski poseł Adam Mirkóczki, co pozwoliło umiędzynarodowić obchody i wpisać je w obchody Roku Solidarności Polsko-Węgierskiej dla uczczenia wydarzeń z 1956 roku. Bydgoszczanie, którzy w listopadzie 1956 roku spalili zagłuszarkę na Wzgórzu Dąbrowskiego, wyrażali w swoich okrzykach solidarność z Węgrami, którzy wywołali w Budapeszcie powstanie przeciwko Armii Czerwonej. Portal Kujawski był zaangażowany w wizytę węgierskiej delegacji.

 

 

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
  • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

    Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

  • Marszałek marzy o porcie rzecznym, a perspektywy kaskadyzacji Wisły się oddalają

    - Mam nadzieję, że ranga i włączenie się rządu w tej projekt spowodują, że E40, czyli również Emilianowo będzie miało większą szansę realizacji, podobnie jak Solec Kujawski – mówił na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki. Trzeba wypowiedź od razu sprostować, że Emilianowo nie leży w pobliżu żadnej drogi wodnej i nie wiadomo o co chodzi marszałkowi, ale to już zostawmy. Z tej wypowiedzi wynika, że marszałek Całbecki wciąż widzi duże nadzieje, że Wisła będzie wykorzystywana do transportu towarowego.

Wiadomości z regionu