Jesteś tutaj: HomeMagazynArchiwum PK: Polityczna zmiana warty, kryzys więzów w województwie i historyczna inwestycja

Archiwum PK: Polityczna zmiana warty, kryzys więzów w województwie i historyczna inwestycja

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 02 grudzień 2022 17:12

W kolejnym wydaniu naszego cyklu, w którym podsumowujemy najważniejsze wydarzenia w 10-lat działalności Portalu Kujawskiego przyglądamy się wydarzeniom z lat 2015-2016, w tym czasie mieliśmy podwójne wybory, które doprowadziły do sporych zmian na scenie politycznej, ale też rosnące wątpliwości co do sensu dalszego funkcjonowania Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Zaczynamy od kampanii w wyborach na Prezydenta RP w 2015 roku, które wygrał Andrzej Duda. Była to kampania co prawda ogólnopolska, ale były również regionalne akcenty: ówczesny prezydent Bronisław Komorowski gościł na Kujawach dwa razy – najpierw na wiecu w Pakości oraz ostatniego dnia kampanii wyborczej wizytował bydgoską PESA, nowy prezydent Andrzej Duda odwiedził natomiast Kruszwicę, gdzie podziwiał Kujawy ze szczytu Mysiej Wieży. Więcej o przebiegu kampanii w naszym wideo podsumowaniu:

 

 

W roku 2015 przypadło też 650-lecie założenia przez Sędziwoja Pałukę Szubina

 

Rok 2015 roku to też wybory parlamentarne, które wygrało Prawo i Sprawiedliwość, po 8 latach rządów koalicji PO-PSL.

 

Zachęcamy też do obejrzenia naszego materiału, w którym podsumowujemy 2015 rok:

 

W Bydgoszczy rok 2016 rozpoczął się od otwarcia linii tramwajowej do Fordonu, to historyczna inwestycja dla miasta, uruchomiona z lekkim opóźnieniem (wcześniejszy plan zakładał przed końcem 2015 roku). Budowę tramwaju do Fordonu planowano już w latach 70-tych, dopiero jednak po 2010 roku, gdy uzyskaliśmy dostęp do środków unijnych, udało się to zrobić. Otwarcie nowych 10 km linii tramwajowej, to najwyższy wynik w Polsce po 1989 roku.

 

W 2016 roku było widoczne nasilenie się głosów krytykujących sposób rządzenia województwem przez marszałka Piotra Całbeckiego. Zarzucano mu faworyzowanie Torunia przy wydatkowaniu funduszy unijnych, samorządowcy z Włocławka zaczęli nawet postulować o odłączenie się do województwa łódzkiego. Z tego też powodu we Włocławku odbyła się nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa, która miała pomóc odbudować zaufanie.

 

Rok 2016 był ważny również od strony religijnej, w tamtym roku świętowaliśmy 50-lecie ukoronowania wizerunku Matki Bożej Pięknej Miłości przez kardynała Stefana Wyszyńskiego w towarzystwie Karola Wojtyłę, późniejszego papieża Jana Pawła II.

 

Rok 2016 to również wielki upadek Zawiszy, z powodu niezłożenia wniosku formalnego licencyjnego przez ówczesnego prezesa Radosława Osucha klub zniknął z piłkarskiej mapy Polski. Kibice Zawiszy oddolnie zaczęli w tym roku odbudowywać klub od B-klasy, najniższej klasy rozgrywkowej. W ten proces włączył się Portal Kujawski, przygotowaliśmy skróty meczowe z prawie wszystkich spotkań w sezonie 2016-2017. Poniżej podsumowanie rundy jesiennej 2016:


W 2016 roku Bydgoszcz jako pierwsza w historii zorganizowała Mistrzostwa Świata U-21 w lekkie j atletyce.

 

W listopadzie przypadła 60-rocznica wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981. Gościem uroczystości był węgierski poseł Adam Mirkóczki, co pozwoliło umiędzynarodowić obchody i wpisać je w obchody Roku Solidarności Polsko-Węgierskiej dla uczczenia wydarzeń z 1956 roku. Bydgoszczanie, którzy w listopadzie 1956 roku spalili zagłuszarkę na Wzgórzu Dąbrowskiego, wyrażali w swoich okrzykach solidarność z Węgrami, którzy wywołali w Budapeszcie powstanie przeciwko Armii Czerwonej. Portal Kujawski był zaangażowany w wizytę węgierskiej delegacji.

 

 

 

Warte obejrzenia

« Marzec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

  • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

    Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

  • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

    Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu