Jesteś tutaj: HomeMagazynDo poczytania na okres świąteczno-noworoczny

Do poczytania na okres świąteczno-noworoczny

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn sobota, 24 grudzień 2022 18:24

Dla większości z nas okres świąteczno-noworoczny to czas, w którym mamy trochę więcej czasu dla siebie. Jest to doskonała okazja, aby nadrobić zaległe lektury. Przygotowaliśmy zestawienie naszych publikacji z ostatniego czasu, którymi warto w tym okresię za interesować.

Unia Europejska nie ma jednoznacznego stanowiska na Nowy Jedwabny Szlak, a gospodarka Chin zwalnia - Rosyjska agresja na Ukrainę wstrząsnęła światowymi łańcuchami dostaw, w szczególności na linii Europa – Chiny. Pojawiają się też symptomy wskazujące, że gospodarka chińska może zacząć hamować. Taka sytuacja sprawia, że pojawia się kluczowe pytanie – co dalej z Nowym Jedwabnym Szlakiem? Publikacja podsumowująca konferencję zorganizowaną na 100-lecie portu morskiego Gdynia.

 

Podsumowanie II Bydgoskiego Forum Bursztynowego Szlaku -  podsumowanie odbywającej się w październiku konferencji o potencjale Węzła Logistyczneo Bydgoszcz.

Trwa rok pod patronatem Józefa Wybickiego. Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy poświęcony Józefowi Wybickiemu. Inicjatorem wydania waloru filatelistycznego, upamiętniającego twórcę słów rodzimego hymnu, było Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Budowanie nowoczesnych tramwajów to element dziedzictwa Bydgoszczy - o kartce pocztowej i znaczku pocztowym wydanych na 60. rocznicę rozpoczęcia prac nad pierwszym polskim tramwajem przegubowym.

 

Polacy budują bazę na Antarktyce - Taki projekt zdarza się raz na 50 lat. W ekstremalnie surowych, antarktycznych warunkach, ponad 14 000 kilometrów od domu

 

Ta książka to przewodnik po wyobraźni - Ludzie fantazjują od zawsze, wyobraźnia jest bardzo ważna u dzieci, ale fantazjują przecież też dorośli już o bardziej dorosłych sprawach. Bez fantazjowania świat nie zmieniałby się tak jak się zmienia, bowiem bez marzeń o bardziej idealnym ustroju i podbijaniu kosmosu zapewne nie byłoby takiego postępu cywilizacyjnego. Książka dr Łukasza Jacha ,,Wyobraź to sobie!” to swego rodzaju instrukcja o bujaniu w obłokach.

 

Książka, która może pomóc zrozumieć fenomen historii Rzymu - Ciekawą podróż po starożytnym Rzymie nie tylko w aspekcie militarnych podbojów, ale też problemów i napięć politycznych, które istniały niemal przez całe istnienie tego imperium, przedstawia w książce ,,Starożytny Rzym – od Romulusa do Justyniana” Thomas R. Martin, który jak sam przyznaje na wstępie swojego dzieła, przez ponad 40 lat wykładał historię starożytnego Rzymu. Jego dzieło wydał Uniwersytet w Yale w 2012 roku, w tym roku (2022) Wydawnictwo Poznańskie wydało polski przekład.

 

W Rosji jeszcze w XIX wieku było niewolnictwo. Czy to przejawia się na współczesność? - Książka Borysa Kierżencewa to tak naprawdę samobiczowanie się Rosjan za czasy pańszczyźniane. Dużo złego można powiedzieć o pańszczyźnie również w Polsce, to jednak ta w rosyjskim wydaniu traktowała w wyjątkowo podły sposób obywateli. Pańszczyzna została zniesiona w Imperium Rosyjskim dopiero w drugiej połowie XIX wieku, do tego czasu około 3 mln obywateli było niewolnikami, z którymi właściciele ziemscy mogli robić co chcieli np. przegrywać w karty - Żywy towar, którym handluje się na bazarach – pada sformułowanie w książce.

 

100 lat Senatu RP. Kto w wówczas reprezentował Bydgoszcz? - 28 listopada 1922 roku pierwszy raz zebrał się Senat II RP – druga izba polskiego parlamentu została utworzona na mocy uchwalonej rok wcześniej przez Sejm Ustawodawczy Konstytucji Marcowej. Główne obchody 100. rocznicy odbyły się 28 listopada br. z udziałem wszystkich senatorów, którzy od 1989 roku zasiadali w Senacie, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Warte obejrzenia

« Marzec 2013 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu