Jesteś tutaj: HomeMagazynListonosz nie sprawdzi czy płacimy abonament RTV

Listonosz nie sprawdzi czy płacimy abonament RTV

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn środa, 15 marzec 2023 16:22

Sprawa płacenia abonamentu RTV od wielu lat budzi emocje – odpowiedzialna za ich egzekwowanie jest Poczta Polska. Ostatnio Poczta przygotowała komunikat, w którym odnosi się do faktów i mitów. Pierwszym takim mitem jest błędne przekonanie, że listonosze mogą kontrolować czy płacimy abonament.

Żaden listonosz nie posiada uprawnień do przeprowadzania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników! Dokonują tego wyłącznie upoważnieni pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej – informuje Poczta Polska w komunikacie. W całej Polsce zatrudnionych ma być ich kilkudziesięciu - Poczta Polska skupia się jednak głównie na firmach i instytucjach. Ilość kontroli w gospodarstwach domowych jest znikoma i stanowi jedynie odsetek wszystkich kontroli – czytamy dalej w komunikacie.

W przypadku braku rejestracji odbiornika, który takowej podlega grozi kara 30-krotności miesięcznego abonamentu, czyli w roku bieżącym jest to 819 zł.


Nieprecyzyjne przepisy dotyczące tego kiedy należy zarejestrować telewizor

Jak wskazuje Poczta Polska - Zakupiony odbiornik TV umożliwia odbiór telewizji. Ustawa określa domniemanie użytkowania – domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Zgodnie z obowiązującym prawem należy go zatem zarejestrować

 

Ustawa powstała już wiele lat temu, gdy nie były popularne platformy streamingowe jak Netflix, Player, HBO, Amazon Prime i inne. Zdaniem prawniczki Aleksandry Kolbusz, która komentowała sprawę na WirtualneMedia.pl obowiązek uiszczania abonamentu nie powinien mieć miejsca jeżeli ktoś nie posiada np. anteny.

 

Nieco bardziej klarowna powinna być sytuacja, gdy ktoś posiada kilkuletni telewizor, gdyż niedawno nadawanie przeszło na nowy standard, przez co nieco starsze urządzenie nie zawsze mogą odbierać sygnał bez dekoderów (państwo oferowało nawet dopłaty do zakupu dekoderów). Jeżeli ktoś posiada jednak taki telewizor i nie zakupił dekodera to nie spełnia ustawowej definicji sprzętu umożliwiającego natychmiastowy odbiór programu.

 

Warte obejrzenia

« Marzec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu