Jesteś tutaj: HomeMagazynPrzegląd zagraniczny: Unia chce jako pierwsza mieć prawo dotykające sztucznej inteligencji

Przegląd zagraniczny: Unia chce jako pierwsza mieć prawo dotykające sztucznej inteligencji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn poniedziałek, 15 maj 2023 17:06
Przegląd zagraniczny: Unia chce jako pierwsza mieć prawo dotykające sztucznej inteligencji European Union, 2022

Za nami dość ciekawy tydzień, dlatego mamy dla was kilka tematów. Zaczniemy od prac nad unijnymi przepisami, które mają jako pierwsze na świecie unormować stosowanie sztucznej inteligencji. Parlament Europejski chce, aby sztuczna inteligencja musiała działać pod nadzorem ludzi, a decyzje algorytmów np. kredytowe były w pełni przejrzyste.

Przepisy unijne mają przede wszystkim traktować funkcjonowanie sztucznej inteligencji w oparciu o ryzyka jakie może się pojawiać i w zależności od tego wiązałoby się to z restrykcjami. W przypadku działań o wysokim ryzyku miałby obowiązywać nawet całkowity zakaz. Zakazane ma być chociażby stosowanie systemów podprogowych i innych metod manipulowania ludźmi.

 

Zakończony tydzień to także koniec prac specjalnej komisji śledczej Parlamentu Europejskiego, która miała zająć się inwigilacją na terenie Unii Europejskiej z wykorzystaniem systemów szpiegowskich Pegasus. Prace były utrudnione z uwagi na brak woli współpracy chociażby polskiego rządu. Komisja w raporcie końcowym uważa, że w Polsce system ten wykorzystywano poza ramami prawnymi. Dowiadujemy się też, że Pegasusa używały także rządy: Węgier, Grecji i Hiszpanii oraz Cypru.

 

Powiemy także o kontrowersyjnych wypowiedziach węgierskiego generała, szefa sztabu generalnego, który sugeruje, że niemiecka agresja na Polskę była lokalnym konfliktem, który doprowadził ostatecznie do II wojny światowej. Krytykuje to polska ambasada wskazując, że jest to sugerowanie odpowiedzialności Polski za II wojnę światową. Wypowiedź węgierskiego generała wpisuje się z kolei w narrację węgierskiego rządu, który twierdzi, że konflikt lokalny rosyjsko-ukraiński, jeżeli zachód dalej będzie wspierał Ukrainę, może doprowadzić do wojny światowej. Wspominamy też o sporze niemieckich landów z rządem federalnym w kwestii finansowania pobytu uchodźców.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Fakty o przebiegu szybkiej kolei CPK przez nasz region (raport)

    Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.

  • Kolejny wojewódzki radny wybrany z list opozycji jedną nogą w koalicji

    W wyborach w 2018 roku lista Prawa i Sprawiedliwości zdobyła w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego 11 mandatów, na dzisiaj klub ten liczy już jednak 9 członków, bliski przejścia do koalicji jest radny Adam Banaszak, w przeszłości blisko związany z Jarosławem Gowinem.

Wiadomości z regionu