Jesteś tutaj: HomeMagazynPrzegląd zagraniczny: Gdzie w Europie przybywa najwięcej ukraińskich uchodźców

Przegląd zagraniczny: Gdzie w Europie przybywa najwięcej ukraińskich uchodźców

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn poniedziałek, 22 maj 2023 16:56

Agenda ONZ szacuje, że poza krajem przebywa co piąty Ukrainiec, co spowodowane jest rosyjską agresją. Mowa o około 8 mln Ukraińców, sprawdzamy gdzie przebywa ich najwięcej. Główny nasz temat to jednak utrzymująca się od 30 miesięcy w Hiszpanii susza i rekordowa pomoc dla hiszpańskich rolników.

Temat suszy w Hiszpanii powinien nas interesować, bowiem zmiany klimatyczne, w tym ich wpływ na rolnictwo, od wielu lat dostrzegamy także w Polsce. I choć to zjawisko jest u nas obecnie mniej uciążliwe, to warto patrzeć co robią inni, aby z ich doświadczeń móc w przyszłości wyciągnąć wnioski. W maju hiszpański rząd przeznaczył rekordowe ponad 2 mld euro na pomoc hiszpańskim rolnikom, którzy ucierpieli w wyniku suszy. Wiele samorządów wprowadziło restrykcje dotyczące oszczędzania wody, podobny krok wprowadził też francuski region Pireneje Wschodnie, w którym zakazano sprzedaży basenów ogrodowych, a za ich napełnianie wodą grożą kary finansowe. W Hiszpanii wzrasta liczba samorządów, które nakazują oszczędzanie wody, restrykcje dotykać mogą około 6 mln obywateli tego kraju.

Hiszpańskie władze szacują, że są regiony, w których susza trwa od 30 miesięcy, a jej skutki dotykają 60% upraw.

 

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w krajach Europy przebywać może około 8 mln uchodźców Ukrainy (raport z wiosny bieżącego roku). Najwięcej – 1,5 mln uchodźców przebywać ma w Polsce, na drugim miejscu mamy Niemcy z około 1 mln, a na trzecim Czechy, gdzie jest ich mniej niż 0,5 mln. Daje to ok. 25% wszystkich uchodźców tylko w tych trzech państwach.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Fakty o przebiegu szybkiej kolei CPK przez nasz region (raport)

    Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.

  • Kolejny wojewódzki radny wybrany z list opozycji jedną nogą w koalicji

    W wyborach w 2018 roku lista Prawa i Sprawiedliwości zdobyła w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego 11 mandatów, na dzisiaj klub ten liczy już jednak 9 członków, bliski przejścia do koalicji jest radny Adam Banaszak, w przeszłości blisko związany z Jarosławem Gowinem.

Wiadomości z regionu