Jesteś tutaj: HomeMagazynW Iraku odnaleziono potężny posąg asyryjskiego bóstwa Lamassu

W Iraku odnaleziono potężny posąg asyryjskiego bóstwa Lamassu

Napisane przez  PAP Nauka w Polsce Opublikowano w Magazyn środa, 01 listopad 2023 13:56
Pos. Lamassu ilusracyjnie Pos. Lamassu ilusracyjnie CC BY-SA 3.0 by David Monniaux

Liczący ok. 2700 lat posąg asyryjskiego bóstwa Lamassu odnaleźli francuscy archeolodzy na stanowisku Dur-Szarrukin w rejonie Niniwy w Iraku - podał amerykański magazyn o sztuce ArtNews.

 

 

Lamassu to bóstwo przedstawiające skrzydlatego byka z ludzką, brodatą twarzą. Posągi bóstwa stały zwykle w parach np. przy wejściach do pałaców, gdzie pełniły funkcję strażników. Dur-Szarrukin to jedna ze stolic Asyrii - miasto pełniło tę rolę w czasach panowania Sargona II (722–705 p.n.e.).

 

Posągi Lamassu były już wcześniej odkrywane we wszystkich asyryjskich stolicach (Kalchu, Dur-Szarrukin, Niniwa).

 

Znalezione przez francusko-iracką ekspedycję bóstwo nie ma głowy - znajduje się już ona w zbiorach Muzeum Narodowego Iraku w Bagdadzie. Jak zrelacjonował szef ekipy archeologicznej Pascal Butterlin, głowa została skonfiskowana przez celników w trakcie próby przemytu w latach 90. XX w.

 

Ze strony irackiej wykopaliskami kierował Ahmed Fakak Al-Badrani.

 

Rzeźba waży ok. 19 ton i ma ok. 12,5 stóp (niespełna 4 m) długości.

 

Jak zauważył Butterlin, który jest profesorem na Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne, zwykle tylko w Egipcie czy Kambodży znajduje się artefakty o porównywalnych rozmiarach. "Nigdy wcześniej nie odkryłem niczego tak dużego" - podkreślił.

 

Badania archeologiczne w tym miejscu prowadzono po raz drugi. Po raz pierwszy zabytek odnaleziono w 1992 r. Był to niespokojny czas po I wojnie w Zatoce Perskiej, kiedy nasiliły się kradzieże antyków.

 

W 1995 r. głowa pomnika została odpiłowana przez rabusiów, którzy próbowali przemycić ją z Iraku w 11 częściach. Głowę ostatecznie odzyskano i złożono ponownie, chociaż ślady po rozcięciach są na niej nadal widoczne. Głowę umieszczono w muzeum w Bagdadzie, a pozostałą część posągu ponownie zakopano, by ją chronić.

 

Archeolodzy chcą, by głowa posągu znowu została scalona z pozostałą jego częścią.(PAP)

 

bar/
PAP Nauka w Polsce

 

Warte obejrzenia

« Listopad 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Wiadomości z regionu