Jesteś tutaj: HomeMagazynPrzegląd zagraniczny: 2 mln Palestyńczyków bez wody i jedzenia, ukraińska kontrofensywa zwolniła, protesty w Hiszpanii

Przegląd zagraniczny: 2 mln Palestyńczyków bez wody i jedzenia, ukraińska kontrofensywa zwolniła, protesty w Hiszpanii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 10 listopad 2023 16:48

Na początku listopada głównodowodzący ukraińskiej armii przyznał w wywiadzie dla ,,The Economist” potwierdził to o czym od dawna spekulowano, że ukraińska kontrofensywa stanęła w martwym punkcie. Przyrównał on sytuację na froncie do I wojny światowej, gdy okopane strony konfliktu mają problem ze zdobywaniem swoich pozycji. Na niedomiar złego Słowacja zapowiedziała wstrzymanie pomocy militarnej dla Kijowa. W Słowacji poparcie dla starań Ukraińców jest najniższe w całej Unii Europejskiej, nowy premier oskarżany jest natomiast o proputinowskie sympatie.

Na przełomie października i listopada ruszyła ofensywa Izraela w Strefie Gazy. Izraelska armia chwali się niszczeniem tuneli, które wykorzystywali terroryści Hamasu. Natomiast inicjatywa Lekarze bez granic mówi o możliwej katastrofie humanitarnej, która grozi 2 mln Palestyńczyków po odcięciu Strefy Gazu od dostaw prądu, wody, jedzenia i leków. Lekarze z całego świata pomagają poszkodowanym w trudnych warunkach, dochodzi do operacji bez użycia prądu.

 

Sytuacja polityczna w Hiszpanii robi się coraz bardziej patowa. Premierowi Pedro Sanchezowi kończy się czas, bowiem do końca listopada król dał mu czas na uzyskanie wotum zaufania, z tego powodu prowadzi intensywne negocjacje z separatystami, ale gdy zaczęto dyskutować o amnestii dla katalońskich organizatorów referendum niepodległościowego z 2017 roku na ulicach Madrytu pojawiły się wielotysięczne manifestacje inspirowane przez prawicę.

 

Przyczyną tej patowej sytuacji była decyzja premiera Sancheza z maja, który po przegranych przez jego partię socjalistyczną wyborach samorządowych zdecydował się na przedterminowe wybory parlamentarne. W lipcu wybory nieznacznie wygrała Partia Ludowa, ale misja jej lidera Alberto Feijoo stworzenia rządu w październiku się nie udała. Socjaliści Sancheza mają teoretycznie na to szansę, ale muszą się dogadać z Katalończykami. Czasu coraz mniej, a dalsze rozmowy z separatystami prowadzą do protestów, bowiem badania pokazały, że ponad połowa Hiszpanów jest przeciwna amnestii.

 

Warte obejrzenia

« Listopad 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Wiadomości z regionu