Artykuły filtrowane wg daty: sobota, 25 lipiec 2020 https://portalkujawski.pl Sun, 19 May 2024 18:12:41 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Senat RP oddał cześć wielkiemu lekarzowi i patriocie z regionu https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18426-senat-rp-oddal-czesc-wielkiemu-lekarzowi-i-patriocie-z-regionu https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18426-senat-rp-oddal-czesc-wielkiemu-lekarzowi-i-patriocie-z-regionu Ludwik Rydygier

Ludwik Rydygier żyjący na przełomie XIX i XX wieku uznany był za wybitnego lekarza, jako pierwszy na świecie w 1881 roku wykonał operację resekcji żołądka. Angażował się również patriotycznie, zarówno w czasie zaborów, ale też w 1918 roku walczył w obronie Lwowa. Związany był przez długi czas z naszym regionem, wykształcił m.in. lekarza Jana Biziela, jedną z ikon walki bydgoskich Polaków o powrót do Polski. 1 lipca Senat RP przyjął uchwałę w 100. rocznicę jego śmierci.

Obecnie Ludwik Rydygier jest patronem Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu. Jego nazwisko od zawsze kojarzone jest z bydgoską uczelnią medyczną. Warto wspomnieć, że w 1889 roku zorganizował w Krakowie zjazd polskich chirurgów z trzech zaborów – tego typu integracyjne działania wobec Polaków w różnych zaborach, miały kluczowe znaczenie w dążenie Polski do niepodległości. Wspomnieć należy, że w grudniu Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwalił rok 2020 jako rok pod patronatem Ludwika Rydygiera.

 

UCHWAŁA SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 1 lipca 2020 r.

 

w 100. rocznicę śmierci wielkiego polskiego chirurga Ludwika Rydygiera

 

W tym roku obchodzimy 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci wielkiego syna ziemi pomorskiej. Urodzony w Dusocinie koło Grudziądza, kształcił się w Pelplinie i Chełmnie. Studiował medycynę w Krakowie i Greifswaldzie. W trakcie studiów z pobudek patriotycznych zmienił nazwisko z Riediger na spolszczone Rydygier. W 1873 roku uzyskał dyplom lekarza.

 

W 1874 roku został doktorem nauk medycznych w zakresie chirurgii i położnictwa. Habilitację otrzymał w 1878 roku w Jenie. Dr Ludwik Rydygier wrócił do Chełmna, gdzie utworzył jedną z najnowocześniejszych na ziemiach polskich klinikę. Dziesięć lat pracy profesora Rydygiera w klinice w Chełmnie należało do najbardziej twórczych w jego medycznej biografii. W 1881 roku jako pierwszy chirurg na świecie odważył się wykonać resekcję żołądka z powodu choroby wrzodowej.

 

Profesor Witold Rudowski, wybitny polski chirurg, pisał o Rydygierze jako „prawdziwym ambasadorze polskiej chirurgii w najtrudniejszych czasach naszej historii”. Ludwik Rydygier był autorem oryginalnych technik chirurgicznych. Niektóre stosowane przez niego metody są nadal wykorzystywane.

 

Ludwik Rydygier, znakomity chirurg, erudyta i naukowiec, zasłynął też jako talent organizacyjny. W październiku 1889 roku zaprosił na zjazd do Krakowa chirurgów pochodzenia polskiego z trzech zaborów – był to pierwszy Zjazd Chirurgów Polskich. Od tego czasu tradycyjnie Zjazdy Towarzystwa Chirurgów Polskich odbywały się corocznie w Krakowie. Dożywotnio pełnił funkcję Prezesa Towarzystwa Chirurgów Polskich.

 

Ludwik Rydygier to postać pełna energii, innowator, znakomity chirurg, świetny naukowiec i organizator. Jego zaangażowanie i zapał doprowadziły do powstania Towarzystwa, które w obecnym roku obchodzi 130-lecie istnienia. Patriotyzm połączony z wielorakimi przymiotami ducha, perfekcją chirurgiczną i myśleniem strategicznym sprawił, iż Ludwik Rydygier jest postacią wybitną, a wyrazem uznania jego roli jest fakt, iż szpitale Collegium Medicum UMK oraz ulice wielu miast noszą z dumą jego nazwisko.

 

W latach 1887-1897 został powołany na Katedrę Chirurgii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1897 roku przyjął stanowisko kierownika Katedry i Kliniki Uniwersytetu Lwowskiego. W czasie I wojny światowej kierował szpitalem wojskowym w Brnie. Walczył w obronie Lwowa w 1918 roku. W tym czasie stworzył służby medyczno-sanitarne Wojska Polskiego. W 1920 roku został konsultantem i naczelnym chirurgiem Dowództwa Wschód. Został zweryfikowany jako generał brygady. Zmarł nagle 25 czerwca 1920 roku. Został pochowany w kwaterze dowódców na Cmentarzu Obrońców Lwowa.

 

W 100. rocznicę śmierci Ludwika Rydygiera Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd temu wybitnemu chirurgowi, naukowcowi i wielkiemu patriocie.

 

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

 

]]>
Bydgoszcz Sun, 26 Jul 2020 00:36:21 +0200
Zawisza w finale okręgowego Pucharu Polski https://portalkujawski.pl/sport/item/18439-zawisza-w-finale-okregowego-pucharu-polski https://portalkujawski.pl/sport/item/18439-zawisza-w-finale-okregowego-pucharu-polski Zawisza w finale okręgowego Pucharu Polski

W sobotę Zawisza Bydgoszcz pokonał w meczu półfinałowym Cuiavię Inowrocław, tym samym zapewniając sobie awans do finału okręgowego Pucharu Polski. Okręgowy puchar to jedyne rozgrywki w naszym województwie z sezonu 2019/2020, które zostaną dokończone. Stawką meczu finałowego oprócz pucharu jest możliwość startu w nowym sezonie w rozgrywkach centralnych Pucharu Polski.


Bramki w tym meczu pojawiły się dopiero w drugiej połowie, gdy w 49 minucie wynik spotkania otworzył Tomasz Żyliński. W 57 minucie prowadzenie Zawiszy podwyższył Adrian Brzeziński, a minutę później wynik poprawił Kamil Żylski.

 

Zawisza Bydgoszcz – Cuiavia Inowrocław 4:1 (0:0)

 

]]>
Sport Sat, 25 Jul 2020 18:45:50 +0200
Po koronawirusie Unia Europejska może się jeszcze bardziej sfederalizować https://portalkujawski.pl/region/item/18438-po-koronawirusie-unia-europejska-moze-sie-jeszcze-bardziej-sfederalizowac https://portalkujawski.pl/region/item/18438-po-koronawirusie-unia-europejska-moze-sie-jeszcze-bardziej-sfederalizowac Po koronawirusie Unia Europejska może się jeszcze bardziej sfederalizować

Dzisiaj mniej już pamiętamy głosy sprzed kilku tygodni, z których wynikała sugestia, że pandemia COVID-19 osłabi Unię Europejską. Dzisiaj możemy powiedzieć, że tamte wieszczenia stały się mało aktualne, co obrazuje zakończony niespełna tydzień temu szczyt Rady Unii Europejskiej, po którym widać wyraźny wzrost tendencji dla idei zacieśniania współpracy wewnątrz Unii Europejskiej, czyli koncepcji federalizacji.

 

Na przełomie maja i czerwca pojawił się pomysł, aby na lata 2021-2027 oprócz funduszy strukturalnych uruchomić dodatkowo fundusz odbudowy gospodarek po pandemii. Z tego też powodu wszystko wskazuje na to, że do Polski w latach 2021-2027 trafi więcej pieniędzy niż będzie to w latach 2014-2020, choć fundusze strukturalne dla Polski z racji tego, że nasz kraj się rozwija są coraz niższe. Fundusz odbudowy gospodarek będzie sfinansowany z obligacji, które zaciągnie Unia Europejska, które będą spłacane w latach 2028-2050. Jak pisałem na początku czerwca na łamach Dziennika Narodowego - Funkcjonuje taka anegdota, że kredyt potrafi wiązać ludzi silniej niż małżeństwo. W czasie pandemii COVID-19 zaczęły się pojawiać głosy, że kryzys przez nią wywołany może doprowadzić nawet do upadku projektu europejskiego, może się stać jednak na odwrót, jeżeli zostanie zrealizowany plan ożywienia gospodarki na poczet wieloletnich zobowiązań.

 

Zakończony w nocy z poniedziałku na wtorek szczyt poświęcony był głównie temu funduszowi odbudowy, a także temu jak zabezpieczyć wpływy pod spłatę obligacji. Pojawił się pomysły np. ogólnounijnego podatku cyfrowego oraz opłaty od śladu węglowego (na produkty produkowane np. w Chinach czy w Indiach, gdzie przemysł jest znacznie mniej ekologiczny, aby wyrównać konkurencję z bardziej ekologicznym europejskim przemysłem). Są to jednak pomysły, które wzmocnią powiązania wewnątrz unijne.

 

Po tym szczycie pojawiło się wiele opinii wskazujących, że wygrała na nim głównie idea federalizacji - Prawdziwych zwycięzców tego szczytu trudno szukać jednak wśród państw członkowskich. Jeśli spojrzymy szerzej, głównym wygranym przyjętego porozumienia wydaje się sama koncepcja federalnej Europy, do której prowadzi uwspólnotowienie długu, bezpośrednie transfery środków czy rozbudowa zasobów własnych Unii - ocenia na łamach Nowej Konfederacji, dr Marcin Chruściel.

 

Dość krytycznie wypracowane porozumienie krytykowali w ostatnim tygodniu posłowie Konfederacji (zbieżność nazwy z Nową Konfederacją jest absolutnie przypadkowa), którzy wskazując na profederacyjność tego porozumienia, uznawali je za niekorzystne dla Polski. Konfederacja politycznie stoi na stanowisku, iż integracja europejska jeżeli już ma się odbywać to w formie ograniczonej do minimum, jako wspólnota handlu.

 

- To nie na tworzenie europejskiego superpaństwa Polacy zgadzali się kiedy głosowali nad przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. A stworzenie europejskiej polityki budżetowej poprzez tworzenie możliwości zaciągania długu i możliwości ściągania ogólnoeuropejskich podatków, to znaczący krok w kierunku europejskiego superpańśtwa – ocenia poseł Krzysztof Bosak z Konfederacji. Zdaniem Bosaka należy przeanalizować, czy premier Mateusz Morawiecki zgadzając się na przyjęte na szczycie konkluzji, nie przekroczył mandatu jaki otrzymał od Polaków.

 

]]>
Regionalne Sat, 25 Jul 2020 15:24:16 +0200
W Europie i w Polsce zaczyna wzrastać dynamika nowych zachorowań na COVID-19 (raport) https://portalkujawski.pl/magazyn/item/18436-w-europie-i-w-polsce-zaczyna-wzrastac-dynamika-nowych-zachorowan-na-covid19 https://portalkujawski.pl/magazyn/item/18436-w-europie-i-w-polsce-zaczyna-wzrastac-dynamika-nowych-zachorowan-na-covid19 W Europie i w Polsce zaczyna wzrastać dynamika nowych zachorowań na COVID-19 (raport)

Od dzisiaj w Czechach na obszarach zamkniętych wprowadzono nakaz noszenia maseczek, zniesiony kilka tygodni temu, co pokazuje, że w Europie zauważany jest nawrót COVID-19. Węgrzy już dzisiaj zdecydowali, że planowane na 20 sierpnia obchody święta św. Stefana (dzień wolny od pracy) odbędą się bez publicznych imprez. Również w Polsce nieznacznie zauważalny jest wzrost zachorowań.

 

Wczoraj w Polsce stwierdzono ponad 450 nowych zachorowań, co jest najwyższym wskaźnikiem w lipcu. Zdaniem wiceministra zdrowia Waldemara Kraski przyczyną tego jest poluzowanie obostrzeń oraz niestosowanie się Polaków do zaleceń epidemicznych. Po17 czerwca w Polsce notowaliśmy spadek liczby osób chorych, związany z większą liczbą ozdrowieńców od nowych stwierdzonych przypadków. Od ubiegłego piątku (17 lipca) notowany jest minimalny wzrost liczby aktualnie chorych – do 24 lipca wyniósł on niecałe 100 osób. Zjawisko to obrazuje poniższy wykres:

 

Aktualnie chorzy / wykres: worldometers.info

 

Jeżeli chodzi o województwo kujawsko-pomorskie, to mamy stabilny przedział liczby aktualnie chorych, który w lipcu waha się pomiędzy 73 a 91 osobami chorymi. 73 chorych odnotowano w ostatni czwartek 23 lipca, stąd też jest szansa, że zaczniemy notować stałą tendencję wzrostową. Na dzisiaj mamy aktualnie 81 osoby chore w województwie kujawsko-pomorskim i ok. 8,3 tys. w skali kraju.

 

 

 

 

 

Na świecie dzisiaj najprawdopodobniej zostanie przekroczona liczba 16 mln zachorowań. Z powodu COVID-19 zmarło już ponad 643 tys. osób, ale wyzdrowiało blisko 10 mln. Najwięcej chorych stwierdza się w Stanach Zjednoczonych - ponad 2 mln (łącznie w tym kraju zachorowało ponad 4,2 mln osób), w Brazylii – blisko 1,6 mln oraz w Indiach – niespełna 0,5 mln. Dalej mamy Rosję - niespełna 200 tys. aktualnie chorych.

 

Codziennie aktualizowane dane o sytuacji w regionie: COVID-19 - dane statystyczne

 

]]>
Magazyn Sat, 25 Jul 2020 11:38:56 +0200
Zwiększenie liczby kibiców na obiektach sportowych potwierdzone rozporządzeniem https://portalkujawski.pl/sport/item/18435-zwiekszenie-kibicow-na-obiektach-sportowych-potwierdozne-rozporzadzeniem https://portalkujawski.pl/sport/item/18435-zwiekszenie-kibicow-na-obiektach-sportowych-potwierdozne-rozporzadzeniem Zwiększenie liczby kibiców na obiektach sportowych potwierdzone rozporządzeniem

Kibice na obiektach sportowych, m.in. stadionach piłkarskich i żużlowych, będą mogli zajmować do 50 procent ich pojemności. Stosowne rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie opublikowano w piątek w Dzienniku Ustaw.

Dotychczas obowiązujące przepisy przewidywały, że z powodu pandemii koronawirusa obiekty sportowe mogły być maksymalnie wypełnione w 25 procentach ich pojemności.

 

W piątek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 lipca "zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii".

Zgodnie z przedstawionym tydzień wcześniej projektem rozporządzenia, m.in. podwyższono limit publiczności na obiektach sportowych z 25 do 50 procent.

 

Według jednego ze stosownych punktów, "na stadionach i boiskach (...) w rozgrywkach prowadzonych przez polski związek sportowy w drugiej i trzeciej klasie rozgrywkowej oraz Pucharze Polski lub ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie piłka nożna oraz na stadionach oraz przy wykorzystaniu infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów motorowych (...) w rozgrywkach prowadzonych przez polski związek sportowy w drugiej klasie rozgrywkowej oraz przez ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie żużlowym organizacja współzawodnictwa sportowego odbywała się tak, aby udostępniono publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, z tym że nie więcej niż 50 procent liczby miejsc przewidzianych dla publiczności".

 

Rozporządzenie wprowadza zapis, że w zajęciach lub w wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym - z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób - może brać udział nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się bezpośrednio obsługą wydarzenia.

Na obiektach sportowych - tak aby "w zajęciach lub wydarzeniach sportowych zostało udostępnione publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50 procent liczby miejsc przewidzianych dla publiczności".

 

Natomiast na otwartym powietrzu poza obiektami sportowymi – bez udziału publiczności.

 

Na basenach zostało udostępnione publiczności "co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50 procent liczby miejsc przewidzianych dla publiczności". (PAP)

bia/ cegl/

 

]]>
Sport Sat, 25 Jul 2020 11:17:44 +0200
Bydgoszcz wyprodukuje tramwaje dla Torunia https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18419-bydgoszcz-wyprodukuje-tramwaje-dla-torunia https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18419-bydgoszcz-wyprodukuje-tramwaje-dla-torunia Bydgoszcz wyprodukuje tramwaje dla Torunia

W środę 22 lipca MZK Toruń podpisało w obecności prezydenta tego miasta Michała Zaleskiego, umowę z PESA Bydgoszcz na dostawę 5 tramwajów Swing. PESA była jedyną firmą zainteresowaną wykonaniem tego zlecenia w przetargu, co przyśpieszyło finalizację postępowania.

 

PESA wyprodukuje 5 tramwajów Swing za kwotę 46 mln i 405 tys zł.

 

- Będą to kolejne nowoczesne tramwaje w Toruniu, bo mamy już 17 swingów. Poprzednią umowę podpisywaliśmy w 2013 roku, także z firmą PESA, więc szlak został już przetarty. Dziękuję obydwu spółkom za sprawne przeprowadzenie postępowania przetargowego – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

 

Umowę w imieniu PESA podpisał prezes Krzysztof Zdziarski -  Dostarczanie tramwajów dla Torunia w ramach projektu BiT City ma dla nas znaczenie symboliczne. BiT City to koncepcja łączenia największych miast kujawsko pomorskiego poprzez transport publiczny - kolejowy i tramwajowy. Jesteśmy dumni, że te podróże mieszkańcy odbywają pojazdami Pesa - pomiędzy miastami jeżdżą bowiem nasze elektryczne Elfy pierwszej i drugiej generacji, a w Bydgoszczy i Toruniu Swingi.

 

Również w środę 22 lipca miało miejsce otwarcie ofert na dostawę 25 tramwajów dla stolicy Bułgarii Sofii. Złożono w niej trzy oferty, przy czym oferta tureckiego Durzmazlaru została odrzucona przez zamawiającego, pozostały zatem jeszcze oferty PESA i czeskiej Skody. PESA zaoferowała jednak niższą cenę i ma dużą szansę wygrać ten przetarg. W Sofii jeździ już 37 tramwajów wyprodukowanych przez PESA.

 

]]>
Bydgoszcz Sat, 25 Jul 2020 09:38:50 +0200