Artykuły filtrowane wg daty: piątek, 21 styczeń 2022 https://www.portalkujawski.pl Fri, 17 May 2024 05:41:22 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Za tydzień wzrosną opłaty za parkowanie. Poszerzenie strefy płatnego parkowania jednak nie od razu https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/21902-za-tydzien-wzrosna-oplaty-za-parkowanie-poszerzenie-stregy-plantego-parkowanie-jednak-nie-od-razu https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/21902-za-tydzien-wzrosna-oplaty-za-parkowanie-poszerzenie-stregy-plantego-parkowanie-jednak-nie-od-razu Za tydzień wzrosną opłaty za parkowanie. Poszerzenie strefy płatnego parkowania jednak nie od razu

W październiku Rada Miasta Bydgoszczy uchwaliła nowe stawki za parkowanie w strefie płatnego parkowania oraz zdecydowała poszerzeniu jej granic. Nowe opłaty będą obowiązywać od 1 lutego, natomiast poszerzenie granic strefy jest w pewnym sensie inwestycją, której terminu zakończenia na dzisiaj nie ma.

Od wtorku 1 lutego za pierwszą godzinę parkowania w strefie A zapłacimy 3,80 zł, czyli o 80 groszy więcej niż obecnie. W strefie B pierwsza godzina kosztować będzie 2,60 zł.

 

Radni uchwalili też poszerzenie strefy m.in. fragment Osiedla Leśnego i Bartodziejów czy też Okola (w ramach strefy B). Poszerzenie strefy ma nieść za sobą też wymianę parkomatów, które mają umożliwiać płacenie zbliżeniowo kartą. Na to zadanie już rozstrzygnięto przetarg, ale wszystko nie stanie się tak od razu – od 1 lutego.

 

Zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz odnosząc się do pytania jednego z radnych (odpowiedź z 14 stycznia) przyznaje, że w pierwszej kolejności zostanie poszerzona podstrefa A przy ulicy Ustronie, która obecnie znajduje się w podstrefie B. Tutaj pada nawet data 1 lutego. Pozostałe lokalizację mają być włączane do SPP ,,niezwłocznie” po tym, ale już bez wskazania konkretnych terminów – na działania związane ze zmianą granic strefy A mogą wpłynąć dostępność Wykonawcy jak i niesprzyjające warunki atmosferyczne – informuje Kozłowicz.

 

Pozostaje nam zatem po 1 lutego obserwować, czy pojawiły się już i zostały uruchomione parkometry w naszej okolicy.

 

]]>
Bydgoszcz Sat, 22 Jan 2022 00:54:18 +0100
Jesienią lotnisko wystąpiło o decyzję środowiskową dla wielkiej farmy fotowoltaicznej https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/21904-jesienia-lotnisko-wystapilo-o-decyzje-srodowiskowa-dla-wielkiej-farmy-fotowoltaicznej https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/21904-jesienia-lotnisko-wystapilo-o-decyzje-srodowiskowa-dla-wielkiej-farmy-fotowoltaicznej Jesienią lotnisko wystąpiło o decyzję środowiskową dla wielkiej farmy fotowoltaicznej

Port Lotniczy Bydgoszcz jak dotąd ekonomicznie przynosi straty (owszem przynosi korzyści w innych obszarach, np. pozwala organizować międzynarodowe wydarzenia), bilans finansowy dodatkowo pogorszyła światowa pandemia, która uderzyła w całą branżę lotniczą. Znacznie finanse lotniska może poprawić utworzenie wielkiej ,,farmy fotowoltaicznej”.

 

Rosnące ceny energii elektrycznej to powód do zmartwienia dla większości Polaków, ale w tej sytuacji zainwestowanie w produkcję swojego prądu może okazać się strzałem w dziesiątkę. Na terenie bydgoskiego lotniska planuje się rozlokować instalacje fotowoltaiczne na obszarze około 120 hektarów, które będą wstanie osiągnąć moc produkcyjną 100 MW. O tym, że Port Lotniczy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego ma taki plan pisaliśmy już.

 

22 listopada Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wszczęła postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej. Pozyskanie tej decyzji będzie zakończeniem ważnego etapu w procesie inwestycyjnym. Podjęcie prac nad tą decyzją oznacza jednak, że negocjacje ze stroną wojskową (panele będą zlokalizowane też na terenach wojskowych) przebiegały pozytywnie. Z uwagi na skomplikowanie sprawy nieco wydłuża się wydanie decyzji przez RDOŚ, ostatnie obwieszczenie przewiduje, że decyzja środowiskowa będzie wydana 18 lutego. Instalacje będą znajdować się na terenie Bydgoszczy i Białych Błot. O wydanie decyzji środowiskowej wystąpił Port Lotniczy Bydgoszcz, co z kolei znaczy, że ten podmiot będzie wiodącym inwestorem.

 

Możliwości produkcyjne 100 MW będą znacznie większe od potrzeb energetycznych lotniska, stąd też wyprodukowany prąd będzie można w dużej ilości sprzedawać. Jak wynika z danych Enea (dane z listopada) działające obecnie 898 prywatnych instalacji fotowoltaicznych miało łączną moc produkcyjną na poziomie 7,3 MW, mówimy zatem o ogromnej inwestycji. Jeszcze bardziej skalę inwestycji zobrazuje przyrównanie do potrzeb energetycznych Miasta Bydgoszczy – czyli zasilania urzędów i szkół, oświetlenia ulic oraz utrzymania komunikacji tramwajowej – te potrzeby są dzisiaj ponad 6-krotnie mniejsze od mocy jaką będzie miała instalacja na lotnisku.

 

]]>
Bydgoszcz Sat, 22 Jan 2022 00:39:40 +0100
Premier: system ochrony zdrowia znajdzie się pod nienotowaną dotąd presją https://www.portalkujawski.pl/region/item/21911-premier-system-ochrony-zdrowia-znajdzie-sie-pod-nienotowana-dotad-presja https://www.portalkujawski.pl/region/item/21911-premier-system-ochrony-zdrowia-znajdzie-sie-pod-nienotowana-dotad-presja Premier: system ochrony zdrowia znajdzie się pod nienotowaną dotąd presją

Piąta fala pandemii stała się faktem. Nie ma już wątpliwości, że służba zdrowia będzie narażona na nienotowaną dotąd presję. Dlatego musimy chronić sam system ochrony zdrowia; zwielokrotnimy możliwości systemu testowania - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

 

 

W publikowanym co tydzień w piątek podcaście premier Mateusz Morawiecki poruszył m.in temat walki z kolejną falą pandemii COVID-19.

 

"Tak, to prawda. Piąta fala pandemii stała się faktem. W ostatnich dniach notujemy ponad 30 tysięcy nowych zakażeń. Te liczby muszą robić wrażenie nawet na tych, którzy wobec pandemii nie kryli swojej obojętności. Dziś widać, jak wielka była to lekkomyślność" - powiedział premier. Podkreślił, że obecna fala pandemii jest inna od poprzednich, ze względu na szerzenie się kilkukrotnie bardziej zakaźnego wariantu wirusa SARS-CoV2 "omikron".

 

Premier wskazał, że według symulacji Polska będzie się mierzyć z najwyższą liczbą zakażeń od początku pandemii. "Nie ma już wątpliwości, że służba zdrowia będzie narażona na nienotowaną dotąd presję. Dlatego musimy chronić sam system ochrony zdrowia, który jest naszą zaporą przed tą śmiertelnie niebezpieczną chorobą" - zaznaczył.

 

"Odpowiedzialność za tę walkę spoczywa na nas wszystkich. Chcemy umożliwić Polakom realne włączenie się w walkę z omikronem. Dlatego zwielokrotnimy możliwości systemu testowania - sprawimy, by test był jeszcze bardziej dostępny, by testy antygenowe były dostępne za darmo i od ręki, na przykład w aptekach" - zapowiedział Morawiecki.

 

Przypomniał, że w dalszym ciągu należy ograniczać do minimum kontakty między ludźmi. Premier też zaapelował do firm, instytucji i jednostek samorządu terytorialnego, by w miarę możliwości skierowały swoich pracowników na pracę zdalną. "W ten sposób będzie pracowała cała administracja rządowa, ale jednocześnie zostanie zachowany okienkowy system obsługi obywateli" - zaznaczył Morawiecki.

 

Według Morawieckiego nie wiadomo jeszcze, o ile wzrośnie liczba hospitalizacji chorych. "Jesteśmy przygotowani na najtrudniejszy scenariusz - to konieczność, zwłaszcza, że skala zakażeń będzie z pewnością kilkukrotnie wyższa, niż dotychczas" - oświadczył.

 

Premier zaapelował także o przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 - pierwszej bądź przypominającej dawki - do tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. "Każdego dnia słyszę historie ludzi, którzy zwlekali ze szczepieniami, a kiedy zostali zaatakowani przez chorobę, było już za późno - i nigdy już nie sprawdzą skuteczności szczepień" - dodał. Poprosił również, by na bieżąco monitorować rozporządzenia ministra zdrowia.

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, że badania wykazały 36 tys. 665 nowych zakażeń koronawirusem, a z powodu COVID-19 zmarło 248 osób z COVID-19. Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 4 mln. 443 tys. 217 zakażeń. Zmarło 103 tys. 626 osób z COVID-19.(PAP)

 

autor: Mikołaj Małecki

 

mml/ ann/

 

]]>
Regionalne Fri, 21 Jan 2022 19:51:17 +0100
Ruszyły prace na ul. Armii Krajowej https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/21909-ruszyly-prace-na-ul-armii-krajowej https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/21909-ruszyly-prace-na-ul-armii-krajowej

Na osiedlu Nowym ruszyła kolejna inwestycja. Firma wkroczyła na ul. Armii Krajowej. Wykonawca rozpoczął prace od zdemontowania starego chodnika po stronie bloków 1-3 oraz 5. W tym miejscu chodnik zyska nową nawierzchnię z kostki betonowej. Przygotowany został kanał technologiczny oraz zasilający oświetlenie przejść na odcinku zdemontowanego chodnika. Ruszyły również roboty ziemne na odcinku od skrzyżowania z ulicą Marii Konopnickiej do budynku nr 5.

 

Wykonawca w ramach prowadzonych prac wykona dwa przejścia dla pieszych w rejonie skrzyżowania z ulicą Marii Konopnickiej i z ulicą Gen. Władysława Sikorskiego, które zostaną doświetlone z wykorzystaniem technologii LED.

 

- Miło nam, że mieszkańcy osiedla Nowego docenili dotychczas zrealizowane przez nas inwestycje: kompleksową przebudowę ul. ks. Piotra Wawrzyniaka i remont chodników wzdłuż ul. Prezydenta Gabriela Narutowicza. Zadania zakończyliśmy pod koniec ubiegłego roku. Teraz ruszamy z kolejną ulicą w tej części miasta. Mam nadzieję, że warunki atmosferyczne pozwolą na szybkie zakończenie prac - mówi prezydent Ryszard Brejza.

 

]]>
Inowrocław Fri, 21 Jan 2022 15:19:28 +0100
Ważne wsparcia Bydgoszczy dla Politechniki. Beneficjentami mają być mieszkańcy Fordonu https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/21908-wazne-wsprcie-bydgoszczy-dla-politechniki-beneficjentami-maja-byc-mieszkancy-fordonu https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/21908-wazne-wsprcie-bydgoszczy-dla-politechniki-beneficjentami-maja-byc-mieszkancy-fordonu Ważne wsparcia Bydgoszczy dla Politechniki. Beneficjentami mają być mieszkańcy Fordonu

Od pewnego czasu władze Politechniki Bydgoskiej przygotowują się do budowy Akademickiego Centrum Sportu, byłoby to uzupełnienie rozbudowy fordońskiego kampusu uczelni (przy wsparciu finansowym rządu i województwa). Prace budowlane związane z centrum sportowym mają ruszyć w lutym, w czwartek 20 stycznia prezydent Rafał Bruski oficjalnie przekazał uczelni w formie darowizny działkę, na której obiekty te powstaną.

Adamieckie Centrum Sportu ma przede wszystkim służyć rekreacji społeczności akademickiej, ale nie raz rektor dawał do zrozumienia, że intencją jest to, aby służyły także mieszkańcom Fordonu, gdzie dostęp do infrastruktury sportowej jest nieco gorszy niż bliżej centrum miasta.

 

- Akademickie Centrum Sportu to projekt oczekiwany przez naszych studentów. Chcemy, aby z nowoczesnej infrastruktury korzystali również mieszkańcy Bydgoszczy. Niewątpliwie rok 2022 upłynie na Uczelni pod znakiem dużych, wielomilionowych inwestycji – mówi prof. Marek Adamski, Rektor Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. – Realizujemy również budowę nowego budynku dydaktycznego z wielofunkcyjną aulą, nowoczesnymi salami  dydaktycznymi i laboratoriami. W ciągu kilku miesięcy obiekt zostanie oddany do użytku – dodaje

prof. Marek Adamski.

 

Zgodę na przekazanie Politechnice Bydgoskiej miejskich działek już kilka tygodni temu wyraziła Rada Miasta Bydgoszczy. Stąd też podpisanie przez prezydenta aktu notarialnego było tylko formalnością.

 

W pierwszym etapie powstanie budynek główny z wielofunkcyjną halą do koszykówki, siatkówki, futsalu, piłki ręcznej i trybunami dla ponad 400 osób. Budynek ACS dysponować będzie również siłownią, ścianką wspinaczkową, salami do fitnessu, tańca czy rehabilitacji ruchowej. W kolejnym etapie wybudowana zostanie zewnętrzna strefa sportowa z pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej, boiskami do koszyków i siatkówki plażowej oraz całorocznymi kortami

do tenisa. Nie zabraknie części lekkoatletycznej z 4-torwoą bieżnią o długości 400 metrów, rzutnią do pchnięcia kuli, skoczniami do skoku wzwyż oraz skoku w dal. Powstanie także zewnętrzna trybuna na 250 miejsc siedzących.

 

]]>
Bydgoszcz Fri, 21 Jan 2022 15:12:52 +0100
Od poniedziałku krótsza kwarantanna. Rząd przygotowuje się na Omikrona https://www.portalkujawski.pl/region/item/21906-od-poniedzialku-krotsza-kwarantanna-rzad-przygotowuje-sie-na-omikrona https://www.portalkujawski.pl/region/item/21906-od-poniedzialku-krotsza-kwarantanna-rzad-przygotowuje-sie-na-omikrona Od poniedziałku krótsza kwarantanna. Rząd przygotowuje się na Omikrona

Skrócony okres przebywania na kwarantannie chcemy wprowadzić od poniedziałku – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Kwarantanna ma być skrócona do siedmiu dni.

 

 

Podczas wspólnej konferencji z szefem resortu zdrowia Morawiecki poinformował, że skrócony zostanie okres przebywania na kwarantannie do siedmiu dni.

 

"Korzystamy tutaj z doświadczenia innych krajów" – powiedział i wskazał, że podobne rozwiązania wprowadziły także Niemcy, Francja, Belgia, Włochy czy Grecja.

 

Politycy zapytani, co z osobami, które obecnie są na kwarantannie i czy zostanie ona skrócona. Jak przekazał Niedzielski, "to rozwiązanie dotyczące kwarantanny będziemy chcieli wdrożyć od poniedziałku". Dodał, że szczegółowe informacje mają się znaleźć w specjalnym komunikacie.

 

"Chcemy zobaczyć, czy możliwe jest technicznie, żeby skrócić tę kwarantannę, która dotyczy osób obecnie na niej przebywających" – podkreślił.

 

Przekazując informacje o krótszym okresie kwarantanny, szef rządu zaznaczył, że jest to także zgodne z zaleceniami europejskich agencji.

 

"Przy tym wszystkim chcemy utrzymać możliwie wszystkie inne usługi medyczne, świadczenia medyczne tak, by nie było sytuacji, że ze względu na koronawirusa pozostała część służby zdrowia: onkologia, ortopedia i wszystkie inne – po prostu w dużym stopniu są zakłócone. Postaramy się zrobić wszystko, żeby uruchomić dodatkowe mechanizmy, które będą utrzymywały także aktywną, pozostałą część służby zdrowia" – oświadczył Morawiecki. (PAP)

 

Autorzy Grzegorz Bruszewski, Piotr Śmiłowicz

 

gb/ pś/ joz/

 

]]>
Regionalne Fri, 21 Jan 2022 15:03:20 +0100
PGE chce odejść od węgla. W najbliższym roku planuje dużą inwestycję w Bydgoszczy https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/21901-pge-chce-odejsc-od-wegla-w-najblizszym-roku-planuje-duza-inwestycje-w-bydgoszczy https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/21901-pge-chce-odejsc-od-wegla-w-najblizszym-roku-planuje-duza-inwestycje-w-bydgoszczy PGE chce odejść od węgla. W najbliższym roku planuje dużą inwestycję w Bydgoszczy

Polska energetyka oparta jest na węglu, który uznawany jest za bardzo nieekologiczne paliwo. Unia Europejska w swojej polityce chce natomiast znacząco ograniczać emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Pod tym względem paliwo gazowe jest znacznie lepsze dla środowiska od węgla.

 

Na początku roku ,,Financial Times” pisał o małym sukcesie Polski, bowiem Komisja Europejska zgodziła się uznać paliwo gazowe jako przejściowe, które przyczynia się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. W praktyce pozwolić ma to wykorzystywać środki unijne na inwestowanie w instalacje gazowe, gdy będą prowadzić do odchodzenia od węgla.

 

Bydgoska elektrociepłownia oparta na węglu

Należąca do spółki PGE Energia Cieplna Elektrociepłownia Bydgoszcz I na bydgoskich Jachcicach dzisiaj opiera się na spalaniu węgla. PGE przyjęło jednak strategię odchodzenia w swoich elektrociepłowniach od tego paliwa na rzecz gazu. PGE umowę na budowę kotłowni gazowej z czterema kołtami już zawarło, o dokładnych kwotach się nie mówi, natomiast jest plan uruchomienia jej już na przełomie 2022 i 2023 roku.  PGE planuje także podobne inwestycje w elektrociepłowniach w Zgierzu i w Kielcach – w strategii PGE pojawia się kwota dla tych trzech inwestycji w okolicach 460 mln zł.

 

]]>
Bydgoszcz Fri, 21 Jan 2022 07:27:39 +0100