Jesteś tutaj: HomeMagazynArtykuły filtrowane wg daty: czwartek, 19 styczeń 2023

Jeszcze nie tak wiele miesięcy temu można było mówić o koncepcji budowy linii kolejowej z Solca Kujawskiego na bydgoskiego lotnisko, a dalej do Trzcinca jako o realnej do realizacji w najbliższych latach. Różne strony wskazywały poszczególne korzyści, marszałek województwa mówił o skróceniu czasu podróży pociągiem z Bydgoszczy do Torunia, taka linia kolejowa byłaby też ważna dla rozwoju Bydgoszczy jako węzła multimodalnego bo łączyłaby planowany terminal Bydgoszcz Emilianowo z cargo w Porcie Lotniczym Bydgoszcz. Dzisiaj możemy mówić o tej linii kolejowej jednak jako o pieśni dalszej przyszłości.

Opublikowano w Bydgoszcz

Parlament niedawno znowelizował specustawę dotyczącą pomocy uchodźcom z Ukrainy, nowelizacja która specjalnie nie przebiła się do mediów wprowadzić ma rok po rozpoczęciu wojny częściową odpłatność za pobyt uchodźców, którzy przebywają w miejscach zbiorowego zakwaterowana. Ma to z jednej strony odciążyć budżet państwa, ale też być elementem aktywizacji zawodowej dla uchodźców. Pewne wątpliwości wobec takiej formuły ma jednak Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza.

Opublikowano w Regionalne

Problematyka mediów wydawanych przez samorządy, które już z samej struktury organizacyjnej nie mogą być niezależne, dotyka nie tylko Bydgoszczy, o której głośno ostatnio się zrobiło w Polsce. Od wielu lat swoje wydawnictwa ma też inowrocławski ratusz (wcześniej inowrocławskie imperium medialne było większe, ale pomimo środków publicznych się nie utrzymało), który wydaje gazetę ,,Nasze Miasto Inowrocław”, biuletyn w dużej mierze piszący o ,,sukcesach władzy”. Radny Marcin Wroński uważa, że w trudnej sytuacji budżetowej wydatki na tą gazetkę są zbędne.

Opublikowano w Inowrocław

Wprowadzone w ustawie o diagnostyce laboratoryjnej poprawki zabraniają łączenia lub likwidowania szpitali uniwersyteckich bez zgody ministerstw właściwych ds. zdrowia oraz edukacji i nauki, jak wynika z deklaracji politycznych takiej zgody w tych resortach nie ma, przez co pomysł połączenia szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy, poprzez faktyczną likwidację szpitala Biziela, nie może zostać zrealizowany. Rada Collegium Medicum na wniosek rektora przyjęła stanowisko w kierunku pewnej formy konsolidacji.

Opublikowano w Bydgoszcz

Dzisiaj wieczorem przypadnie 103. rocznica przekazania kluczy do miasta przez niemieckiego nadburmistrza Bydgoszczy Hugo Wolfa, komisarycznemu prezydentowi Janowi Maciaszkowi – ta kameralna uroczystość odbyła się 19 stycznia 1920 roku w bydgoskim ratuszu, w obecności najważniejszych przedstawicieli polskiej Naczelnej Rady Ludowej. Kulminacja miała miejsce dzień później, gdy na płytę Starego Rynku po ponad 100-latach wkroczyły polskie wojska. Pamiętać trzeba też o szczególnej randze wydarzeń z 22 stycznia, gdy Bydgoszcz oficjalnie przyłączono do Polski.

Opublikowano w Bydgoszcz

W ostatnich dniach policjanci z bydgoskiej drogówki prowadzili z drona kontrole na Rondzie Fordońskim oraz skrzyżowaniu Fordońskiej z Kapliczną. Skupiono się na dwóch poważnych wykroczeniach – zjeżdżaniu przy skręcaniu na rondzie na czerwonym świetle oraz wyprzedzaniu w rejonie Kaplicznej na przejściu dla pieszych. Posypały się mandaty, choć policjantom zdarzało się tylko pouczać.

Opublikowano w Bydgoszcz

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował dane dotyczące religijności Polaków za 2021 rok – na te dane musimy wziąć taki dystans, że był to rok pandemii i obowiązywania ścisłych obostrzeń pandemicznych. Przy czym nie można też podchodzić do sprawy zbyt optymistycznie, bo są przesłanki, aby stwierdzić, że aktywność religijna Polaków spada – jesteśmy społeczeństwem coraz szybciej laicyzującym się.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

« Lipiec 2016 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Wiadomości z regionu