Produktem przy spalania odpadów niebezpiecznych w spalarni Eneris Proeco, zlokalizowanej na terenach dawnego Zachemu jest ciepło. Ostatnio Eneris pochwaliło się znalezieniem kolejnego klienta na ten produkt w pewnym sensie uboczny w procesie spalania. Jest to zlokalizowana również w obszarze dawnego Zachemu spółka Purinova.
Przez okres stycznia w województwie kujawsko-pomorskim mieliśmy 713 potwierdzonych zakażeń COVID-19, przy czym w pierwszej połowie miesiąca było ich 223, w drugiej już 490, co pokazuje wyraźny wzrost dynamiki – 31 stycznia pierwszy raz od dłuższego czasu mieliśmy ponad 100 potwierdzonych przypadków dziennie.
Przed dwoma tygodniami senator Andrzej Kobiak wydał broszurkę historyczną poświęconą znaczeniu daty 22 stycznia dla historii Bydgoszczy – tego dnia bowiem do Bydgoszczy przyjechali gen. Józef Dowbor-Muśnicki i minister Leon Janta-Połczyński. Data 22 stycznia nie ma nawet oficjalnych uroczystości znajdując się w cieniu 20 stycznia. Warto jednak znać ją.
Plany rozbudowy spalarni odpadów niebezpiecznych Eneris o nową instalacje na terenach byłego Zachemu budzą emocje społeczne w szczególności wśród mieszkańców Kapuścisk i Łęgnowa. Pod koniec 2021 roku prezydent wyraził negatywną decyzję w sprawie wniosku o budowę nowej instalacji, czym spełnił te oczekiwania społeczne. Później ta decyzja była jednak podważana co do legalności. 24 stycznia ważne w tej sprawie orzeczenie wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy
W listopadzie informowaliśmy, że pomimo ujęcia stacji kolejowej Bydgoszcz Osowa Góra w Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 nie zostanie ona zmodernizowana. Jeszcze nie tak dawno plany mówiły o modernizacji do 2024 roku. Po interwencji posła Jana Szopińskiego PKP PLK potwierdza, że nadal zainteresowane jest przebudową tego dworca.
Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:
W piątek 31 marca Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dokonała podsumowania 31. Finału – ostatecznie na koncie WOŚP znalazło się 243 mln, 259 tys. i 387 zł. To wynik o prawie 19 mln zł wyższy niż przed rokiem, mamy zatem nowy rekord. Tegoroczny cel to wsparcie sprzętowe dla walki z sepsą, czyli skorzystają na tym wszystkie grupy wiekowe.
Zatrudnianie osób bez kwalifikacji oraz pomimo nakazu wstrzymania rekrutacji jaką wydały dyrektor generalny – to główne zarzuty jakie stawia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, której podlegają wszystkie nadleśnictwa z kujawsko-pomorskiego, Najwyższa Izba Kontroli. Kontrola dotyczyła gospodarki kadrowej w latach 2018-2022 (do czerwca).