Jesteś tutaj: HomeMagazynMagyaHirekWęgrzy dzisiaj świętują. Ostre słowa o ,,dyktacie Brukseli”

Węgrzy dzisiaj świętują. Ostre słowa o ,,dyktacie Brukseli”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magyar Hirek środa, 15 marzec 2017 16:58
Węgrzy dzisiaj świętują. Ostre słowa o ,,dyktacie Brukseli” Fot: Fidesz.hu

Dzisiaj przypada Narodowe Święto Węgier obchodzone w ramach pamiątki wybuchu powstania w Peszcie – 15 marca 1848 roku – w trakcie Wiosny Ludów. Węgrzy znajdujący się pod austriackim zaborem domagali się m.in. powołania węgierskiego rządu. W tym powstaniu uczestniczyli również Polacy z z gen. Józefem Bemem (w Budapeszcie mieści się jego pomnik) na czele. O udziale naszych rodaków pamiętano dzisiaj w Budapeszcie.

 

Ubiegłotygodniowy szczyt UE w Brukseli wpłynął raczej na pogorszenie relacji polsko-węgierskich. O tym dzisiaj jednak specjalnie nie mówiono w stolicy Węgier. Tak jak co roku obecność Polaków na uroczystościach była widoczna, za co podziękował im osobiście premier Victor Orban.

 

- My, Węgrzy nie zapomnimy, ilu polskich bohaterów walczyło o węgierską wolność – podkreślał burmistrz Budapesztu, Istvan Tarlos.

 

Premier Orban natomiast przyznał – To dla nas ważne, że tak jak w 1848 roku, tak samo dzisiaj jesteście tutaj z nami.

 

Węgierski premier w swoim wystąpieniu dość jednoznacznie krytykował politykę decydentów Unii Europejskiej – Trzeba zdjąć maskę obłudy – apelował o rzeczową debatę na temat przyszłości UE Orban krytycznie odnosił się również do polityki migracyjnej Unii. Podkreślał również potrzebę ochrony tożsamości narodowej poszczególnych państw UE – My na zawsze pozostaniemy Węgrami!

 

Powstanie z 1848 roku zostało stłumione, ale ożywione w ten sposób pragnienie wolności Węgrów poskutkowało utworzeniem w 1867 roku Austro-Węgier z niezależnym węgierskim parlamentem. Wspólne państwo znajdowało się pod panowaniem dynastii Habsburgów.

Warte obejrzenia