Jesteś tutaj: HomeNakielskiSto lat po tamtej pamiętnej bitwie o Szubin

Sto lat po tamtej pamiętnej bitwie o Szubin

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Krajna i Pałuki sobota, 12 styczeń 2019 18:40

W sobotę 12 stycznia odbyły się główne uroczystości w Szubinie związane z setną rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Los Szubin z dziejami powstania związał w sposób szczególny, bowiem o miasto stoczono kilka bitw, przechodziło ono również z rąk do rąk. Szubin był świadkiem ogromnego poświęcenia krwi złożonej na ołtarzu Ojczyzny.

 

Na książeczce odmawia modlitwę

Za synaczka co poległ wśród bitwy

Łzy gorzkie spływają na lice

 

Powyższe słowa z wiesza powstańca Romana Wilkanowicza w podniosłej atmosferze zostały odczytane na szubińskim cmentarzu, gdzie znajduje się Pomnik Mogiła Powstańców Wielkopolskich, gdzie co roku odbywają się uroczystości upamiętniające Powstanie Wielkopolskie. W tym roku były jednak wyjątkowej, jak powiedział prowadzący uroczystość - 12 stycznia 1919 roku w Szubinie był to dzień, po trzeciej, zwycięskiej, bitwie po miasto. Na tym parafialnym cmentarzu też kopano groby dla bohaterów, którzy swoje młode życie złożyli na ołtarzu Ojczyzny. Dziś po stu latach od tamtych wydarzeń, stajemy przy tej powstańczej mogile pomniku, aby oddać hołd tym wszystkim, którzy przyczynili się do wskrzeszenia Polski.

 

Więcej o rysie historycznym piszemy, a także prezentujemy plan bitwy z 11 stycznia 1919 r. - O Szubin stoczono jedną z największych bitw Powstania Wielkopolskiego

 

 

W uroczystości wzięły udział liczne poczty sztandarowe reprezentujące cały powiat nakielski, było też wielu gości spoza powiatu. Kibice Zawiszy Bydgoszcz i Lecha Poznań tradycyjnie przygotowali pokazy pirotechniczne.

 

Przed rokiem zawiązał się w Szubinie komitet na rzecz odbudowy Pomnika Mogiły, który społeczność postawiła jako wyraz wdzięczności dla powstańców. Po wybuchu II wojny światowej zniszczyli go jednak Niemcy. W czasie uroczystości zbierane były pieniądze na ten cel.

 

Więcej o tej inicjatywie piszemy - Zawiązał się komitet na rzecz odbudowy pomnika mogiły Powstańców Wielkopolskich w Szubinie

 

Wśród gości, którzy przybyli do Szubina był Tadeusz Musiał, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - Z jakiś szczególnym sentymentem przyjeżdżam na tę ziemię i uczestniczę w tego typu uroczystościach – powiedział w drugiej części uroczystości, odbywającej się w Muzeum Ziemi Szubińskiej - Jako syn powstańca wielkopolskiego – za 33 dni będzie setna rocznica, kiedy mój ojciec uczestniczący w bitwie pod Rynarzewem został ciężko ranny.

 

 

- Powstańcy swoim zaangażowanie, swoim patriotyzmem, swoją przelaną krwią, całą działalnością zarówno w okresie Powstania Wielkopolskiego, ale również po tym okresie, kiedy brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej, brali udział w powstaniach śląskich, brali udział w odbudowie odradzającego się po wielu latach niewoli państwa polskiego. Powstańcy wielkopolscy zasługują na naszą pamięć, ale na uznania i słowa podziękowania zasługują, którzy o tę pamięć powstańczą dbają – podkreślał Musiał.

 

 

 

Ostatnim punktem uroczystości była inscenizacja historyczna na szubińskim rynku, w czasie której rekonstruktorzy starali się przybliżyć dość bujne losy Szubina w styczniu 1919 roku.

 

 

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu