Jesteś tutaj: HomeNakielskiZmarł Jan Głodek – zasłużony dla harcerstwa. Jeszcze kilka tygodni temu odsłaniał ważny dla społeczności pomnik

Zmarł Jan Głodek – zasłużony dla harcerstwa. Jeszcze kilka tygodni temu odsłaniał ważny dla społeczności pomnik

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Krajna i Pałuki niedziela, 05 kwiecień 2020 20:59

 

W czwartek 2 kwietnia zmarł Jan Głodek – zasłużony harcerz, bibliotekarz, społecznik, regionalista, osoba niezwykle zasłużona w promowanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim. W styczniu Jan Glodek dostąpił honoru odsłonięcia repliki pomnika-mogiły Powstańców Wielkopolskich w Szubinie.

 

Pomnik-mogiła powstał w 1938 roku, dla oddania czci wszystkim powstańcom, ale przede wszystkim uczestnikom krwawych bitw o Szubin 1919 roku. Główne honory odsłonięcia przypadły Janowi Głodkowi, będącego synem Jana Głodka powstańca wielkopolskiego oraz przedstawicielowi bardzo młodego pokolenia Doriana Chojnackiego, prawnuka najdłużej żyjącego uczestnika walk o Szubin Jerzego Kwasaka.

 

Poniżej publikujemy wspomnienie Jana Głodka przygotowane przez Muzeum Ziemi Szubińskiej oraz kujawsko-pomorskie struktury Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

 


 

„Non omnis moriar”. Wspomnienie o śp. Janie Głodku ( 1932-2020).

 

(…) Z czynności życiowych wykonywanych wielkim sercem powstaje wielkość człowieka (…)

Stefan kardynał Wyszyńskim.

 

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy w dniu 2 kwietnia informację o śmierci śp. Jana Głodka, zasłużonego działacza ZHP, bibliotekarza, społecznika, regionalisty, członka Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, naszego Drogiego Przyjaciela.

 

Jan Głodek urodził się 31 maja 1932 roku w Szubinie w rodzinie kierownika elektrowni miejskiej Jana Głodka i Jadwigi z domu Janickiej. Wychowany w rodzinie wielkiego szubińskiego patrioty Jana Głodka, powstańca wielkopolskiego i przedwojennego prezesa Towarzystwa Powstańców i Wojaków od najmłodszych lat wpatrzony w postać swojego ojca uczył się miłości do swojej małej Ojczyzny. Jako małe dziecko był świadkiem pierwszych publicznych egzekucji na Polakach jesienią 1939 roku. W 1967 roku ukończył pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1969-1981 pełnił funkcję dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Od dziecka związany z harcerstwem w Szubinie, Bydgoszczy i dawnym województwie bydgoskim. W latach 1950-1957 instruktor, zastępca kierownika Domu Harcerza w Bydgoszczy, w latach 1955-1957 instruktor Wydziału Harcerskiego przy ZW ZMP w Bydgoszczy, w latach 1957-1959 zastępca komendanta Hufca ZHP w Szubinie, od 1959 harcmistrz ZHP, w latach 1959-1961 zastępca komendanta, w latach 1961-1969 komendant Komendy Chorągwi ZHP w Bydgoszczy, w latach 1962-1985 członek Wojewódzkiej Komisji Historii Ruchu Młodzieżowego w Bydgoszczy, w latach 1981-1985 przewodniczący Komisji Historycznej Komendy Chorągwi ZHP w Bydgoszczy. Największa harcerską pasją śp. Jana Głodka była Sala Tradycji Harcerskiego Ośrodka Wodnego w Funce, gdzie co roku w letnie miesiące sprawował funkcję kustosza. Ostatnie lata poświecił działalności Instruktorskiego Kręgu Seniorów ZHP w Szubinie. Uczestniczył w comiesięcznych zbiórkach kręgu w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Współautor publikacji o 100-leciu harcerstwa na ziemi szubińskiej. Współzałożyciel Szubińskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, członek Zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego TPPW 1918-1919 w Bydgoszczy. Autor wielu notek biograficznych zasłużonych dla ZHP, powstańców wielkopolskich, ofiar II wojny światowej. Ceniony pedagog, bibliotekarz i instruktor harcerski, który zawsze otaczał się młodym pokoleniem. Inicjator upamiętniania ludzi i wydarzeń historycznych związanych z ziemią szubińską. Pasjonat fotografii i autor licznych zdjęć, które przekazał do zbiorów Muzeum Ziemi Szubińskiej. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany za swoją pracę zawodową i społeczną, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”, odznaką honorową „Za Zasługi dla Województwa Bydgoskiego”, „Za Zasługi dla Miasta Bydgoszczy”, nagrodą honorową Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 „Dobosz Powstania Wielkopolskiego”. W 1955 roku zawarł związek małżeński z Barbarą Garba, mieli syna Jerzego.

 

Niezwykle ciężko jest pisać wspomnienie o Kimś w czasie przeszłym. Śmierć śp. Jana Głodka pomimo jego sędziwego wieku była dla nas wszystkich wielkim zaskoczeniem. W tym szczególnym czasie, kiedy świat a wraz z nim również nasza ojczyzna Polska zmaga się z pandemią koronawirusa, przychodzi nam pożegnać naszego Drogiego Przyjaciela. Człowieka, którego bogate życie zawodowe i społeczne obfitowało w cenne inicjatywny społeczne i kulturalne naszego regionu a w szczególności ziemi szubińskiej, którą tak bardzo ukochał śp. Jan Głodek. Żegnamy zasłużonego działacza Związku Harcerstwa Polskiego, aktywnego członka Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, wielkiego społecznika naszej małej Ojczyzny. Będąc na co dzień mieszkańcem Bydgoszczy zawsze żył tym co było związane z jego ukochanym Szubinem. 11 stycznia 2020 roku w dowód uznania dla jego społecznej pracy i zaangażowanie w upamiętnianie powstańczego zrywu szubinian w 1919 roku, w imieniu rodzin i potomków powstańców wielkopolskich śp. Jan Głodek odsłaniał na szubińskim cmentarzu parafialnym odbudowany pomnik-mogiłę Powstańców Wielkopolskich 1918-1919. Wtedy po raz ostatni widzieliśmy się i wspólnie pokłoniliśmy się naszym Wielkim Bohaterom.

 

Śmierć zawsze przychodzi „nie w porę”. I tak było tym razem. Drogi Panie Janku do zobaczenia kiedyś tam po drugiej stronie życia. CZUWAJ.

 

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie

Oddział Kujawsko-Pomorski Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

 

Warte obejrzenia

« Październik 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

  • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

    Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

  • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

    Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

Wiadomości z regionu