Jesteś tutaj: HomeNakielskiObwodnica Wałcza – kolejny odcinek drogi S-10

Obwodnica Wałcza – kolejny odcinek drogi S-10

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki wtorek, 29 grudzień 2020 15:42
Węzeł Pawłówek (S-5/S-10) prawie gotowy Węzeł Pawłówek (S-5/S-10) prawie gotowy

W ubiegłym tygodniu do użytku oddano obwodnicę Wałcza w województwie zachodniopomorskim. W praktyce skróceniu ulega podróż pomiędzy Bydgoszczą i Szczecinem, stąd też jest to dość istotna informacja dla naszego regionu.

Obwodnica Wałcza liczy prawie 18 km, jej kosz to około 657 mln zł, dofinansowany przez Unię Europejską. Jest to kolejny odcinek, po oddanej kilka lat temu obwodnicy Wyrzyska (województwo wielkopolskie) w ramach planowanej drogi ekspresowej S-10. W kierunku na Szczecin zbudowano jedynie odcinek rozpoczynający się od obwodnicy Stargardu Szczecińskiego do Szczecina.

 

Powstaje odcinek S-10/S-5

Droga ekspresowa S-10 ma docelowo połączyć ring wokół Warszawy i CPK z Toruniem, z Bydgoszczą i ze Szczecinem. Oprócz wspomnianych odcinków mamy także wybudowany fragment południowej obwodnicy Bydgoszczy pomiędzy węzłem Stryszek i Białe Błota. Na dniach powinien być oddany też odcinek drogi ekspresowej S-5 od węzła Białe Błota do Tryszczyna, na którym do węzła Pawłówek drogi S-5 i S-10 będą biegły w jednym przebiegu.

 

Grafika: GDDKiA

 

Jakie dalsze plany?

Najbardziej zaawansowane są prace na odcinku drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń, na którego wybudowanie przetarg planuje się ogłosić w przyszłym roku. Rząd zapewnia, że na ten odcinek są zapewnione fundusze.

 

Powoli do końca dobiegają prace koncepcyjne dla odcinka Bydgoszcz – Stargard, którego elementami będzie otwarta obwodnica Wałcza, a wcześniej Wyrzyska. Na dzisiaj nie ma jednak zapewnionego finansowania dla tego odcinka.

 

Najmniej zaawansowane prace są dla odcinka Toruń – ring Warszawski / CPK. W tym wypadku trwają prace nad studium korytarzowym, które ma wyznaczyć przebieg tego odcinka. Pod uwagę jest brane także wytyczenie wspólnego odcinka z wybudowaną autostradą A1, np. aż do Włocławka.

 

Warte obejrzenia

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Prof. Czop: Przyrody się nie oszuka

    Wracamy po wakacyjnej przerwie z poniedziałkowymi rozmowami w ramach ,,Głosu Parlamentarnego”, pierwszym naszym gościem był prof. Mariusz Czop z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, który koordynował badania, dzięki którym dowiedzieliśmy się, że po zakładach chemicznych Zachem pozostała ogromna bomba zanieczyszczeń.

    Etykiety: Zachem
  • Jest długo oczekiwany przetarg na obsługę przewozów kolejowych

    W piątek ukazało się ogłoszenie warte kilkaset milionów złotych – chodzi o obsługę kolejowych o znaczeniu lokalnym w województwie kujawsko-pomorskim od 12 grudnia 2021 roku do 14 grudnia 2030 roku. Teoretycznie w tym okresie możemy mieć nawet dziesięciu przewoźników, może się zdarzyć też tak, że będzie on jeden.

    Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu