Jesteś tutaj: HomeNakielskiBitwa o Szubin była jedną z największych w Powstaniu Wielkopolskim

Bitwa o Szubin była jedną z największych w Powstaniu Wielkopolskim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki poniedziałek, 11 styczeń 2021 20:22

11 stycznia 1919 roku stoczona została druga bitwa o Szubin, a zarazem najbardziej istotna. Dzisiaj w 102 rocznicę tego wydarzenia hołd powstańcom oddali wieczorem kibice Zawiszy z Bydgoszczy z Inowrocławia. Przed południem na szubiński cmentarz udała się też delegacja władz samorządowych.

Przed rokiem uroczystości były połączone z odsłonięciem odbudowanego Pomnika Mogiły Powstańców Wielkopolskich, zniszczonego w czasie II wojny światowej przez Niemców. Dzisiaj tak okazałe uroczystości były niemożliwe przez pandemię. Kibice Zawiszy zorganizowali jednak dość ciekawe widowisko z użyciem pirotechniki.

 

 

W styczniu 1919 roku Szubin odgrywał dość strategiczną rolę, po tym jak 6 stycznia powstańcy zajęli Inowrocław. Utrzymanie Szubina dawało Niemcom pozycję do ewentualnego kontrataku i próby odzyskania Inowrocławia, z kolei jego utrata Szubina zbliżyłaby powstańców do podjęcia próby wyzwalania Bydgoszczy.

 

Powstańcy pierwszy raz Szubin próbowali zdobyć już 8 stycznia, ta próba zakończyła się porażką, która nieco skomplikowała sytuację na froncie. Drugą próbę podjęto 11 stycznia. Tego dnia broniące miasto siły niemieckie w liczbie 400 żołnierzy, wspartych baterią artylerii oraz 8 ckm, zaatakowało 1500 powstańców dowodzonych przez późniejszego generała Kazimierza Grudzielskiego zaatakowała miasto od północy i zachodu. Po zaciętych walkach Niemcy musieli wycofać się na dworzec kolejowy, gdzie liczyli na posiłki przybyłe z Bydgoszczy. Wsparcie jednak nie dotarło, dlatego Niemcy ostatecznie skapitulowali. Za zdobycie Szubina Grudzielski otrzymał Order Virtuti Militari V klasy.

 

Mapa bitewna autorstwa IPN

Warte obejrzenia

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Prof. Czop: Przyrody się nie oszuka

    Wracamy po wakacyjnej przerwie z poniedziałkowymi rozmowami w ramach ,,Głosu Parlamentarnego”, pierwszym naszym gościem był prof. Mariusz Czop z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, który koordynował badania, dzięki którym dowiedzieliśmy się, że po zakładach chemicznych Zachem pozostała ogromna bomba zanieczyszczeń.

    Etykiety: Zachem
  • Jest długo oczekiwany przetarg na obsługę przewozów kolejowych

    W piątek ukazało się ogłoszenie warte kilkaset milionów złotych – chodzi o obsługę kolejowych o znaczeniu lokalnym w województwie kujawsko-pomorskim od 12 grudnia 2021 roku do 14 grudnia 2030 roku. Teoretycznie w tym okresie możemy mieć nawet dziesięciu przewoźników, może się zdarzyć też tak, że będzie on jeden.

    Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu