Jesteś tutaj: HomeNakielskiMamy przetarg na pierwsze kujawsko-pomorskie kilometry linii nr 356

Mamy przetarg na pierwsze kujawsko-pomorskie kilometry linii nr 356

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki poniedziałek, 07 czerwiec 2021 18:28

Rewitalizacja wielkopolskiego odcinka linii kolejowej nr 356 często jest przytaczana jako przykład wzorcowy, w przypadku kujawsko-pomorskiego odcinka od długich lat nic się nie dzieje. Dzisiejsza data może zostać bowiem uznana za historyczną, bowiem PKP PLK ogłosiło przetarg na przygotowanie dokumentacji przedprojektowej oraz projektowej dla odcinka o długości 7,5 km.

 

Linia kolejowa nr 356 łączy Bydgoszcz z Poznaniem, przebiegając m.in. przez Szubin, Kcynie i Wągrowiec Na kujawsko-pomorskim odcinku pociągów nie widziano od blisko 20 lat. W ostatnich latach wiele razy podnoszona była dyskusja o potrzebie rewitalizacji, takie postulaty składali też samorządowcy z powiatu wągrowieckiego w województwie wielkopolskim, licząc na remont kolejnych kilometrów linii nr 356.

 

7 czerwca PKP PLK ogłosiło przetarg na przygotowanie dokumentacji dla liczącego 7,5 km odcinka od granicy województwa wielkopolskiego do Kcyni. Zainteresowani wykonawcy mogą składać oferty do 12 lipca. Wcześniej ogłoszono także przetarg od Gołańczy (dokąd dojeżdżają obecnie pociągi z Poznania) do granicy województwa kujawsko-pomorskiego. Zatem rozpoczynający się proces inwestycyjny pozwoli skomunikować Poznań z Kcynią.

 

Co dalej?

Głównym celem jaki się stawia jest skomunikowanie Kcyni kolejowo z Bydgoszczą. Dalsza rewitalizacja linii nr 356 do Szubina i Bydgoszczy na razie nie jest w planach. Zgodnie z porozumieniem zawartym przez Województwo Kujawsko-Pomorskie z PKP PLK planowana jest rewitalizacja linii nr 281 na odcinku Kcynia – Nakło. Nakło nad Notecią jest dobrze skomunikowane z Bydgoszczą linią nr 18. Przetarg na odcinek Naklo – Kcynia jest w przygotowaniu do ogłoszenia.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Święto Bożego Ciała jest mocno powiązane z uroczystością Świętej Trójcy oraz Świętem Najświętszego Serca Pana Jezusa

    Dzisiaj przypada Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusowej nazywane potocznie Bożym Ciałem, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W Polsce kojarzone jest ono przede wszystkim z procesjami jakie odbywają się ulicami parafii. Dla zrozumienia jego istoty przyjrzyjmy się homilii zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI, wygłoszonej w 2008 roku.

  • Meteorolodzy przestrzegają przed ryzykiem suszy. IMGW zachęca do oszczędzania wody

    Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, wlewanie zimnej wody w kubek, gdy czekamy na jej ogrzanie w kranie, pranie w pralce w programie eko, czy spłukiwanie ze spłuczki dopiero po drugim razie – to zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwestii oszczędności wody. Meteorolodzy zachęcają także do gromadzenia wody opadowej i tworzenia indywidualnej retencji. Wciąż w Polsce daleko do zakazów jakie wprowadzono już w Hiszpanii i południowej Francji, ale kto wie czy wkrótce zmiany klimatyczne nie wymuszą tego w naszym kraju.

    Etykiety: susza

Wiadomości z regionu