Jesteś tutaj: HomeNakielskiRadny oczekuje zaangażowania się województwa w program Kolej Plus

Radny oczekuje zaangażowania się województwa w program Kolej Plus

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki piątek, 25 czerwiec 2021 11:35

Czasu na opracowanie analiz niezbędnych do możliwości pozyskania dofinansowania z programu Kolej Plus jest już coraz mniej, na chwilę obecną działania w tym kierunku podjęło jedynie Koronowo z partnerami, nie wiadomo jednak, czy uda się pocigniąć to przedsięwzięcie finansowo. Radny Jerzy Gawęda w piśmie do marszałka oczekuje, aby Województwo Kujawsko-Pomorskie zaangażowało się we wsparcie tego programu w stopniu podobnym jak większość województw.

Z problemem tym pozostawiono samorządy niższego szczebla, które do tej pory nie miały żadnego doświadczenia w realizowaniu inwestycji kolejowych – piszę radny Jerzy Gawęda do marszałka Piotra Całbeckiego.

 

Wskazuje on na potrzebę zaangażowania na odcinkach: Bydgoszcz – Szubin (linia nr 356) – Żnin oraz Inowrocław – Barcin – Żnin. Do tej pory nie rozpisano dla któregoś z tych odcinków przetargu na dokumentację techniczną, przez co z dnia na dzień spadają szansę na udział Żnina w programie Kolej Plus. Gaeda oczekuje również wsparcia finansowego województwa dla odcinka Bydgoszcz – Koronowo – Sośno – Więcbork – Sępólno Krajeńskie.

 

Radny przypomina, że przedmiotowe odcinki są elementem obietnic władz województwa od wielu lat, natomiast rządowy program Kolej Plus pozwala dofinansować koszty budowy w 85% z budżetu centalnego.

 

Warte obejrzenia

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Prof. Czop: Przyrody się nie oszuka

    Wracamy po wakacyjnej przerwie z poniedziałkowymi rozmowami w ramach ,,Głosu Parlamentarnego”, pierwszym naszym gościem był prof. Mariusz Czop z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, który koordynował badania, dzięki którym dowiedzieliśmy się, że po zakładach chemicznych Zachem pozostała ogromna bomba zanieczyszczeń.

    Etykiety: Zachem
  • Jest długo oczekiwany przetarg na obsługę przewozów kolejowych

    W piątek ukazało się ogłoszenie warte kilkaset milionów złotych – chodzi o obsługę kolejowych o znaczeniu lokalnym w województwie kujawsko-pomorskim od 12 grudnia 2021 roku do 14 grudnia 2030 roku. Teoretycznie w tym okresie możemy mieć nawet dziesięciu przewoźników, może się zdarzyć też tak, że będzie on jeden.

    Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu