Jesteś tutaj: HomeNakielskiRadny oczekuje zaangażowania się województwa w program Kolej Plus

Radny oczekuje zaangażowania się województwa w program Kolej Plus

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki piątek, 25 czerwiec 2021 11:35

Czasu na opracowanie analiz niezbędnych do możliwości pozyskania dofinansowania z programu Kolej Plus jest już coraz mniej, na chwilę obecną działania w tym kierunku podjęło jedynie Koronowo z partnerami, nie wiadomo jednak, czy uda się pocigniąć to przedsięwzięcie finansowo. Radny Jerzy Gawęda w piśmie do marszałka oczekuje, aby Województwo Kujawsko-Pomorskie zaangażowało się we wsparcie tego programu w stopniu podobnym jak większość województw.

Z problemem tym pozostawiono samorządy niższego szczebla, które do tej pory nie miały żadnego doświadczenia w realizowaniu inwestycji kolejowych – piszę radny Jerzy Gawęda do marszałka Piotra Całbeckiego.

 

Wskazuje on na potrzebę zaangażowania na odcinkach: Bydgoszcz – Szubin (linia nr 356) – Żnin oraz Inowrocław – Barcin – Żnin. Do tej pory nie rozpisano dla któregoś z tych odcinków przetargu na dokumentację techniczną, przez co z dnia na dzień spadają szansę na udział Żnina w programie Kolej Plus. Gaeda oczekuje również wsparcia finansowego województwa dla odcinka Bydgoszcz – Koronowo – Sośno – Więcbork – Sępólno Krajeńskie.

 

Radny przypomina, że przedmiotowe odcinki są elementem obietnic władz województwa od wielu lat, natomiast rządowy program Kolej Plus pozwala dofinansować koszty budowy w 85% z budżetu centalnego.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Święto Bożego Ciała jest mocno powiązane z uroczystością Świętej Trójcy oraz Świętem Najświętszego Serca Pana Jezusa

    Dzisiaj przypada Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusowej nazywane potocznie Bożym Ciałem, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W Polsce kojarzone jest ono przede wszystkim z procesjami jakie odbywają się ulicami parafii. Dla zrozumienia jego istoty przyjrzyjmy się homilii zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI, wygłoszonej w 2008 roku.

  • Meteorolodzy przestrzegają przed ryzykiem suszy. IMGW zachęca do oszczędzania wody

    Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, wlewanie zimnej wody w kubek, gdy czekamy na jej ogrzanie w kranie, pranie w pralce w programie eko, czy spłukiwanie ze spłuczki dopiero po drugim razie – to zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwestii oszczędności wody. Meteorolodzy zachęcają także do gromadzenia wody opadowej i tworzenia indywidualnej retencji. Wciąż w Polsce daleko do zakazów jakie wprowadzono już w Hiszpanii i południowej Francji, ale kto wie czy wkrótce zmiany klimatyczne nie wymuszą tego w naszym kraju.

    Etykiety: susza

Wiadomości z regionu