Jesteś tutaj: HomeNakielskiBiałoruscy hakerzy wpadli na Kujawach. Okradali bankomaty

Białoruscy hakerzy wpadli na Kujawach. Okradali bankomaty

Napisane przez  r Opublikowano w Krajna i Pałuki piątek, 06 sierpień 2021 06:09
Zabezpieczony materiał dowodowy Zabezpieczony materiał dowodowy

Sprawa ma charakter międzynarodowy, bowiem do okradania bankomatów na tzw. czarne skrzynki (black box) dochodzi w całej Europie. Hakerzy instalują specjalne skrzynki, które następnie wydają maszynie polecenie wypłaty gotówki. Wspólną walkę z tego rodzaju przestępstwem prowadzą europejskie policje w ramach Interpolu.

Do proby włamania tą metodą doszło w nocy 11 na 12 czerwca w Barcinie. Zmiany w obudowie urządzenia oraz pojawianie się dodatkowego urządzenia wzbudzilo podejrzenie miejscowych policjantów. Dalsze działania pozwoliły ustalić, że w ostatnim czasie doszło w Polsce do 7 podobnych zdarzeń. Następnie w siedzibie Interpolu w Hadze doszło do spotkania roboczego funckojariuszy z Polski, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Czech, Holandii i Danii. Pozwoliło to spersonalizować typ grupy.

 

W drugiej połowie lipca w Warszawie zatrzymano 5 mężczyzn przy udziale policjantów z kujawsko-pomorskiego, we współpracy z Interpolem. Trwa wyjaśnianie ilu dokładnie przestępstw się dopuścili. Tej grupie na razie przypisano przynajmniej 13 włamań do bankomatów.

 

Według danych Interpolu wynika, że w 2020 roku w ten sposób na terenie 28 krajów europejskich doonano kradzieży ponad 1,5 mln euro.

 

Warte obejrzenia

    

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

Wiadomości z regionu