Jesteś tutaj: HomeNakielskiJest decyzja środowiskowa dla ważnej w regionie obwodnicy

Jest decyzja środowiskowa dla ważnej w regionie obwodnicy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki środa, 29 wrzesień 2021 19:38
Protest mieszkańców Sępólna Protest mieszkańców Sępólna

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydała w ubiegły tygodniu decyzję dla budowy obwodnicy Sępólna Krajeńskiego wzdłuż drogi krajowej nr 25. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze fizyczna budowa ruszy w 2024 roku. O budowę tej obwodnicy mieszkańcy Sępólna zabiegali od wielu lat, od kilku lat trwają także przygotowania do inwestycji.

W Sępólnie Krajeńskim droga krajowa nr 25 łączy się z drogą wojewódzką nr 241, na której panuje dość spory ruch, przez co Sępólno się korkowało. Problem szczególnie doskwiera w miesiącach wakacyjnych, droga krajowa nr 25 prowadzi bowiem nad morze.

 

Przygotowania do budowy obwodnicy ruszyły już za poprzedniego rządu, prace nad decyzją środowiskową się wydłużały, ale wrzesień 2021 roku ma szansę zostać zapamiętany jako zakończenie dość trudnego etapu uzyskiwania decyzji środowiskowych. Z pism Ministerstwa Infrastruktury wynika, że jeżeli decyzja środowiskowa nie zostanie skutecznie zaskarżona do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska to budowa ruszyć ma w 2024 roku, a zakończyć się w 2027 roku.

 

Obwodnica Sępólna Krajeńskiego zgodnie z tą decyzją ma powstać w przebiegu jednopasmowym w każdym kierunku z projektowaną prędkością 70 km/h.

 

Planowany przebieg obwodnicy;

 

Wiosną burmistrz sąsiedniego Kamienia Krajeńskiego, również położonego przy drodze krajowej nr 25, wydał decyzję środowiskową dla obwodnicy tego miasta.

 

Na razie nie ma planów rozbudowy drogi krajowej nr 25, systematycznie powstają jednak na niej obwodnice. Kilka lat temu oddano do użytku obwodnicę Inowrocławia, od kilku miesięcy DK25 omija także Bydgoszcz biegnąc w przebiegu dróg ekspresowych S-5/S-10. W najbliższych latach w ramach budowy drogi S-10 powstać powinna także obwodnica Brzozy Bydgoskiej. W dalszych planach – już po obwodnicy Sępólna i Krajenia, z programu budowy 100-obwodnic powstać mają także obwodnicę Nowej Wsi Wielkiej i Strzelna.

 

Warte obejrzenia

    

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

Wiadomości z regionu