Jesteś tutaj: HomeNakielskiInicjatywa skomunikowania Kcyni z Bydgoszczą ma szansę na przełom

Inicjatywa skomunikowania Kcyni z Bydgoszczą ma szansę na przełom

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki wtorek, 05 kwiecień 2022 11:24

Niedawno PKP PLK rozstrzygnęło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla odcinka linii kolejowej nr 281 Kcynia – Nakło, wraz z budową mijanki. Środki na to pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego z kończącej się perspektywy finansowej, co oznacza, że studium powinno powstać najpóźniej do jesieni przyszłego roku. Jest szansa, że być może uda się tę inwestycję sfinansować z funduszy centralnych np. KPO czy FEnIKS-a.


Jak wskazywaliśmy w poprzednich publikacjach, plany na inwestycje kolejowe Samorządu Województwa na najbliższe lata nie są ciekawe. Potwierdza to odpowiedź wiceministra Andrzeja Bittela na interpelację posła Bartosza Kownackiego, w której parlamentarzysta pytał o skomunikowanie Kcyni z Bydgoszczą czy to wspomnianą linią nr 281 lub linią nr 356 przez Szubin.

 

PKP PLK S.A. potwierdziła,żeUMWK-P nie zgłaszał do realizacji w perspektywie 2021 – 2027 projektów dotyczących modernizacji linii kolejowej nr 281 na odcinku kujawsko-pomorskim, jak również modernizacji linii kolejowej nr 356 od Kcyni do Bydgoszczy – poinformował wiceminister Andrzej Bittel. Potwierdza to nasze przypuszczenia, że w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2021-2027 (z rozliczeniem do końca 2030 roku) marszałek środków na skomunikowanie Kcyni z Bydgoszczą nie przewiduje.

 

PKP PLK wpisuje jako projekt ponadregionalny

Szansę, że w najbliższych latach coś się pomiędzy Kcynią i Nakłem wydarzy jednak są, bowiem PKP PLK wpisało całą linię nr 281 od Gniezna do Kcyni jako potencjalny projekt ponadregionalny. Jak zostaną wolne środki w puli centralnej funduszy europejskich, być może uda się zrealizować fragment – w tym wypadku pomiędzy Kcynią i Nakłem bądź nawet kolejne odcinki np. Kcynia – Gniezno lub Nakło – Chojnice. Ten drugi odcinek pojawia się często w dywagacjach w naszym regionie, bowiem obecnie powiat sępoleński przez który przebiega ta linia, jest wyłączony z sieci kolejowej.

 

Marszałek obcina potencjalne inwestycje

W ramach wolnych środków z bieżącej perspektywy finansowej UE, województwo planowało opracować też dokumentacje na dwa odcinki linii nr 208: Tuchola – Grudziądz oraz Grudziądz – Brodnica, linię 207 od Grudziądza w kierunku Malborka (do granicy województwa pomorskiego) w ramach ciągu Toruń – Grudziądz – Malbork oraz dla budowy linii kolejowej Solec Kujawski – Port Lotniczy – Trzciniec.

 

Z wyjaśnień wiceministra Bittela wynika ,że z tych zadań oprócz odcinka Kcynia – Nakło, studium powstanie jedynie dla linii 207, natomiast dla projektu linii na lotnisko może zostać opracowane studium w ograniczonej formule. Na razie nie ma jednak ostatecznego porozumienia pomiędzy Zarządem Województwa i PKP PLK. Szansę, że coś się wydarzy się na linii nr 208 są niewielkie.

 

Warte obejrzenia

« Maj 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

  • Śmierć i zniszczenie – to dzieło waszych przyjaciół!

     To zdjęcia zniszczonego wojną Chersonia, znajdującego się obecnie pod okupacją rosyjską. Okupacyjne władze kilka dni temu zapowiedziały włączenie go do Federacji Rosyjskiej jako terenu anektowanego. Kilka dni temu ukazał się raport, z którego wynika, że w rejonie Chersona Rosjan wspierali Syryjczycy związani z reżimem Al Assada, którego – co najbardziej przeraża – niektórzy lokalni politycy z naszego regionu próbowali prezentować jako przyjaciela.

  • Gdyby zwiększyć liczbę okręgów kto zyska,a kto straci?

    W ostatnim czasie pojawiło się sporo spekulacji na temat zmiany ordynacji wyborczej. Publicznie nikt w obozie rządzącym tego jednak nie potwierdza, stąd też trudno mówić o jakimkolwiek konkrecie. Nie mniej jednak Prawo i Sprawiedliwość reformuje swoje struktury, tworząc 100 komitetów okręgowych – struktury w okręgu bydgoskim będą podzielone na okręg bydgoski (północny) i inowrocławski (południowy). Niektórzy uważają, że to wstęp do zwiększenia liczby okręgów do Sejmu z 41 obecnie do 100. Jakby taka zmiana przełożyła się na wynik wyborów?

Wiadomości z regionu