Jesteś tutaj: HomeNakielskiKrok w przywróceniu Kcyni na kolejową mapę regionu

Krok w przywróceniu Kcyni na kolejową mapę regionu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki czwartek, 21 kwiecień 2022 17:49

PKP PLK podpisały umowę z warszawską firmą Databout na opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla rewitalizacji odcinka Kcynia – województwo wielkopolskie linii kolejowej nr 356 oraz modernizację odcinka Kcynia – Nakło linii nr 281 wraz z budową mijanki. Pozwolić ma to skomunikować Kcynię z Gołańczą w województwie wielkopolskim, a dalej Poznaniem w kierunku zachodnim oraz z Nakłem nad Notecią, co pozwoli uruchomić pociągi z Bydgoszczy.

Firma Databout opracowuje dokumentację za kwotę ok. 2,8 mln zł, którą w 85% sfinansuje Unia Europejska z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Odbywa się to zatem w porozumieniu z Samorządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dokumentacja ma także zakładać budowę minkami pomiędzy Kcynią i Nakłem, bowiem linia nr 281 jest jednotorowa. Prace rewitalizacyjne miałyby się odbyć w nowej perspektywie finansowej UE 2021-2027 (praktycznie 2024/2025-2030), jak jednak czytamy w komunikacie PKP PLK - ,, po zapewnieniu środków finansowych”. Oznacza to, że wciąż nie ma zapewnionego montażu finansowego.

 

Kilka tygodni temu informowaliśmy, że w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym, Województwo Kujawsko-Pomorskie nie przewiduje na tę inwestycję środków europejskich. PKP PLK wpisuje całą linię nr 281, czyli także odcinek od Kcyni do Gniezna oraz od Nakła do Chojnic do rozważanych zadań do sfinansowania z puli krajowej środków unijnych, ale na dzisiaj ciężko jest oszacować czy środków na tę inwestycje wystarczy.

 

Warte obejrzenia

« Maj 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

  • Śmierć i zniszczenie – to dzieło waszych przyjaciół!

     To zdjęcia zniszczonego wojną Chersonia, znajdującego się obecnie pod okupacją rosyjską. Okupacyjne władze kilka dni temu zapowiedziały włączenie go do Federacji Rosyjskiej jako terenu anektowanego. Kilka dni temu ukazał się raport, z którego wynika, że w rejonie Chersona Rosjan wspierali Syryjczycy związani z reżimem Al Assada, którego – co najbardziej przeraża – niektórzy lokalni politycy z naszego regionu próbowali prezentować jako przyjaciela.

  • Gdyby zwiększyć liczbę okręgów kto zyska,a kto straci?

    W ostatnim czasie pojawiło się sporo spekulacji na temat zmiany ordynacji wyborczej. Publicznie nikt w obozie rządzącym tego jednak nie potwierdza, stąd też trudno mówić o jakimkolwiek konkrecie. Nie mniej jednak Prawo i Sprawiedliwość reformuje swoje struktury, tworząc 100 komitetów okręgowych – struktury w okręgu bydgoskim będą podzielone na okręg bydgoski (północny) i inowrocławski (południowy). Niektórzy uważają, że to wstęp do zwiększenia liczby okręgów do Sejmu z 41 obecnie do 100. Jakby taka zmiana przełożyła się na wynik wyborów?

Wiadomości z regionu