Jesteś tutaj: HomeNakielskiSensacyjne odkrycie w Kcyni. Odnaleziono skarb

Sensacyjne odkrycie w Kcyni. Odnaleziono skarb

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Krajna i Pałuki czwartek, 02 czerwiec 2022 14:06
Sensacyjne odkrycie w Kcyni. Odnaleziono skarb Fot: Kcynia.pl

Parafia pw.św. Michała Archanioła w randze fary w Kcyni przygotowuje się do inwestycji wodociągowych, zgodnie z przepisami wcześniej teren musieli zbadać archeolodzy i najprawdopodobniej odnaleźli właśnie skarb. Udało się odnaleźć 24 monety. Czas pokaże, czy będzie to sensacja na miarę skarbu odkrytego kilka lat podczas remontu bydgoskiej Katedry.

Prace archeologiczne nadzorował bydgoski archeolog Robert Grochowski - w trakcie sondażowych badań w zakrystii kościoła odnaleźliśmy skarb monet z XVII wieku. Przy zachodniej ścianie zakrystii, około 20 cm poniżej ceglanej posadzki, zdeponowane były w jednym miejscu 24 monety. Monety są silnie spatynowane i na obecną chwilę trudno określić ich proweniencję.(...) Niemniej, wyglądają na miedziane szelągi króla Jana Kazimierza, zwane popularnie boratynkami – komentuje w mediach społecznościowych.

 

 

 

Najprawdopodobniejsza hipoteza jest taka, że monety należały do szlachcica, który w obawie przed wojskami szwedzkimi postanowił je ukryć w kcyńskiej farze.

 

Warte obejrzenia

« Grudzień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

  • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

    W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

  • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

    Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu