Jesteś tutaj: HomeNakielskiSensacyjne odkrycie w Kcyni. Odnaleziono skarb

Sensacyjne odkrycie w Kcyni. Odnaleziono skarb

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Krajna i Pałuki czwartek, 02 czerwiec 2022 14:06
Sensacyjne odkrycie w Kcyni. Odnaleziono skarb Fot: Kcynia.pl

Parafia pw.św. Michała Archanioła w randze fary w Kcyni przygotowuje się do inwestycji wodociągowych, zgodnie z przepisami wcześniej teren musieli zbadać archeolodzy i najprawdopodobniej odnaleźli właśnie skarb. Udało się odnaleźć 24 monety. Czas pokaże, czy będzie to sensacja na miarę skarbu odkrytego kilka lat podczas remontu bydgoskiej Katedry.

Prace archeologiczne nadzorował bydgoski archeolog Robert Grochowski - w trakcie sondażowych badań w zakrystii kościoła odnaleźliśmy skarb monet z XVII wieku. Przy zachodniej ścianie zakrystii, około 20 cm poniżej ceglanej posadzki, zdeponowane były w jednym miejscu 24 monety. Monety są silnie spatynowane i na obecną chwilę trudno określić ich proweniencję.(...) Niemniej, wyglądają na miedziane szelągi króla Jana Kazimierza, zwane popularnie boratynkami – komentuje w mediach społecznościowych.

 

 

 

Najprawdopodobniejsza hipoteza jest taka, że monety należały do szlachcica, który w obawie przed wojskami szwedzkimi postanowił je ukryć w kcyńskiej farze.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
  • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

    Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

  • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

    W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

    Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu