Jesteś tutaj: HomeNakielskiCoraz bardziej niepokojąca sytuacja w sprawie przywrócenia kolei dla Kcyni. RDOŚ wstrzymuje postępowanie

Coraz bardziej niepokojąca sytuacja w sprawie przywrócenia kolei dla Kcyni. RDOŚ wstrzymuje postępowanie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki wtorek, 25 kwiecień 2023 12:39

Do końca roku musi powstać dokumentacja projektowa dla modernizacji linii kolejowej nr 281 pomiędzy Nakłem i Kcynią oraz linii nr 356 pomiędzy Kcynią i województwem wielkopolskim. Termin ten wynika z dofinansowania unijnego i przygotowywania dokumentacji na ostatnią chwilę. Trudno mówić jednak o dokumentacji projektowej bez decyzji środowiskowej. Decyzją z 12 kwietnia Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska zawiesił postępowanie środowiskowe.

Postępowanie zostało zawieszone do czasu przedstawienia przez firmę reprezentującą w tej sprawie PKP PLK raportu o oddziaływaniu na środowisko. Ciężko powiedzieć kiedy to nastąpi, ale trzeba też się liczyć z tym, że od momentu przestawienia tego raportu, postępowanie środowiskowe przed RDOŚ będzie trwało miesiącami, jak pojawią się odwołania do wyższej instancji to nawet latami. W tej sytuacji obawy o to, czy uda się zdążyć z dokumentacją i zrealizować budowę w kolejnych latach, wydają się uzasadnione.

 

Na lutowej sesji Sejmiku Województwa sekretarz województwa Aneta Jędrzejewska publicznie wyraziła swój niepokój działaniami RDOŚ.

 

Czy liczono, że uda się bez raportu oddziaływania na środowisko?

RDOŚ o wymogu przeprowadzenia tego postępowania poinformowała w lutym, przy czym można się domyślać, że przy tak dużym projekcie inwestycyjnym niemal pewne jest, że taki raport będzie potrzebny oraz można było założyć, że samo postępowanie trochę trwa.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
  • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

    Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

  • Marszałek marzy o porcie rzecznym, a perspektywy kaskadyzacji Wisły się oddalają

    - Mam nadzieję, że ranga i włączenie się rządu w tej projekt spowodują, że E40, czyli również Emilianowo będzie miało większą szansę realizacji, podobnie jak Solec Kujawski – mówił na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki. Trzeba wypowiedź od razu sprostować, że Emilianowo nie leży w pobliżu żadnej drogi wodnej i nie wiadomo o co chodzi marszałkowi, ale to już zostawmy. Z tej wypowiedzi wynika, że marszałek Całbecki wciąż widzi duże nadzieje, że Wisła będzie wykorzystywana do transportu towarowego.

Wiadomości z regionu