Jesteś tutaj: HomeNakielskiCoraz bardziej niepokojąca sytuacja w sprawie przywrócenia kolei dla Kcyni. RDOŚ wstrzymuje postępowanie

Coraz bardziej niepokojąca sytuacja w sprawie przywrócenia kolei dla Kcyni. RDOŚ wstrzymuje postępowanie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki wtorek, 25 kwiecień 2023 12:39

Do końca roku musi powstać dokumentacja projektowa dla modernizacji linii kolejowej nr 281 pomiędzy Nakłem i Kcynią oraz linii nr 356 pomiędzy Kcynią i województwem wielkopolskim. Termin ten wynika z dofinansowania unijnego i przygotowywania dokumentacji na ostatnią chwilę. Trudno mówić jednak o dokumentacji projektowej bez decyzji środowiskowej. Decyzją z 12 kwietnia Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska zawiesił postępowanie środowiskowe.

Postępowanie zostało zawieszone do czasu przedstawienia przez firmę reprezentującą w tej sprawie PKP PLK raportu o oddziaływaniu na środowisko. Ciężko powiedzieć kiedy to nastąpi, ale trzeba też się liczyć z tym, że od momentu przestawienia tego raportu, postępowanie środowiskowe przed RDOŚ będzie trwało miesiącami, jak pojawią się odwołania do wyższej instancji to nawet latami. W tej sytuacji obawy o to, czy uda się zdążyć z dokumentacją i zrealizować budowę w kolejnych latach, wydają się uzasadnione.

 

Na lutowej sesji Sejmiku Województwa sekretarz województwa Aneta Jędrzejewska publicznie wyraziła swój niepokój działaniami RDOŚ.

 

Czy liczono, że uda się bez raportu oddziaływania na środowisko?

RDOŚ o wymogu przeprowadzenia tego postępowania poinformowała w lutym, przy czym można się domyślać, że przy tak dużym projekcie inwestycyjnym niemal pewne jest, że taki raport będzie potrzebny oraz można było założyć, że samo postępowanie trochę trwa.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Fakty o przebiegu szybkiej kolei CPK przez nasz region (raport)

    Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.

  • Kolejny wojewódzki radny wybrany z list opozycji jedną nogą w koalicji

    W wyborach w 2018 roku lista Prawa i Sprawiedliwości zdobyła w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego 11 mandatów, na dzisiaj klub ten liczy już jednak 9 członków, bliski przejścia do koalicji jest radny Adam Banaszak, w przeszłości blisko związany z Jarosławem Gowinem.

Wiadomości z regionu