Jesteś tutaj: HomeNakielskiUkraińska Żółkiew już prawie miastem partnerskim Mroczy

Ukraińska Żółkiew już prawie miastem partnerskim Mroczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki środa, 26 kwiecień 2023 20:03
Ukraińska Żółkiew już prawie miastem partnerskim Mroczy Fot: UM Mrocza

Wtorek 25 kwietnia 2023 roku wpisze się jako istotna data do relacji polsko-ukraińskich w województwie kujawsko-pomorskim. Tego dnia przedstawiciele Mroczy i Żółkiew podpisali list intencyjny w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej. To kluczowy krok dla ustanowienia takiego partnerstwa.

 

Relacje partnerskie między samorządami to jeden z głównych elementów budowania współpracy polsko-ukraińskiej w ostatnim czasie. Przed blisko rokiem prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski przemawiając w parlamencie w obecności prezydenta Andrzeja Dudy wspominał, że wiele ukraińskich i polskich samorządów prowadzi aktywną współpracę, która w dobie wojenne jeszcze bardziej ożyła. Ostatnio mer Lwowa Andrij Sadowy wręcz zachęcał do nawiązywania kolejnych partnerstw.

 

No i stało się – 25 kwietnia w ratuszu w Mroczy gościł mer Żółkiew Oleg Wolski, który wraz z wiceburmistrzem Mroczy Waldemarem Chudzikiem podpisał list intencyjny o partnerstwie między tymi samorządami. Partnerstwo udało się zawiązać dzięki kontaktom bydgoskiej fundacji ChcePomagam.

 

Porozumienie ma na celu wspieranie stosunków polsko – ukraińskich w obszarze: gospodarki, kultury, szkolnictwa, sportu i spotkań społecznościowych mieszkańców, wymianę doświadczeń pomiędzy przedstawicielami samorządów, lokalnymi stowarzyszeniami i społecznościami, wspieranie wspólnych przedsięwzięć w zakresie kultury, edukacji i sportu oraz wzajemne poznanie warunków życia i pracy – informuje Urząd Miejski w Mroczy.

 

Żółkiew to miasto położone w obwodzie lwowskim, czyli mówimy o zachodniej Ukrainie. Miasto liczy niecałe 14 tys. mieszkańców. Prawa miejskie Żółkiew posiada od 1603 roku za sprawą króla Zygmunta III Wazy. Jednym z ważniejszych elementów architektonicznych jest zachowany zamek.

 

Inne polsko-ukraińskie partnerstwa w regionie

Bydgoszcz od lat prowadzi współpracę partnerską z Krzemieńczukiem i Czerkasami. Solec Kujawski od 2015 roku jest miastem partnerskim Basthanki z obwodu mikołajewskiego położonego na południu kraju. Basthanka znajduje się z tego powodu najbliżej pola walki.

 

Województwo Kujawsko-Pomorskie prowadzi współpracę partnerską z obwodami: Chmielnickim i Żytomierskim.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Fakty o przebiegu szybkiej kolei CPK przez nasz region (raport)

    Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.

  • Kolejny wojewódzki radny wybrany z list opozycji jedną nogą w koalicji

    W wyborach w 2018 roku lista Prawa i Sprawiedliwości zdobyła w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego 11 mandatów, na dzisiaj klub ten liczy już jednak 9 członków, bliski przejścia do koalicji jest radny Adam Banaszak, w przeszłości blisko związany z Jarosławem Gowinem.

Wiadomości z regionu