Jesteś tutaj: HomeNakielskiKcynia w 95 rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Kcynia w 95 rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki piątek, 31 styczeń 2014 21:17

Kcynia została zdobyta już w pierwszym tygodniu od wybuchu Powstania Wielkopolskie, w noc sylwestrową z 1918 na 1919 roku. To jednak największe znaczenie dla historii całego powstania miała bitwa, która rozegrała się w dnia 2 i 3 lutego.

W 95 rocznicę tych wydarzeń na kcyńskim rynku oddano hołd  tym, którzy walczyli wówczas o polskie Pałuki.

 

- Bitwa, która rozegrała się tutaj w Kcyni, zwanej „Bramą do Wielkopolski”, była jedną  z największych w tej insurekcji. To tutaj, 2 i 3 lutego 1919 roku, powstrzymane zostało niemieckie natarcie. Dzisiaj, w kolejną rocznicę tamtych wydarzeń, zebraliśmy się tutaj, aby zamanifestować naszą pamięć i wdzięczność. Chcemy, jako spadkobiercy tradycji, oddać hołd ofiarom tej najświętszej sprawy – mówił burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling

 

W kolejnej części uroczystości uczniowie odczytali apel poległych. Później złożono kwiaty i zapalono znicze pod symbolicznym obeliskiem poświęconym Powstańcom Wielkopolski, na głównym kcyńskim rynku.

 

 Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Dość szybko objęło swoim zasięgiem dość duży teren.  Kcynia została zdobyta już 31 grudnia - W dniu 31.12.1918 r. wróciłem do Kcyni, na wezwanie komendanta Pietrzykowskiego, natychmiast rozpocząłem organizowanie kompanii powstańczej. W dniu tym, o godzinie 12-tej walecznie odebraliśmy miasto Kcynię oraz dworzec i rozbroiliśmy kompanie Grenzchultzu, zdobywając dwie armaty – przeczytać możemy we wspomnieniach Feliksa Chełminiaka. Wyzwalał on także wsie wchodzące w skład dzisiejszej gminy Kcynia – Gromadno, Sipiory.

 

Po sukcesach pierwszych tygodni powstania Niemcy ruszyli do kontrofensywy. W dniu 2 stycznia 1919 roku w Berlinie rozpoczęły się rokowania pokojowe, gdyż obie strony poniosły dość duże straty. Tymczasem na Pałukach trwała niemiecka ofensywa. W dniach 2 i 3 lutego stoczono dość ciężkie walki o Kcynie, które zakończyły się zwycięstwem powstańców, a niemiecka ofensywa się załamała.

 

Kilak dni później podpisany został pomiędzy Niemcami a państwami Ententy rozejm w Trewierze, który wyznaczył wokół ziem zajętych przez powstańców  linie demarkacyjną. Był to sukces Powstania Wielkopolskiego, który miał duży wpływ na kształt Traktatu Wersalskiego, który ostatecznie oddał Wielkopolskę i Pomorze Polsce.

 

W kcyńskich uroczystościach wzięło udział wielu młodych ludzi. Uczniów gminnych szkół, a także kibice Zawiszy z Fan Klubu Kcynia. 

Warte obejrzenia

« Listopad 2017 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
  • Zapowiedź europejskiej debaty o przyszłości Unii Europejskiej

    W czwartek o godzinie 15 w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego odbędzie się debata z udziałem liderów europejskich partii o przyszłości Unii Europejskiej. Na naszych łamach będziemy ją transmitować, przygotujemy z niej też skrót. Dzisiaj w kilku zdaniach chcemy ją zapowiedzieć.

  • Eurowybory w regionie zanoszą się na najnudniejsze w historii (komentarz wyborczy)

    Za niecałe 3 tygodnie europejczycy wybiorą reprezentacje blisko 0,5 mld obywateli Unii Europejskiej. Gdyby to były inne wybory (parlamentarne czy samorządowe) to bylibyśmy w kulminacji kampanii wyborczej – w naszym regionie tak naprawdę ona się dopiero zaczyna – powoli zaczęły się pojawiać się banery i bilboardy z kandydatami, ale i tak dość oszczędnie.

Wiadomości z regionu