Jesteś tutaj: HomeNakielskiArtykuły filtrowane wg daty: sobota, 09 wrzesień 2017
niedziela, 10 wrzesień 2017 00:41

Niedzielna Akcja

Niedziela 10 września wpisała się niezwykle tragicznie w dzieje Bydgoszczy, a w szczególności dzielnicy Szwederowa. Tego dnia Niemcy wyłapywali niewygodnych dla siebie polskich obywateli Bydgoszczy, którzy byli następnie mordowani w bestialski sposób. O tym co wydarzyło się 78 lat temu przypomina obelisk przy parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. Nie znajduje się on jednak na widoku, stąd też nie jest znany wielu bydgoszczanom.

Opublikowano w Bydgoszcz

Odprowadziłem na tamten świat świętych – miał napisać po egzekucji w Dreźnie pięciu wychowanków Salezjańskiego Oratorium św. Jana Bosko w Poznaniu, znanych dzisiaj jako Poznańska Piątka. Błogosławiony Czesław Jóźwik urodził się pod Bydgoszczą, w nieistniejącej już dzisiaj wsi Łażyn. Pamięć o piątce błogosławionych przyprowadziła w sobotę w to miejsce ponad dwieście osób.

Opublikowano w Bydgoszcz

Profesor Maciej Świątkowski ponownie mandat radnego wojewódzkiego objął niespełna dwa lata temu. Jest również społecznie działaczem piłkarskiej Polonii Bydgoszcz. Radny postanowił, że swoją pracę w samorządzie wojewódzkim ofiaruje Polonii i to dosłownie.

Opublikowano w Bydgoszcz

Gdy spojrzymy na dzieje Węgrów w ostatnich kilkuset latach, to są to losy tragiczne. Początkiem wielu nieszczęść dla narodu węgierskiego stała się bitwa pod Mohaczem z XVI wieku. Stąd też Mohacz stał się podobnie jak Trianon, symbolem węgierskiej tragedii.

Opublikowano w Magazyn

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
  • Ministerstwo chce, aby media były bardziej niezależne. Media samorządowe mogą czekać ograniczenia

    W poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało początek prac nad nową ustawą medialną, która ma zapewnić większy pluralizm. W założeniach resortu wskazano też na problem mediów wydawanych przez samorządy.

  • Sytuacja finansowa samorządów może się poprawić w 2025 roku. Jest projekt

    Pod koniec czerwca lub w pierwszych dniach lipca ma zostać skierowany do konsultacji publicznych projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego. To odpowiedź na spustoszenie, jakie wywołały w samorządowych budżetach zmiany wprowadzone m.in. przez Polski Ład. Ministerstwo Finansów chce, aby reforma zaczęła obowiązywać już z początkiem 2025 roku. Z wyliczeń resortu wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym.

Wiadomości z regionu