W ostatnich miesiącach obserwujemy jak kolejne duże firmy logistyczne inwestują w swoje parki magazynowe pod Bydgoszczą. Jedną z przyczyn takiego wzrostu atrakcyjności są plany związane z budową terminala intermodalnego Bydgoszcz – Emilianowo, który prace przeładunkową ma rozpocząć w 2027 roku. Terminal może przyczynić się do powstania nowych obszarów inwestycyjnych, coraz śmielej mówi się o budowie nowego parku przemysłowego, gdzie funkcjonować mógłby przemysł, nie tylko usługi magazynowe.
We wtorek przed godziną 20 policjantów poinformowano, że przy ulicy Krzywoustego w Inowrocławiu awanturuje się mężczyzna wymachujący około 30 centymetrową maczetą. Z racji tego, że jest to śmiertelnie niebezpieczna broń, od razu na miejsce udali się na miejsce.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika przedstawił plan konsolidacji szpitali uniwersyteckich Biziela i Jurasza, co w praktyce oznaczałoby likwidację jednego z nich. Stanowisko krytykujące ten zamiar wyraziła dzisiaj Rada Miasta Bydgoszczy. Prezydent Rafał Bruski chce, aby w maju z tego pomysłu przed bydgoskimi radnymi wytłumaczył się rektor toruńskiej uczelni.
W środę zebrała się sejmowa Komisja Infrastruktury w temacie rewizji sieci transportowej TEN-T. Jednym z kluczowych poruszanych na niej tematów była pozycja Węzła Logistycznego Bydgoszcz.
Główny Urząd Statystyczny publikuje informacje o populacji na podstawie szacunków, precyzyjne dane zbierane są raz na 10 lat w ramach Narodowych Spisów Powszechnych, które stają się następnie wyjściem do kolejnych szacunków. Wczoraj (wtorek) GUS przedstawił dane dotyczące liczby ludności województw zebrane w ubiegłorocznym spisie – niestety są one niższe niż szacowali demografowie.
Od czasu włączenia Collegium Medicum w struktury Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, dwa bydgoskie Szpitale Uniwersyteckie – Biziel i Jurasz podlegają bezpośrednio władzom toruńskiej uczelni. Prowadziło to nie raz do konfliktów, chociażby ze związkami zawodowymi, bowiem z punktu widzenia uczelni, która ma swoją siedzibę w Toruniu, ważniejszy jest wynik ekonomiczny od wpływu społecznego szpitali na Bydgoszcz. Ostatnio władze UMK wyszły z koncepcją połączenia obu szpitali w jeden.
W obronie szpitala Biziela w Sejmie
Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....
Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.
Polska jest jednym z państw najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, który postępuje wraz ze zmianami klimatu. Obok wysokich temperatur problem niedoboru wody pogłębia też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami, które następują po okresach ubogich w deszcz. Szacuje się, że podczas 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody, pod warunkiem wdrożenia odpowiednich rozwiązań, które pozwolą ją efektywnie gromadzić i dalej zagospodarować. – Woda opadowa jest ogromnym potencjałem i jest jej wielokrotnie więcej niż tej, którą mamy w miastach. Naszym celem powinno być wykorzystanie tego potencjału – podkreśla Tomasz Grochowski z Retencja.pl.