W Krzemieńczuku, ukraińskim mieście partnerskim Bydgoszczy rozgorzała ostatnio debata w sprawie zerwania współpracy z miastami z Rosji i Białorusi oraz poprzez nazwy ulic i placów podziękować tym miastom, które okazały Ukrainie wsparcie w trudnym czasie. Taką dyskusję wywołał działacz młodzieżowy Artem Riasa, zwracając się z apelem do mera Krzemieńćzuka. Temat podchwyciły natomiast lokalne media.
We wtorek 31 maja po wielu miesiącach obrad w trybie zdalnym, do obradowania w sali sesyjnej powróciła Rada Miejska w Inowrocławiu. Duże emocje budziła dyskusja o podziale środków z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, w których Inowrocław po raz kolejny uzyskał jedną z najniższych alokacji.
Susza jest szczególnie odczuwalna w województwie kujawsko-pomorskim, w tym roku patrząc na raporty meteorologów możemy mówić, że to zjawisko występuje, głównie za sprawą deficytu opadów, które są dostrzegalne od marca. O tym problemie mówił też w poniedziałek podczas wizyty w Bydgoszczy wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, który zachęcał rolników do ubezpieczania się od ryzyka wystąpienia suszy.
Bydgoscy samorządowcy krytycznie odnoszą się do pomysłu władz UMK połączenia szpitali uniwersyteckich im. Biziela i Jurasza w Bydgoszczy. Do tej pory ze strony toruńskiej uczelni nie ma w tej sprawie żadnego odniesienia się do tych obaw, przed tygodniem rektor UMK nie pojawił się na sesji Rady Miasta Bydgoszczy pomimo zaproszenia. Poseł Jan Szopiński przypomina natomiast, że w 2008 roku ze strony Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu padła jasna deklaracja.
Od wielu miesięcy dojazd pod samą Katedrę bydgoską jest ograniczony do pojazdów posiadających specjalne identyfikatory Urzędu Miasta, przy czym przewidziano maksymalnie 4 miejsca parkingowe. Podczas uroczystości 3 maja pod Katedrą urządzono ,,dziki parking”, choć parking przy ratuszu był niemal pusty. Wyjaśnianie tego incydentu trwa, bowiem w większości były to pojazdy wojskowe.
Dzisiaj (31 maja) jest ostatnim dniem, w którym osoby, które po 24 lutego opuściły Ukrainę, mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów w pociągach Polregio. Również PKP Intercity ogranicza znacząco tę ulgę dla uchodźców.
Сьогодні (31 травня) останній день, коли люди, які залишили Україну після 24 лютого, можуть скористатися безкоштовним проїздом у поїздах Polregio.
W II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Inowrocław otrzyma jedną z najniższych dotacji w Polsce na poziomie 5 mln zł (będąc bardziej precyzyjnym 4,6 mln zł). Tyle samo Inowrocław otrzymał w ubiegłym roku w pierwszej edycji. Dwa razy z rzędu takie ,,wyróżnienie” karze zadać pytanie, czy nie ma tutaj drugiego dna i podtekstu politycznego?
Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Fordonie sięga 1859 roku, po włączeniu Fordonu w granice Bydgoszczy ochotnicza jednostka przestała być potrzebna, formalnie rozwiązano ją w 1983 roku. W 2018 roku grupa zapaleńców – bo tak trzeba o nich powiedzieć – reaktywowała OSP Fordon. Początkowo specjalnego entuzjazmu wśród samorządowców ta decyzja nie zrobiła, słuchając dyskusji na komisjach można było wręcz odnieść wrażenie, że nie traktowano strażaków ochotników zbyt poważnie.
W obronie szpitala Biziela w Sejmie
Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....
Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
W ubiegłym roku Kreml przeznaczył 1,5 mld dol. na media masowe, które odgrywają kluczową rolę w działaniach propagandowych i dezinformacyjnych rosyjskiego rządu – wynika z raportu think tanku DebunkEU.org. Tegoroczne wydatki mogą się okazać jeszcze wyższe, bo w I kwartale tego roku, kiedy nastąpiła agresja na Ukrainę, budżet na media masowe zwiększył się trzykrotnie w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. – Narzędzia, które kształtują świadomość i opinię publiczną oraz przedstawiają wyłącznie pozytywny wizerunek Putina oraz Kremla, są nieodzowne do tego, żeby ta władza była kontynuowana – mówi Jakub Kubś, analityk DebunkEU.org.
Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.