Na razie decyzji w sprawie likwidacji Szpitala Uniwersyteckiego im Biziela w Bydgoszczy, który miałby zostać przejęty przez szpital Jurasza nie będzie. Rektor UMK Andrzej Sokała na Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego zakomunikował, że sprawę chce jeszcze dogłębniej przeanalizować ewentualny ruch, dlatego przez najbliższe 3 miesiące żadnych decyzji w tej sprawie nie będzie.
W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.
Głosami koalicji, przy sprzeciwie opozycji Rada Miejska w Inowrocławiu udzieliła prezydentowi Ryszardowi Brejzie absolutorium za 2021 rok oraz udzieliła mu po debacie o stanie miasta wotum zaufania. Prezydent mówił przede wszystkim o trudnym czasie dla samorządów oraz wskazywał, że Polski Ład uderza w finanse samorządów.
Dzisiaj Rada Collegium Medicum ma zaopiniować projekt konsolidacji bydgoskich szpitali uniwersyteckich, również dzisiaj do krytycznych stanowisk w tej sprawie dołączył swoje Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Do tej pory kujawsko-pomorski samorząd nie krytykował planów UMK, stąd też jest to wydarzenie bezprecedensowe.
Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.
W piątek w Parku nad Kanałem Bydgoskim zorganizowano pierwszą potańcówkę, wzorowano się na tradycji przedwojennej, gdy Park nad Kanałem Bydgoskim słynął z zabaw i koncertów. Piątkowa potańcówka spotkała się z dużym odzewem mieszkańców, nie brakowało też chętnych do tańczenia.
Skoro w MZK działo się źle, dlaczego związkowcy nie zwołali konferencji prasowej i nie powiedzieli o problemach, tylko znienacka doprowadzono do paraliżu komunikacyjnego miasta, na którym cierpią mieszkańcy? Jest to sytuacja uciążliwa dla mieszkańców Bydgoszczy, a jednocześnie niedopuszczalna w prawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Takiego działania nie można ocenić inaczej niż negatywnie. Tym bardziej, że mieszkańców Bydgoszczy też nikt nie ostrzegł o tym, jedynie w czwartek po południu pojawiły się nieoficjalne komunikaty, że coś jest na rzeczy, nie mówiły one jednak jednoznacznie, że do strajku dojdzie i że w piątek bydgoszczanie będą mieli problem.
W Toruniu zakończyła się niedawno budowa nowego szpitala (sfinansowanego przez województwo), który ma obecnie problem z pozyskaniem kadr. Zamieszanie jakie może spowodować połączenia szpitala Jurasza i Biziela (poprzez likwidację tego drugiego) może sprawić, że część pracowników zacznie szukać nowej pracy, na czym zyskać mógłby toruński szpital, który chce się dalej rozwijać. Ta teoria, gdy mowa o konsolidacji bydgoskich szpitali jest często powtarzana, pojawiła się także na wczorajszym posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia.
W obronie szpitala Biziela w Sejmie
Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....
Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
W ubiegłym roku Kreml przeznaczył 1,5 mld dol. na media masowe, które odgrywają kluczową rolę w działaniach propagandowych i dezinformacyjnych rosyjskiego rządu – wynika z raportu think tanku DebunkEU.org. Tegoroczne wydatki mogą się okazać jeszcze wyższe, bo w I kwartale tego roku, kiedy nastąpiła agresja na Ukrainę, budżet na media masowe zwiększył się trzykrotnie w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. – Narzędzia, które kształtują świadomość i opinię publiczną oraz przedstawiają wyłącznie pozytywny wizerunek Putina oraz Kremla, są nieodzowne do tego, żeby ta władza była kontynuowana – mówi Jakub Kubś, analityk DebunkEU.org.
Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.