Jesteś tutaj: HomeNakielskiArtykuły filtrowane wg daty: wtorek, 14 maj 2024

W 1878 roku Niemiec Carl Blumwe rozpoczął budowę przy dzisiejszej ulicy Nakielskiej budowę fabryki obrabiarek do drewna. Tak się zaczęła historia tego miejsca, którą kontynuował później jego syn, a po powrocie Bydgoszczy do Polski fabrykę przejął polski kapitał – w tamtym okresie fabrya słynęła z eksportu w tym także tak odległego jak Brazylia czy Argentyna.

Opublikowano w Bydgoszcz

Ostatnie pociągi pasażerskie pomiędzy Inowrocławiem, Barcinem i Żninem jeździły jakieś 20 lat temu, od 10 lat po tej linii nie jeżdżą już nawet pociągi towarowe, w rezultacie mamy miejsca jak to przy stacji Barcin, gdzie na torach rosną drzewa. Temat reaktywacji połączenia od czasu do czasu pojawia się w debacie publicznej, ale zdaniem Ministerstwa Infrastruktury póki nie ma zainteresowania dla trasowania pociągów przez władze województwa, to nic w tej sprawie nie będzie robione.

Opublikowano w Inowrocław

Najwyższa Izba Kontroli zbadała wydatkowanie środków europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020 przez mniejsze samorządy z naszego województwa. Stwierdzono szereg uchybień na etapie realizacji projektów przez poszczególne gminy. Dysponentem tych funduszy europejskich był Urząd Marszałkowski w Toruniu.

Opublikowano w Regionalne

Według ambitnego planu w lutym przyszłego roku PESA zakończy dostawę nowoczesnych tramwajów dla Bydgoszczy, w tej sytuacji będzie można obsługiwać całe miasto w całości nowoczesnym taborem, który już dzisiaj na ulicach stanowi większość. Problem jest jednak z odcinkiem w Łęgnowie wzdłuż Toruńskiej – gdzie infrastruktura torowa nie jest dostosowana do obsługi tramwajów niskopodłogowych.

Opublikowano w Bydgoszcz

Budynek stacji kolejki wąskotorowej, który pełnił też funkcję restauracji, był do niedawna najbardziej wyrazistą pozostałością po kolejce wąskotorowej, która łączyła Bydgoszcz z Koronowem. Został on rozebrany jesienią w kontrowersyjnych okolicznościach. Za jakiś czas może powstać w tym miejscu zabudowa deweloperska.

Opublikowano w Bydgoszcz

Pokazy nietypowe sportu jakim jest Teqball, spacer węgierskimi śladami po Bydgoszczy, wyjątkowy koncert organowy węgierskich muzyków oraz prezentacja kolejnej edycji wina Bydgostia Consular – to wydarzenia planowane na najbliższe dni w ramach Bydgoskiego Festiwalu Kultury Węgierskiej.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

« Październik 2016 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
  • Szkoły nie przygotowują uczniów na wejście w dorosłość. Oceny wciąż ważniejsze od kompetencji przyszłości i kreatywności

    Około 40 proc. uczniów, zarówno szkół podstawowych, jak i średnich, uważa, że popełnienie błędu oznacza, że nie są mądrzy – wynika z raportu „Mogę wszystko. Co na to współcześni uczniowie?” Fundacji Teach for Poland. Obawa przed byciem tak odbieranym powoduje także, że wielu z nich nie zadaje pytań, kiedy czegoś nie wiedzą. – W konsekwencji za kilkanaście lat będziemy społeczeństwem, które będzie się bało innowacji i zmian – ocenia Katarzyna Nabrdalik, prezeska Fundacji Teach for Poland. Wielu uczniów regularnie stawia sobie cele i do nich dąży, ale często kojarzą się one z ocenami. To wyniki w nauce, a nie rozwój umiejętności, są traktowane jako wyznacznik sukcesu.

  • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

    Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

Wiadomości z regionu