Jesteś tutaj: HomePolecaneJakimi maszynami należy sprzątać hale przemysłowe?

Jakimi maszynami należy sprzątać hale przemysłowe?

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane piątek, 13 sierpień 2021 12:27

Hale przemysłowe łatwo ulegają zabrudzeniu, natomiast w czyszczeniu są dość trudne z uwagi na dużą powierzchnię, a przede wszystkim dlatego, że przez większą część doby trwa w nich praca. Nie ma więc żadnego uzasadnienia ich sprzątanie ręczne, które w tym przypadku byłoby pracochłonne i zupełnie nieefektywne. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest ich czyszczenie maszynowe. Jakie maszyny sprawdzą się najlepiej?

Zalety sprzątania maszynowego

Maszynowe czyszczenie hal przemysłowych ma bardzo wiele zalet. Najważniejszą z nich jest możliwość szybkiego i dokładnego sprzątania dużych powierzchni. Czyszczenie maszynowe nie wymaga przerw w pracy, nie zakłóca też normalnego jej toku. Maszyny czyszczące zbierają zanieczyszczenia suche (zamiatarka) i wodę (automat szorująco – zbierający). Są dość proste w obsłudze, a baterie ładują się szybko. Maszyny ułatwiają sprzątanie pracownikom i ekipom z zewnątrz.

 

Zamiatarka do hal przemysłowych

W halach przemysłowych zazwyczaj najwięcej zabrudzeń powstaje na skutek wnoszenia z zewnątrz błota i piasku, na kołach pojazdów i obuwiu pracowników. Nieusunięte drobiny piasku i ziemi rysują powierzchnię posadzki, która – niesprzątana lub niedokładnie sprzątana – może ulec szybkiemu zniszczeniu. Ze względu na dużą powierzchnię najlepiej przy usuwaniu piasku z hali przemysłowej sprawdzi się zamiatarka samojezdna.

Zamiatarka taka ma zamontowany pojemnik na odpady (w zależności od modelu – z tyłu lub z przodu). Pojemnik tylny zdaje egzamin w przypadku odpadów większych, jak kawałki drewna, plastiku, itp. Pojemnik przedni ma zastosowanie przy usuwaniu pyłów, drobnego piasku, ewentualnie gwoździ lub innych drobnych przedmiotów. Dzięki wbudowanemu zbiornikowi i gromadzeniu w nim odpadów zamiatarka sprząta szybciej i dokładniej.

Jednak jeżeli właściciel hali dysponuje ciągnikiem, wózkiem widłowym lub podobnym pojazdem, do którego można podczepić zamiatarkę, nie ma sensu kupowanie znacznie droższego urządzenia samojezdnego. Zamiatarka bez własnego napędu jest nie tylko tańsza, ale i łatwiejsza w przechowywaniu ze względu na mniejsze gabaryty.

 

Automat szorująco – zbierający

Zamiatarka, choć przydatna do usuwania suchych zabrudzeń, nie jest urządzeniem wystarczającym. Podłogi w halach przemysłowych często są zaplamione olejem, smarami i innymi substancjami. Do pozbycia się tego rodzaju zanieczyszczeń niezbędny jest profesjonalny automat szorująco – zbierający. Łączy on funkcje szorowania i zbierania.

 

Tego typu urządzenia są niezwykle wydajne; nie tylko dokładnie czyszczą podłogi, ale także je konserwują, co zapewniają właściwości maszyn i użycie odpowiednich, specjalnie do nich przeznaczonych preparatów. Np. samojezdne bateryjne maszyny czyszczące Numatic mają wbudowaną funkcję szorowania, zbierania i osuszania w jednym przebiegu. Przeznaczone są do codziennego czyszczenia powierzchni twardych. Wyposażone są w baterie żelowe, umożliwiające pracę urządzenia przez około 8 godzin.

 

Do hal przemysłowych o mniejszej powierzchni wystarczający jest automat szorująco – zbierający prowadzony. Takie urządzenia są tańsze od samojezdnych, a wykonują dokładnie te same zadania co maszyny z trakcją.

 

Nie trzeba kupować

Zakup profesjonalnych maszyn do sprzątania wiąże się ze sporym wydatkiem, który może czasowo ograniczyć płynność finansową firmy. Warto zatem rozważyć inne formy korzystania z urządzeń czyszczących. Można je wziąć w leasing lub wynająć, w zależności od tego, co będzie w danym wypadku bardziej korzystne finansowo.

 

Leasing bazuje na takich samych zasadach jak w przypadku samochodów. Wymaga wpłaty własnej w wysokości ustalonej części wartości sprzętu i comiesięcznego wnoszenia opłaty leasingowej. Jeżeli użytkownik decyduje się na wykupienie urządzenia, wówczas ostatnia rata leasingowa stanowi tzw. wykup, którego wysokość zależy od różnicy aktualnej wartości rynkowej maszyny i już spłaconej kwoty leasingu. Ta forma użytkowania wymaga, aby firma wystawiała faktury VAT.

 

Alternatywą dla leasingu jest wynajem. Można wynająć maszynę na krótszy lub dłuższy okres. Oczywiście konieczne jest uiszczanie comiesięcznych opłat – na podstawie faktury bądź umowy najmu. Wynajem nie wymaga wystawiania faktur VAT, ponadto umowę wynajmu można przedłużyć lub wypowiedzieć, co nie jest możliwe w przypadku leasingu. Najemca nie musi się martwić o serwis urządzenia, spoczywa to na wynajmującym, podczas gdy użytkownik maszyny w leasingu ma obowiązek dbać o serwis i konserwację we własnym zakresie.

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021