Jesteś tutaj: HomePolecaneBezpieczne schody - postaw na blachę LOHR!

Bezpieczne schody - postaw na blachę LOHR!

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane sobota, 28 sierpień 2021 14:08

Schody muszą cechować się wygodą i bezpieczeństwem, które powinny być zapewnione zarówno w przypadku schodów zewnętrznych, podlegających wpływowi warunków atmosferycznych, jak stopni wewnątrz budynku. Kształt schodów, rozmiar poszczególnych stopni i ich wykończenie nie tylko winny zapewniać bezpieczeństwo użytkowania, ale też zgrywać się z architekturą budynku. W poniższym artykule zajmiemy się schodami blaszanymi - jakie są ich zalety i do jakich budynków czy wnętrz będą pasować?

Co to jest blacha LOHR?

Blacha LOHR to rodzaj blachy perforowanej, inaczej dziurkowanej. Zrobiona jest z arkusza metalu, w którym - w toku produkcji - projektuje się specjalne otwory. Otwory te mogą mieć różny kształt - od symetrycznie ułożonych dziurek po nieregularne kształty. Blacha perforowana, w tym blacha LOHR o perforacjach antypoślizgowych, jest materiałem o wysokim stopniu wytrzymałości. Odporna jest na uszkodzenia mechaniczne. Ten typ blachy bardzo często stosuje się przy tak wymagających powierzchniach jak chociażby tzw. blachy najazdowe, przy lawetach, autotransporterach czy specjalistycznych przyczepach.

 

Blaszane schody w loftach

Schody wykonane z aluminium czy stali doskonale wpisują się w nowoczesne trendy wykończeniowe, w których króluje szkło i stal. Popularne wnętrza loftowe, którym nie można odmówić szyku i elegancji, są idealnym przykładem tego, jak odpowiednia aranżacja wnętrza może przeobrazić je w mieszkanie, które stanie się ikoną stylu. Dawniej lofty powstawały z przekształcenia budynków przemysłowych, hal  czy magazynów. Dzisiaj deweloperzy nierzadko budują od podstaw budynki, charakteryzowane na poprzemysłowe. Charakterystyczne elementy, które definiują ten styl to surowa cegła, duże przeszklenia okienne czy właśnie blaszane schody, które imitować mają schody w halach magazynowych. Perforacje w blasze schodowej mogą być tłoczone na indywidualne zamówienie, a nierzadko reszta mebli czy elementów konstrukcji, np. przepierzenia, wykonane są z podobnych arkuszy stali nierdzewnej. Dzięki temu uzyskać można jeszcze większą spójność całego industrialnego apartamentu.

 

Podział domu na dwa mieszkania - co ze schodami?

Schody z blachy LOHR sprawdzą się też jako schody zewnętrzne, prowadzące do mieszkania, które znajduje się na piętrze domu jednorodzinnego. Dom bywa niekiedy dzielony na dwa mieszkania, z czego jedno umiejscowione jest na parterze, drugie zaś na piętrze. Jeśli dom pierwotnie wybudowany był jako budynek jednorodzinny ze schodami wewnątrz budynku, np. korytarzu, wyzwaniem staje się doprowadzenie podejścia na zewnątrz budynku do mieszkania na piętrze. Schody murowane czy żelbetowe mogą nie być pomysłem prostym w realizacji. Są ciężkie, trudno też taką konstrukcją architektonicznie manewrować. Ażurowe, blaszane schody stają się w takim przypadku wyborem idealnym. Nie tylko są estetyczne i wygodne, ale zapewnią również bardzo dobrą nośność - bez problemu wniesiemy po nich ciężkie meble. Blacha może mieć właściwości antykorozyjne, dzięki czemu odporna będzie na działanie wilgoci powodującej rdzę. 

 

Własny warsztat - ważne BHP!

Tym, na co trzeba zwracać szczególną uwagę, prowadząc własną firmę, np. warsztat, jest higiena i bezpieczeństwo pracy. Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za bezpieczeństwo własne, ale też zatrudnianych przez siebie pracowników. Jeśli więc w warsztacie znajdują się schody, naszym obowiązkiem jest, aby odpowiadały wszystkim wymogom BHP. A te stanowią wyraźnie, że schody muszą być stabilne, antypoślizgowe, a jeśli w pomieszczeniu może występować zaleganie pyłów - schody powinny być ażurowe. Schody z blachy LOHR spełniają te wymagania. Przepisom BHP podlegają też schody ewakuacyjne. Szczegółowych wytycznych, jakimi trzeba się kierować, aby schody spełniały wymogi BHP udzielają przepisy techniczno-budowlane. Zapisy te określają preferowaną wysokość stopni, ich liczbę, a nawet szerokość. W niektórych przypadkach zamiast schodów dopuszczalne są pochylnie, które również mogą być wykonany z blachy LOHR. 

 

Blacha perforowana jest bardzo dobrym wyborem, jeśli szukamy materiału, z którego możemy budować nasze schody. Blaszane schody, dotąd kojarzone głównie z halami czy garażami, weszły na salony, nadając wnętrzom eleganckiego, loftowego charakteru. Mogą być odporne na warunki atmosferyczne, przez co często wybierane są jako schody doprowadzające do wejścia domów jednorodzinnych. Z kolei ich duża wytrzymałość i antypoślizgowość nadal plasuje je wysoko wśród najczęściej wybieranych rozwiązań przemysłowych.

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021