Jesteś tutaj: HomePolecaneJakie działanie ma adiuwant rzepak?

Jakie działanie ma adiuwant rzepak?

Napisane przez  Materiał partnera Opublikowano w Polecane wtorek, 29 listopad 2022 20:57

Olej rzepakowy jest stosowany od ponad 5000 lat jako olej do gotowania i jako środek leczniczy. Jest to roślina jednoroczna spokrewniona z gorczycą, kapustą i rzepą, dostarczająca wartości odżywczych do diety człowieka. Uważany jest za jeden z najzdrowszych olejów roślinnych ze względu na wysoką zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (56%). Do jego ochrony niezbędny jest dedykowany adiuwant.

Adiuwant rzepak – co to jest?

Jest to mieszaniec rzepaku, który został genetycznie zmodyfikowany do ekspresji białka owadobójczego z Bacillus thuringiensis (Bt). Adiuwant rzepak jest stosowany jako środek wspomagający zwalczanie owadów w uprawach bawełny, ziemniaków, buraków cukrowych i pszenicy. Wykorzystanie białek Bt jako środków do zwalczania owadów w rolnictwie nie jest nowe. Stosuje się je od lat 80. XX wieku, a wiele różnych szczepów Bt zostało opracowanych i uwolnionych do środowiska w celu zwalczania różnych szkodników z rzędu lepidoptera. Najczęściej stosowanym szczep uległ ekspresji w wielu uprawach, w tym w bawełnie, kukurydzy i ziemniaku.

 

Jak stosować adiuwant na rzepak?

Adiuwant rzepakowy to płyn, który zwiększa jakość ziaren podczas przygotowania. Stosuje się go jako dodatek do płatkowania lub obróbki termicznej. Jest on rozpylany na ziarna i mieszany z niewielką ilością wody. Adiuwant może być stosowany ręcznie lub przez automatyczny opryskiwacz.

 

Adiuwant poprawia jakość ziarna rzepaku poprzez zwiększenie wydajności i zmniejszenie zanieczyszczeń. Zapobiega również zanieczyszczeniu oleju podczas płatkowania. Adiuwant rzepakowy to mieszanina wody i składników chemicznych stosowana w procesie przetwarzania nasion rzepaku na śrutę lub płatki.

 

Głównym zadaniem adiuwanta rzepakowego jest zwiększenie plonu i jakości nasion rzepaku. Adiuwant zapobiega zanieczyszczeniu oleju podczas łuszczenia i zwiększa ilość produkowanej śruty rzepakowej z tony surowca. Adiuwant rzepakowy poprawia również barwę, obniża poziom zanieczyszczeń takich jak kwas erukowy (toksyczny kwas tłuszczowy) i substancje pozasmakowe, a także chroni przed porażeniem grzybami.

 

Na jakie choroby jest adiuwant rzepakowy?

Adiuwant rzepakowy jest stosowany w leczeniu różnych chorób, w tym:

  • rdza rzepakowa to choroba grzybowa, która infekuje liście i pędy roślin rzepaku;

  • żółta plamistość liści to choroba bakteryjna powodująca żółte plamy na liściach roślin rzepaku;

  • rdza biała to choroba grzybowa, która infekuje liście i pędy roślin rzepaku;

  • plamistość liściowa Albugo to choroba bakteryjna, która powoduje żółte plamy na liściach roślin rzepaku;

  • fuzaryjna zaraza głowiasta to choroba grzybowa, która infekuje główki roślin rzepaku i powoduje ich przedwczesne przewracanie się.

Warte obejrzenia

Warte obejrzenia Ukr

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP