Jesteś tutaj: HomeRegionSamorządy będą oczekiwać interwencji Unii Europejskiej, aby rząd dzielił pieniądze ,,transparentnie”

Samorządy będą oczekiwać interwencji Unii Europejskiej, aby rząd dzielił pieniądze ,,transparentnie”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 01 lipiec 2021 16:43

W czwartek w Młynach Rotherach w Bydgoszczy odbył się Konwent Prezydent Miast Prezydenckich z województwa kujawsko-pomorskiego. Na to spotkanie zaproszona marszałka województwa Piotra Całbeckiego. Głównym tematem rozmów była nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej, o której póki co wiemy niewiele, dokładnie ile i na co pieniędzy będzie można wydawać. Są jednak już duże kontrowersje co do podziału środków pomiędzy województwa.

Podobnie jak w poprzednich wieloletnich budżetach Unii Europejskiej około 40% całej alokacji dla Polski, będzie podzielone w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych dla poszczególnych województw. W ubiegły piątek w Bydgoszczy gościł wiceminister Waldemar Buda, który poinformował, że do województwa kujawsko-pomorskiego trafi w perspektywie 2021-2028 w ramach RPO o 278 mln euro więcej niż planowano, czyli 1 mld i 753 mln euro.

 

Samorządowcy wskazują, że i tak nasze województwo może być pokrzywdzone, bowiem powyższa kwota to tylko 92% tego co mieliśmy do dyspozycji w latach 2024-2020 - Dlaczego my otrzymujemy w stosunku do poprzedniej perspektywy 92% środków, a województwo łódzkie 110%? - pytał marszałek województwa Piotr Całbecki.

 

Odpowiedzi udzielił na to pytanie prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - W Łodzi negocjował pan marszałek Schreiber i to pokazuje jakie mamy państwo, w którym nie decyduje merytoryka, nie decyduje to, że jako nasze województwo mamy potrzeby wielkie, rozwijamy się i nagle okazuje się, że bogatsze regiony otrzymują od nas więcej.

 

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza wskazuje, że z powodu obniżenia podatku PIT pozbawiono samorządy części wpływów budżetowych, jako alternatywę dając rządowe dotacje, ale rozdzielane już w sposób nietransparentny - Wielkim problemem jest to, że z tych obliczeń jakie wstępnie uczyniliśmy, nie tylko miasto Inowrocław, i niektóre miasta mogą mniej zyskać lub stracić jeżeli chodzi o możliwość przeprowadzenia inwestycji w najbliższych latach, ale generalnie całe województwo i wszyscy mieszkańcy – mówił o mniejszej alokacji z RPO.

 

Prezydent Bydgoszczy wyraził nadzieję, że rozdzielaniu funduszy przyjrzy się Unia Europejska - Moja nadzieja, że zainterweniuje Unia Europejska bo na taką uznaniowość nie możemy się zgodzić. Te kryteria nie są uzasadnione i nie oparte o żadne merytoryczne względy.


W konwencie  uczestniczyli także prezydenci Włocławka i Grudziądza oraz zastępca prezydenta Torunia. Wszyscy goście z uznaniem wypowiadali się o zrewitalizowanych Młynach Rothera.

 

Całbecki: Szybko nie oznacza lepiej

Minister Buda wyraził w piątek również zaniepokojenie, że województwo kujawsko-pomorskie najwolniej wydatkuje fundusze z perspektywy 2024-2020 (w praktyce musi być rozliczona do końca 2023 roku) ze wszystkich województw. Do tej opinii również dzisiaj odniósł się marszałek Piotr Całbecki - Chciałbym państwa poinformować, że wbrew temu co mówi się czasami w przekazie publicznym i to ze strony ministerstwa rozwoju, nasze województwo ma zakontraktowanych 93% środków RPO. Trwają nabory na realizację ostatnich projektów.

 

 

- Jeżeli chodzi o certyfikację, czyli środki przekazane beneficjentom, rozliczone i potwierdzone ich właściwe wydatkowanie przez Brukselę, to 53% całej naszej alokacji z 1,9 mld euro alokacji. Więc nie jesteśmy ostatni – mówił dalej, twierdząc, iż taka taktyka ma swoje plusy - Szybko nie oznacza lepiej, każdy z nas ma mówię o regionach – swoje tempo wydatkowania. Plusem naszego województwa jeżeli szukać jakiś skutków tego tempa jest to, że wciąż wydatkujemy środki, my nie mamy takiej luki finansowania inwestycji jak inne województwa.

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?